Británie odhalila tank budoucnosti: Challenger 3 mění pravidla hry!
Britské ministerstvo obrany potvrdilo dodání čtyř prototypů nových hlavních bojových tanků Challenger 3. Další čtyři jednotky jsou v současné době ve výrobě. Jde o významný krok v britském strategickém úsilí o obnovu těžkých obrněných sil.
Foto: Hlavní bojový tank Challenger 3 | Ministerstvo obrany Spojeného království / Public domain

Britský hlavní bojový tank (MBT) Challenger 3 je vyvíjen v rámci programu Armour Main Battle Tank pro britskou armádu a představuje klíčový pilíř iniciativy Future Soldier. Platforma má nahradit stárnoucí flotilu tanků Challenger 2, které navzdory opakovaným modernizacím již nevyhovují operačním požadavkům na vedení vysoce intenzivní války. Očekává se, že po plánovaném zavedení do aktivní služby do roku 2027 se Challenger 3 stane základním kamenem obrněných manévrových schopností britské armády.
Podle zprávy první prototypy úspěšně dokončily zkoušky ověřující jejich palebné schopnosti, mechanickou spolehlivost a strukturální robustnost. Výsledky z počáteční fáze potvrzují, že nová konstrukce je na dobré cestě k dosažení očekávaných výkonových zlepšení. Další série zkoušek, jejichž zahájení je naplánováno na druhé čtvrtletí roku 2025, bude testovat integrované systémy Challengeru 3, pokročilé řízení palby, mobilitu v obtížném terénu a schopnost přežití na bojišti v náročných operačních scénářích.
Celkem má britská armáda obdržet 148 tanků Challenger 3, které vyrábí společnost Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL), společný podnik britské BAE Systems a německé Rheinmetall. Flotila vznikne přestavbou stávajících tanků Challenger 2 na modernizovaný standard. Dodávky mají být zahájeny v roce 2025 a plná operační způsobilost se očekává do roku 2030. Ačkoli to znamená snížení počtu tanků oproti minulosti, britské ministerstvo obrany zdůrazňuje, že rozšířené schopnosti Challengeru 3 mu umožní efektivněji plnit úkoly v moderním bojovém prostředí.
Program zavádí několik zásadních vylepšení oproti tanku Challenger 2. Jednou z nejvýznamnějších změn je nahrazení stávajícího 120mm kanonu s drážkovaným vývrtem kanonem L55A1 stejné ráže, avšak s hladkým vývrtem podle standardů NATO. Tato úprava nejen umožňuje použití širší škály moderní munice, včetně nových průbojných nábojů s kinetickou energií a programovatelných střel, ale zároveň zvyšuje interoperabilitu v rámci NATO, což je klíčové pro společné operace a zjednodušení logistiky.
Challenger 3 dostává zcela novou věž s pokročilými elektrooptickými zaměřovači, digitálním systémem řízení palby nové generace a modernizovanými senzory, které umožňují rychlejší a přesnější detekci, sledování a ničení cílů v různých podmínkách. Zásadně přepracována byla také elektronická architektura tanku, čímž se připravil na budoucí integraci technologií řízených umělou inteligencí a systémů fúze senzorů.
Ochrana tanku byla rovněž významně posílena. Challenger 3 je vybaven modulárním pancéřováním kombinujícím nejnovější pasivní a reaktivní technologie, které zvyšují jeho odolnost proti moderním protitankovým hrozbám, včetně střel s tandemovou hlavicí a munice s vrchním útokem. Zvažuje se také integrace systému aktivní ochrany (APS), jenž by umožnil zachytit přilétající střely ještě před dopadem.
Platforma těží rovněž z vylepšené mobility díky rekonstruovanému powerpacku a modernizovaným systémům odpružení, což umožňuje rychlejší přesuny a lepší výkon v rozmanitém terénu. Vylepšena byla také ergonomie a schopnost přežití posádky díky novému vnitřnímu uspořádání, pokročilým nástrojům pro situační povědomí a komunikačním systémům nové generace, které podporují bezproblémovou koordinaci v digitálně propojených bojových skupinách.
Pozoruhodným aspektem programu je spolupráce britského a německého obranného průmyslu na kvalifikaci nové munice se zvýšenou kinetickou energií (EKE). Tato dvoustranná iniciativa podtrhuje posílení britsko-evropských obranných vazeb a jejím cílem je vybavit Challenger 3 špičkovou municí schopnou překonat nejsilnější pancéřování protivníka. Nové náboje jsou navrženy pro maximální průbojnost a mají výrazně překonávat starší střely jak v účinnosti, tak v konzistenci.
Pokrok programu Challenger 3 je důkazem odhodlání britské vlády udržet si důvěryhodné, moderní obrněné síly. Tank bude hrát klíčovou roli v širším modernizačním úsilí britské armády, jejímž cílem je zachovat konvenční odstrašovací schopnosti a plně integrovat armádu do sil NATO s vysokou pohotovostí. Po zařazení do služby se Challenger 3 stane nejmodernějším tankem britské armády, symbolizujícím nejen technologický skok, ale i obnovení efektivních investic do jejích bojových schopností.
Zdroj: armyrecognition.com, defensemagazine.com
Komentáře
Czertik
27. 04. 2025, 15:22ja bych se chlengeru 3 nebal, ano nabidne lepsi schopnosti, ale ty planovane pocty z toho delaji prakticky komedii. pocty sou velmi male, a vzhledem k tomu ze je bude pouzivat jen britanie....velmi drahe na provoz s extremne veklymy problemy u pripadneho nahrazovani ztrat ci zvysovani vyroby.
a jak je to modernizovanym powerpackem ? ukrajina ukazala ze na svoji hmotnost by chalanger potreboval motor s temer 2x vetsim vykonem, aby obstal v tamejsim terenu.
a pokud by doslo k porovnavani v boji, pokud bych si mel vsadit mezi vz s jejich malym poctem chal3 proti dnesnim polakum (loe2pl, m1a2, k2) s vetsim poctem mene modernich tanku, vzdy bych si vsadil na polaky.