Legendární německá 'osmaosmdesátka'
Pojďme se podrobněji podívat na životopis dnes již legendárního druhoválečného kanónu Flak 36/37 ráže 88 mm (tzv. osmaosmdesátky), který si za 2. světové války u nepřítele zjednal díky svým vlastnostem obrovský respekt.
Flak 18 jako první ze slavné rodiny 88´byl zkonstruován u firmy krupp v té době ještě ve Švédsku, prototyp byl postaven v roce 1932, série byla stavěna již v Německu od roku 1933.
První bojové použití se zbraň dočkala ve španělské občanské válce 1936 – 39, zde se již uplatnila i její druhá role - boj proti tankům. Ve službě byla tato děla až do konce WWII. Flak 36 se od předchozí zbraně lišil především zavedením dělené (3dílné) hlavňové košile. Flak 37 měl oproti předchozí zbrani vylepšené systémy pro řízení palby (to jsou ty číselníky u odměrového a náměrového miřiče) a další drobné změny.
Foto: 8,8 cm Flak 36/37 se úspěšně používal jako protiletecký i jako protitankový kanón
Všechny tři typy měly většinu dílů zaměnitelných včetně hlavní, a podvozků. Dělo bylo schopno v nezbytném případě palby i z podvozku tedy i bez rozložení křížové lafety. Byla zkoušena montáž na různé samohybné lafety jak pásové tak polopásové. Dělo bylo na svou dobu vybaveno vyspělým systémem řízení palby proti letounům umožňujícím vést palbu celou baterií. Od počátku se počítalo i s využitím k protitankové palbě.
Foto: 8,8 cm Flak 36/37 v palebném postavení po rozložení křížové lafety
Po přepadení Sovětského svazu, kde se Němci poprvé setkali s novými tanky T-34, KV-1 a KV-2, začal kanón sloužit stále ve větší míře právě k boji proti těmto obrněncům, protože žádný stávající německý tank nedokázal moderní sovětské tanky v boji přímou střelbou zničit. Nevýhodou kanónu v přímém boji proti tankům však byla vysoká silueta a poměrně velká hmotnost zbraně.
Video: Střelby z německého druhoválečného 88 mm kanónu / YouTube
Pro svou účinnost byl kanón v pozměněné podobě instalován pod označením 8,8cm-KWK 36 L/56 do tanků Tiger. FlaK však byl zejména používán k tomu, k čemu byl původně určen, a to byla protivzdušná obrana. Stal se páteří protivzdušných baterií, které chránily německá města, průmyslové podniky a infrastrukturu před bombardováním Spojenců.
Foto: Některé kusy tohoto legendárního kanónu přežily dodnes
Komentáře