Námořní pěchota mění doktrínu: Boj proti dronům už není úkolem specialistů
Americké ministerstvo obrany oznámilo, že námořní pěchota Spojených států amerických (USMC) v průběhu roku nasadí v rámci všech jednotek námořní pěchoty (Marine Air-Ground Task Force, MAGTF) schopnosti pro boj s malými bezpilotními letadly (C-sUAS). Iniciativa přináší zásadní vývoj v obranném postoji sboru, který je odpovědí na rychlé šíření malých, obratných a levných bezpilotních letounů používaných protivníky k průzkumu, sledování a kinetickým úderům v konfliktech po celém světě.
Foto: Counter-small Unmanned Aircraft System, C-sUAS | Sgt. Ezekieljay Correa, 1st Marine Division
Systémy C-sUAS (Counter-small Unmanned Aircraft System), které budou nasazeny v roce 2025, jsou navrženy tak, aby řešily zranitelnost vysazených sil působících v konfliktním prostředí. Tyto systémy umožní námořní pěchotě detekovat, sledovat, identifikovat a neutralizovat nepřátelské bezpilotní letouny pomocí kombinace kinetických a nekinetických protiopatření. Zásadní je, že jsou zkonstruovány tak, aby byly lehké, snadno se používaly a byly nezávislé na vojenské profesní specializaci. To zaručuje, že každý voják, bez ohledu na roli nebo úroveň výcviku, může systém účinně používat i s minimálním výcvikem.
Mezi nedávné programy a technologie pro boj proti dronům, které námořní pěchota přijala, patří integrovaný systém protivzdušné obrany námořní pěchoty (Marine Air Defense Integrated System, MADIS), mobilní platforma namontovaná na společných lehkých taktických vozidlech. Systém MADIS nabízí vrstvenou obranu proti malým bezpilotním letounům, vrtulníkům a dalším nízko letícím hrozbám a již nyní se ukazuje jako zásadní pro obranu mobilních jednotek a statických pozic. Systém MADIS doplňuje Epirus Leonidas, špičkový mikrovlnný systém s vysokým výkonem, který dokáže vyřadit několik bezpilotních prostředků současně. Tato technologie je obzvláště důležitá, protože protivníci stále častěji nasazují roje bezpilotních letounů, jež představují komplexní hrozbu, která vyžaduje škálovatelné a vysoce účinné reakce.
Námořní pěchota nyní zavádí ruční protidronová zařízení, kompaktní systémy určené speciálně pro použití v první linii. Tyto nástroje poskytují jednotlivým příslušníkům námořní pěchoty nebo malým jednotkám možnost narušit nebo vyřadit nepřátelské drony během hlídek nebo při zajišťování obranných pozic. Tato zařízení se vyznačují přenosností a jednoduchostí, což umožňuje rychlé zavedení do provozu a operační integraci, aniž by to námořní pěchotu odvádělo od jejích hlavních úkolů.
Naléhavost nasazení těchto prostředků byla umocněna úlohou bezpilotních letounů v nedávných a probíhajících globálních konfliktech. Na Ukrajině bezpilotní letouny zásadně změnily podobu moderního bojiště. Ruské i ukrajinské síly používají malé bezpilotní letouny s ničivým účinkem, přičemž drony mají na svědomí značný podíl obětí a škod. Jejich použití sahá od dělostřeleckého zaměřování až po přímé útoky pomocí kamikaze dronů s pohledem z první osoby (FPV). Rozsah a četnost používání dronů zdůraznily zásadní potřebu komplexních a flexibilních strategií proti nim.
Na Blízkém východě vedlo rostoucí napětí k eskalaci činnosti dronů a raket, zejména ze strany sil napojených na Írán. V reakci na to americká armáda do oblasti přemístila prapor protiraketové obrany Patriot z Indopacifiku, čímž posílila své vrstvené obranné postavení. Zatímco špičkové systémy, jako je Patriot, jsou i nadále nezbytné pro zachycení hrozeb balistických střel a střel s plochou dráhou letu, hrozba dronů vyžaduje agilnější, škálovatelná řešení, která lze použít na taktické úrovni. To dále ospravedlňuje důraz námořní pěchoty na schopnosti boje proti dronům na úrovni jednotek.
Námořní pěchota si uvědomuje, že samotná technologie nestačí, a proto také přizpůsobuje svůj výcvik a operační doktríny, aby zajistila účinnost proti vyvíjejícím se hrozbám. Sbor klade značný důraz na výcvik protivzdušné obrany pro všechny příslušníky námořní pěchoty a začleňuje taktiku boje proti bezpilotním letounům do standardních operačních postupů. Námořní pěchota je školena, jak identifikovat, hlásit a reagovat na útoky dronů v reálném čase, což odráží zvýšenou pravděpodobnost setkání s drony v každém operačním prostoru.
USMC navíc uznává, že budoucí válka bude vyžadovat vyšší stupeň technologické zdatnosti personálu. Vzhledem k tomu, že bojiště jsou stále více nasycena senzory, bezpilotními letouny a nástroji elektronického boje, musí být námořní pěchota vybavena pro působení v digitálně sporném prostředí, kde jsou neustálý dohled a rychlá technologická adaptace normou. Prostřednictvím nasazení pokročilých systémů proti dronům, jako jsou MADIS, Epirus Leonidas a ruční disruptory, spolu s přepracovaným výcvikem a doktrínou si americká námořní pěchota vytváří pozice pro udržení operační převahy v prostředí hrozeb ovládaných drony. Tento komplexní přístup zajišťuje, že americká námořní pěchota zůstane chráněná, smrtící a připravená na plnění úkolů bez ohledu na to, jakému bojišti čelí.
Zdroj: armyrecognition.com, defensemagazine.com
Komentáře
Pepík Knedlík
16. 04. 2025, 14:30Boj s drony bude velmi zásadní stejně jako jejich použít.
Vance, někdejší mariňák a veterán války v Iráku, není odpůrcem spolupráce. Naopak - Evropu označuje za klíčového kulturního partnera USA. Jenže v jeho pojetí partnerství neznamená pasivitu. "Myslím, že mnoho evropských národů mělo pravdu, pokud jde o naši invazi do Iráku. A upřímně řečeno, kdyby byli Evropané trochu nezávislejší a trochu ochotnější se vzepřít, možná bychom celý svět zachránili před strategickou katastrofou, kterou byla Američany vedená invaze do Iráku," popisuje svůj osobní pohled viceprezident.
Na výtky z Kyjeva reagoval Vance i ostřeji: "Myslím, že je poněkud absurdní, když Zelenskyj říká americké vládě, která v současné době drží celou jeho vládu a válečné úsilí pohromadě, že jsme nějakým způsobem na straně Rusů."
Czertik
16. 04. 2025, 09:41by me zajimalo jak to bude na urovni druzstva. bude myt tyto prodronove zbrane kazde druzstvo, nebo to bude zvlastni skupina mimo druzstvo ?
podle fotky to bude vyzadovat 2-3 lidi...coz by vyznamne oslabilo druzstvo, pokud by se nerozhodly zvysit jeho pocet. ale tady by se narazelo na hodne omezenou transportni kapacitu vozidel.