Kulomet M60 byl jednou z ikonických zbraní vietnamské války. Ve výzbroji je dodnes
Ve Vietnamu užívaly americké ozbrojené síly pět variant kulometu M60. Kromě pěchoty jím byla také vyzbrojena prakticky všechna vozidla, obrněné transportéry, tanky, vrtulníky a hlídková plavidla námořnictva.
V pozdních ranních hodinách 1. července 1970 zasáhlo základnu palebné podpory Ripcord na severu Jižního Vietnamu pět minometných střel ráže 82 mm. Následovala palba z ručních zbraní a granátometů. Rota Delta 2. praporu 506. výsadkového pluku 101. výsadkové divize, která bránila perimetr základny, se asi 700 metrů od základny utkala s jednotkami severovietnamské armády (NVA).
Foto: M60 ve Vietnamu | Wikimedia Commons / Public domain
Tak začala 23denní bitva o Ripcord, jedna z posledních velkých bitev mezi americkou a severovietnamskou armádou, která skončila, až když bylo americkým jednotkám nařízeno evakuovat se. V bojích se občas střetly jednotlivé americké roty se dvěma prapory NVA. Rozhodující roli v těchto bojích hrály právě kulomety M60 amerických čet.
Kulomet M60, zavedený v roce 1957, obsahoval prvky německého kulometu MG-42 a útočné pušky FG-42. Kulomet s kadencí 550-650 ran za minutu je vzduchem chlazený, plně automatický, využívá tlaku spalných plynů odváděných kanálkem ve stěně hlavně, které stlačují píst a ovládají chod nosiče závorníku. Účinný dostřel činí 1100 m, maximální pak 3725 m. Munice je podávána pásem zpravidla po 100 či 200 nábojích ráže 7,62x51mm a má rychlovýměnnou hlaveň (tu bylo třeba vyměňovat po 150-200 výstřelech, aby se přehřátím nepoškodila). M60 byl lehčí než starší kulomety M1919A4 a A6 Browning, které nahradil, ale první modely byly v drsných vietnamských podmínkách poněkud nespolehlivé.
Páka pro výměnu hlavně měla tendenci zachytávat se o listí a opasky vojáků a bez varování uvolňovat hlaveň. Od roku 1966 ji nahradil jednodušší a spolehlivější mechanismus. Citlivá součástka spoušťového mechanismu často způsobovala, že zbraň při výstřelu "utíkala", a bez dvojnožky bylo pro pěchotu mimořádně obtížné zasahovat cíl. V plynovém válci se hromadily nečistoty, což snižovalo rychlost střelby. Zbraň byla považována za těžkou (což byla ovšem výhrada, která těžko obstojí ve srovnání se zbraněmi stejného určení), špatně vyváženou a špatně se přenášela. Vojáci kulometu přezdívali Prase (The Pig). Zazněly i názory, že by bývalo bylo lepší jednoduše převzít původní německý kulomet MG-42.
Přesto se M60 rychle stala jednou z ikonických válečných zbraní. Kromě polních úprav pro vojáky bylo v průběhu války provedeno mnoho dalších úprav a vylepšení. Ve Vietnamu sloužilo pět variant, kterými byla vybavena prakticky všechna vozidla, obrněné transportéry a tanky (verze M60E2 s elektrickou spouští), vrtulníky (M60B), některé letouny (M60C) a hlídková plavidla námořnictva (M60E2). Od vietnamské války se hojně vyvážel a modernizoval a v bojových akcích je využíván dodnes (poslední varianta M60E6 z roku 2014), ale u pěchoty ji nahradily typy M249 a M240. Variantu M60E4 z 90. let najdeme ve výzbroji 601. SKSS Armády České republiky.
Zdroj: historynet.com
Komentáře