Éra kulometů – od Gatlinga až po Maxima
Letos je to již více než 150 let, kdy svět poznal strašlivou moc kulometů. V roce 1861 Richard Jordan Gatling sestroj první funkční kulomet a o rok později získal na svou zbraň patent. Kulomet však nebyl automatický, ale střílel díky mechanickému otáčení hlavní.
Foto: Gatlingův kulomet z roku 1865. / Wikipedia
Americká armáda přijala Gatlingův kulomet v roce 1866. V době, kdy světu ještě dominovaly muškety nabíjené zepředu, byl první kulomet strašnou zbraní a postrachem všech bitevních polí.
Kulomet Richarda Gatlinga byl tvořen několika hlavněmi s vlastní nábojovou komorou. Hlavně byly uspořádány kolem středové hřídele. Náboje se podávaly shora trychtýřem nebo pomocí zásobníku. Při pootáčení hlavní se náboj zasunul do prázdné nábojové komory, poté se vystřelil. Vystřelená nábojnice pak putovala s hlavní až do dolní pozice, kdy vypadala vyhazujícím okénkem.
Střelec pouze otáčel klikou a další vojáci přisypávali střelivo do trychtýře. Gatlingův kulomet mohl dosáhnout kadence až 300 ran za minutu, záleželo to ovšem zručnosti vojáka, který otáčel klikou.
Video: Gatlingův kulomet v akci. / YouTube
Systém mohl fungovat s libovolným počtem hlavní. Gatlingův kulomet využíval šest až deset hlavní, což umožňovalo dosáhnout potřebné kadence oproti systémům s menším počtem hlavní.
Na přiloženém obrázku vidíme vylepšenou verzi z roku 1865, kterou do své výzbroje zavedla také americká armáda. Během americké občanské války pak například generálmajor Benjamin Butler nakoupil několik desítek Gatlingův kulometů při obléhaní jižanské pevnosti Petersburg.
Gatlingův kulomet sice nemohl změnit průběh americké občanské války, ale hrál důležitou roli v koloniálních válkách v 19. století v několika dalších desetiletích. Mechanický kulomet byl nejničivější palnou zbraní až do roku 1885, kdy Američan Hiram Maxim v Anglii předvedl první automatický kulomet.
Video: V první světové válce maximův kulomet pozabíjel údajně až 70 % vojáků. / YouTube
Kulomet Maxim své přesnosti předvedl v roce 1892, kdy pět tisíc jihoafrických Zulů zaútočilo na oddíl padesáti Britů vyzbrojených čtyřmi maximy. Po hodině a půl ležely tři tisíce útočníků v krvi.
O sedm let později došlo k první opravdové bitvě. Britové u súdánského Umdurmánu postříleli nebo zranili přes 20 tisíc místních bojovníků, zatímco sami měli jen několik lehce zraněných.
Opravdovou slávu však kulomet zažil v rukou německých vojáků během první světové války....
Zdroj: Popular science
Komentáře