Jak dopadlo Hitlerovo bavorské sídlo Berghof v Obersalzbergu
Adolf Hitler poznal Berchtesgaden a Obersalzberg prostřednictvím Dietricha Eckarta. V roce 1928 si zde od vdovy po továrníkovi z Buxtehude pronajal dům Wachenfeld za 100 říšských marek na měsíc. V létě 1933 pak tento dům koupil za honorář, který obdržel za vydání knihy Mein Kampf, a přejmenoval ho na Berghof.
Obersalzberg je oblast u města Berchtesgaden v jižním Bavorsku u hranic s Rakouskem. Jméno získala podle naleziště soli, která se těží v solném dole Salzbergwerk Berchtesgaden. Až do připojení ke střediskové obci Berchtesgaden v roce 1972 byl Obersalzberg částí samostatné obce Salzberg.
Foto: Celá oblast Obersalzbergu se tak stala dovolenkovým sídlem nacistického vůdce, kam běžní občané neměli žádný přístup (na snímku vstupní brána SS u vjezdu do Berghofu, který je vidět vpravo nahoře) | Wikimedia Commons
Podle Hitlerových vlastních plánů se začal dům Wachenfeld od roku 1933 do roku 1936 masivně přestavovat. Jeden z důvodů byla i zvýšená potřeba bezpečnosti nově zvoleného Hitlera říškým kancléřem. Bezpečnostní riziko bylo ovšem podstatně sníženo, až když byl uzavřen celý areál Obersalzbergu, prohlášen za „Vůdcovu zakázanou oblast“ a přísně střežen. Přístup zvenku byl možný jen na povolenku. Hitler přijímal skupiny Hitlerjugend, Bund Deutscher Mädel a jiných organizací a prezentoval se v idylické horské krajině jako „kancléř lidu“. Na toto téma byla vydána četná fotoalba a obrazové publikace.
Po přestavbě měl Hitler k dispozici reprezentativní dům, který využíval k přijímání významných hostů a diplomatů. Nejvýznamnějšími návštěvníky byli David Lloyd George (3. března 1936), Aga Khan (20. října 1937), vévoda a vévodkyně z Windsoru (22. října 1937), Kurt von Schuschnigg (12. února 1938), Neville Chamberlain (15. září 1938) a Benito Mussolini (19. ledna 1941).
Foto: Adolf Hitler vítá britského premiéra Neville Chamberlaina na schodech Berghofu, 1938 | Wikimedia Commons
Celá oblast Obersalzbergu se tak stala dovolenkovým sídlem nacistického vůdce, kam běžní občané neměli žádný přístup. Hitler a jeho nejbližší spolupracovníci postupně vykoupili (někdy pod pohrůžkami násilí či odeslání do koncentračních táborů) domy a pozemky v širokém okolí, které byly obratem zbořeny a nahrazeny novou výstavbou. Vznikl tak rozsáhlý komplex zahrnující hotel, kasárna SS a řadu dalších objektů. Své domy si zde stavěli i prominentní muži Třetí říše, např. Hermann Göring či Albert Speer. Většina domů zahrnovala i hluboko uložené podzemní prostory – kryty.
Ke konci druhé světové války byl celý komplex spojenci silně bombardován, většina budov značně poškozena. Berghof samotný ovšem bobmardováním poškozen nebyl. Před příchodem vítězných mocností však zapálili Berghof příslušníci SS a následně ho vyplenilo obyvatelstvo z okolí. Po obsazení oblasti Američany, aby se nestala poutním místem pro neonacisty, byly ruiny vyhozeny do povětří a většina nadzemních částí staveb odstraněna.
Foto: Bombardování Obersalzbergu (1945). Hitlerovo sídlo Berghof je vidět neporušené v dolní části uprostřed | Wikimedia Commons
Bavorsko nechalo v roce 1952 ruiny Berghofu vyhodit do povětří a osázet stromy. Na základech bývalého domu pro návštěvy vyrostlo v roce 1999 z pověření Bavorska Dokumentation Obersalzberg jako stálá výstava Institutu dějin.
Podívejte se na následující moc pěkně vytvořené video, které srovnává původní stav staveb v oblasti Obersalzberg v dobách své největší slávy se stavem současným, kdy jsou zbytky původních staveb jen stěží patrné.
Video: Obersalzberg v době své největší slávy a nyní / YouTube
Komentáře
maruskarybicka
29. 11. 2018, 13:48Prosim nevi nekdo nazev vazne hudby na zacatku videa?? dekuji za odpoved
Roman
28. 11. 2018, 15:34..zaklady tam stale jsou..zarostle stromovim..kdo vi sve..najde misto bez proklemu..