Nové ruské bojové letouny Suchoj Su-35 pro Egypt
Podle ruských zdrojů by měl Egypt ještě před koncem letošního roku obdržet první dva víceúčelové bojové letouny Suchoj Su-35 (pouze pro orientaci si je můžeme označit jako „SE“ – tedy jako variantu S, v exportním provedení), řazené podle ruské klasifikace do generace 4++.
Foto: Ruský víceúčelový bojový letoun Su-35S | Ivan Vukadinov / RussianPlanes
Stavba letadel pro Egypt byla v rámci plnění smlouvy o jejich vývozu v leteckém závodě v Komsomolsku na Amuru již zahájena, ale je ovlivněna pandemií nového typu koronaviru. Úplně prvním letadlem pro Egypt by měl být údajně stroj sériového čísla 06411 stojící již na výrobní lince.
Zdroje však také uvádějí, že není vyloučeno, že kvůli koronaviru dojde k posunutí data dodání prvních letadel, i k změnám v celkovém načasování další výroby.
O kontraktu s Egyptem na letouny Su-35(SE) není mnoho známo, a vzhledem k nejasným vyjádřením zúčastněných stran byl dlouho mnohými považován za výmysl senzace chtivých novinářů. Připomeňme, že podle publikovaných informací byl kontrakt podepsán 19. března 2018, a předpokládá dodávku 26 bojových letadel (některé zdroje hovoří o 24 letadlech) a letecké výzbroje a měl by být splněn do začátku roku 2023. Celková cena kontraktu by měla být kolem 2 miliard USD.
Foto: Ruský víceúčelový bojový letoun Su-35S | Alexandr Samsonov / RussianPlanes
Informace kolem rusko-egyptského kontraktu na letouny Su-35(SE) byly silně ovlivněny zprávami z USA, které se rozhodly do celého procesu zasáhnout výhružkou Egyptu o zavedení sankčního balíčku CAATSA z důvodu zakázané vojensko-technické spolupráce s Ruskou federací. Balíček zahrnuje zavedení různých druhů omezujících opatření, včetně ekonomických. Spojené státy se tímto snažily přesvědčit Egypt o „potřebě“ nakoupit americká letadla místo těch ruských.
Rusko a Egypt mají v současné době rozpracováno plnění více vojenských kontraktů. Kromě letadel typu Su-35(SE) jde především o lehčí stíhačky MiG-29M a bitevní vrtulníky Ka-52 Alligator. Pro Egyptské výsadkové lodě třídy Mistral mají být také dodány ještě vrtulníky Ka-52K Katran.
Exportní letouny Su-35(SE) se od Su-35S ruského vojenského letectva liší především instalací motorů s mírně nižším tahem a zjednodušeným řídícím systémem, odlišným naváděcím systémem a radiolokátorem s mírně degradovanými schopnostmi.
Video Ruský víceúčelový bojový letoun Su-35S v akci / YouTube
Prvním provozovatelem exportních Su-35(SE) se stala Čína. Číňané projevili zájem o tento typ v roce 2008 na výstavě Airshow China 2008. Předběžná dohoda o nákupu 24 letadel byla podepsána na konci roku 2012. K jejímu potvrzení došlo však až na konci roku 2015 po vyjasnění některých technických a finančních otázek.
Su-35(SE) se dostaly také do hledáčku vzdušných sil Indonésie. Ta přišla se záměrem doplnit těmito letouny již provozované starší Su-30MK2, ale k realizaci zatím nedošlo. I v tomto případě může hrát svoji úlohu nátlak USA, které po roztržce s Tureckem intenzivně hledají nový odbyt pro své letouny F-35A Lightning II.
Komentáře
Petr C.
19. 05. 2020, 00:46Kromě obrázků mě potěšil i hudební doprovod videa
Manowar - Warriors of the world (2001)