První a poslední útok Německa na území USA
V USA si tento týden připomněli výročí 100 let od jediného útoku Německa na pobřeží USA. Stalo se tak 21. července 1918 na pobřeží Cape Cod ve státě Massachusetts. Německá ponorka U-156 potopila několik lodí.
Nečekaný útok
Remorkér Peth Amboy mířící na jih podél pobřeží směrem do státu Virginie. Za sebou táhl čtyři nákladní lodě, které převážely dohromady 32 lidí. Většinou rodiny s dětmi. V té době se v oblasti již pohybovala německá ponorka U-156. Ta byla dlouhá více než 60 metrů a patřila k největším ponorkám tehdejší doby. Nikdo nepředpokládal, že by se nějaká ponorka vydala tak blízko pobřeží USA.
Kapitána remorkéru posádka varovala, že v ranních hodinách zahlédli na hladině něco, co připomínalo periskop, kapitán jejich varování ignoroval a nařídil pokračovat v plavbě. Zhruba v půl jedenácté dopoledne zahlédl člen posádky Peth Amboy ve vodě torpédo. To naštěstí loď minulo a explodovalo na pobřeží. Výbuch zaznamenala pobřežní hlídka, která ponorku vypátrala. Velitel pobřežní hlídky okamžitě zahájil záchranou operaci. Nebylo totiž jisté, zda již ponorka nezasáhla některou z lodí. Poblíž pobřeží byla letecká základna. Velitel pobřežní hlídky je požádal o pomoc. Mezi tím Peth Amboy schytal zásah dalším torpédem. Na palubě lodi vypukl požár. Loď byla zároveň pod palbou ponorkových děl.
Hluk střelby přilákal na pobřeží přes tisíc zvědavých lidi, kteří sledovali, jak Peth Amboy hoří. Na pobřeží dopadali střely vypálené ponorkou. Jen zázrakem se nikomu na pobřeží nic nestalo. Ponorka následně svou palbu zaměřila na nákladní čluny, které remorkér táhl. Na místo útoku mezitím přiletěl americký letoun, který chtěl na ponorku shodit bombu. To se kvůli technické závadě nepovedlo. Pilot tedy vypustil bombu ručně, ta při dopadu ovšem neexplodovala. Zanedlouho přiletěl druhý letoun, ale ani jemu nálož neexplodovala. Německá ponorka se následně ponořila a zmizela v hlubokých vodách.
Útok s nejasným cílem
Celý útok trval asi půl hodiny. Nikdo nebyl zraněn ani zabit. Všechny lodě, kromě remorkéru, byly potopeny. Do dnes není jasné, proč ponorka U-156 vlastně zaútočila. Jednou z teorií je, že ponorka měla za úkol přerušit transatlantický kabel, který umožňoval komunikovat USA s Evropou. Právě na tomto místě totiž byla jeho příjímací stanice. O to méně pochopitelné ovšem bylo chování ponorky. Pokud měla za úkol přerušit komunikaci s Evropou, nedává smysl, proč odhalili svou pozici a zaútočili na méně strategické cíle, jakým byl remorkér.
Ponorka U-156 se vrátila do Evropy. Dne 25. září 1918 byla potopena a celá posádka zahynula, když ponorka narazila na jednu z min v minovém pásu Northren Barrage, mezi Skotksem a Norskem.
Komentáře
Karl Schlange
27. 07. 2018, 12:50A co akce U 53 v rijnu 1916, nepatri prvenstvi bojove akce u americkych brehu prave ji?