Letadlová loď USS George H.W. Bush jako první získá středisko pro řízení bezpilotního boje
Americké ministerstvo obrany ve zprávě z 15. srpna letošního roku uvedlo, že americké námořnictvo úspěšně dokončilo instalaci prvního střediska pro řízení bezpilotního boje (Unmanned Air Warfare Center, UAWC) na palubě USS George H.W. Bush (CVN 77). Toto zařízení umožní pilotům vzdušných prostředků (Air Vehicle Pilots, AVP) řídit budoucí bezpilotní vzdušné operace dronů MQ-25 Stingray přímo z letadlové lodi.
Foto: USS George H.W. Bush u Gibraltaru v roce 2014 | U.S. Navy / Public domain
Instalace UAWC představuje vyvrcholení několikaletého úsilí, které bylo pečlivě načasováno tak, aby bylo v souladu s harmonogramem dostupnosti a nasazení letadlové lodi. Zařízení je vybaveno pozemní řídicí stanicí (Ground Control Station, GCS) MD-5E Unmanned Carrier Aviation Mission Control System (UMCS), což z něj činí první plně funkční a integrovaný systém svého druhu.
Pozemní řídicí stanice, která je výsledkem spolupráce námořnictva a společnosti Lockheed Martin's Skunk Works, obsahuje bojový systém MDCX (Multi-Domain Combat System), který stanici pohání. Instalovaný hardware tvoří základ pro budoucí systémy, které budou od fiskálního roku 2025 implementovány na dalších letadlových lodích. Proces instalace zahrnoval koordinaci mnoha programových kanceláří námořnictva, systémových velitelství a loděnic. Klíčovou roli při fyzické integraci UAWC sehrála letecká divize Naval Air Warfare Center, Webster Outlying Field Alteration Installation Team, AirWorks a Lockheed Martin, zatímco Naval Sea Systems Command, Norfolk Naval Shipyard a CVN 77 řídily plánování, vybavení a logistiku.
Je naplánováno, že USS George H.W. Bush provede první testování operačních sítí UAWC na moři začátkem příštího roku. Půjde o významnou zkoušku, protože piloti z bezpilotní perutě č. 10 (Unmanned Carrier-Launched Multi-Role Squadron, VUQ) budou z letadlové lodi ovládat systém MD-5 a komunikovat se simulovaným vzdušným prostředkem.
USS George H.W. Bush (CVN-77) je letadlová loď s jaderným pohonem třídy Nimitz, desáté a poslední plavidlo své třídy. Je pojmenována po 43. prezidentovi USA Georgi H. W. Bushovi, který byl za druhé světové války námořním letcem, účastnil se bojů v Tichomoří a dokonce byl v jednom boji sestřelen a téměř zajat.
CVN-77 je vybavena širokou škálou zbraňových a obranných systémů určených k plnění jejího poslání jako víceúčelové letadlové lodi. Její primární útočné schopnosti zajišťují letouny, které nese. Ty zahrnují kombinaci letounů s pevným křídlem i vrtulníky. Letadlová loď jich může pojmout přibližně 60, včetně F/A-18E/F Super Hornet, EA-18G Growler, E-2D Advanced Hawkeye, C-2A Greyhound a MH-60S/R Seahawk. Její posádka čítá přibližně 5 000 členů, včetně důstojníků, řadových námořníků a personálu letecké skupiny. USS George H.W. Bush může při plném zatížení dosáhnout maximální rychlosti 30 uzlů. Loď má při plném zatížení výtlak přibližně 102 000 tun. Pentagon v současnosti investuje do ještě větší třídy letadlových lodí Gerald R. Ford.
Pokud jde o obranné schopnosti, USS George H. W. Bush je vybavena raketami RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile pro obranu na krátkou vzdálenost proti řízeným střelám a letadlům, a raketami RIM-116 Rolling Airframe Missile pro obranu zblízka proti řízeným střelám a letadlům. Loď nese také účinný zbraňový systém Phalanx Close-In pro bodovou obranu proti raketám a letadlům spolu se systémem elektronického boje SLQ-32 pro detekci, identifikaci a rušení nepřátelských radarových a komunikačních systémů.
Přestože je USS George H. W. Bush relativně novou válečnou lodí, a možná je to i známkou neklidné doby, ve které žijeme, od svého prvního nasazení v roce 2009 se zúčastnila mnoha důležitých operací a cvičení. V roce 2011 poskytovala CVN-77 leteckou podporu pozemním jednotkám bojujícím v Afghánistánu. V letech 2014–2015 podnikala letecké útoky proti cílům ISIS v Iráku a Sýrii. V roce 2018 během cvičení Trident Juncture (cvičení NATO u Norska) prokázala schopnost operovat v chladném prostředí – což byl jasný signál stále agresívnějším Rusům, že USA a NATO budou odrazovat ruské námořní ambice na severní polokouli.
V roce 2023 dokončila USS George H.W. Bush rozsáhlé osmiměsíční nasazení ve Středozemním moři, kde se účastnila různých mnohonárodních cvičení zaměřených na posílení schopností NATO a odstrašení regionální agrese. Během tohoto nasazení se účastnila vysoce prestižních operací, jako je Neptune Strike (NEST), a několika cvičení s letadlovými loděmi spojenců v rámci NATO, včetně Itálie, Francie a Španělska.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře