Tajný projekt NATO odhalen: Nový raketový systém GMARS šokoval odborníky
Německý Rheinmetall a americký Lockheed Martin dosáhly zajímavých výsledků v oblasti přesných střel s dlouhým dosahem – představily svůj nejnovější společný projekt: Global Mobile Artillery Rocket System (globální mobilní dělostřelecký raketový systém, GMARS). Na nedávném mezinárodním summitu pořádaném v Evropě předvedly obě společnosti publiku ze 14 zemí, složenému z vojenských představitelů, obranných profesionálů a průmyslových odborníků, pokročilé schopnosti nového dvoukontejnerového odpalovacího systému.
Foto: GMARS na podvozku Rheinmetall HX3 | Lockheed Martin / Public domain
Summit poskytl podrobný pohled na salvový raketomet GMARS – prostředek raketového dělostřelectva nové generace, navržený tak, aby splňoval vyvíjející se požadavky moderního válčení. Ústředním bodem akce byly technické brífinky, živé ukázky systému a strategické diskuse, které zdůraznily schopnost systému GMARS poskytovat škálovatelnou, interoperabilní a vysoce mobilní přesnou palbu.
Generálporučík ve výslužbě Ben Hodges, bývalý velitel U.S. Army Europe, přednesl hlavní projev, v němž zdůraznil kritickou potřebu integrovaných paleb na velké vzdálenosti v současných i budoucích bojových scénářích. Ve svém příspěvku uvedl, jak mohou systémy jako GMARS nabídnout transformační výhody na bojišti díky většímu dosahu, rychlosti a operační flexibilitě.
Odpalovací zařízení GMARS je postaveno na vysoce mobilním podvozku taktického nákladního automobilu Rheinmetall HX3, který nabízí výjimečné terénní schopnosti, vysokou míru přežití a operační univerzálnost. Systém GMARS je kompatibilní se širokou škálou munice, včetně sady přesně naváděných raket a střel společnosti Lockheed Martin. To umožňuje – v souladu s širší strategií NATO pro vrstvenou palbu (layered fires) – provádět přesné údery proti vysoce hodnotným cílům na větší vzdálenosti.
Vzhledem k tomu, že v popředí zájmu je interoperabilita, byl systém GMARS navržen tak, aby se bez problémů integroval se stávajícími systémy NATO, jako jsou platformy M270 MLRS a HIMARS. Pro další ověření operační připravenosti systému GMARS a jeho atraktivity pro potenciální uživatele oznámily společnosti Rheinmetall a Lockheed Martin, že v létě 2025 proběhne ukázka ostrých střeleb. Tato akce nabídne zúčastněným zemím přímý pohled na schopnosti systému ve scénáři ostré střelby, což dále podpoří procesy zadávání zakázek a hodnocení.
Společnosti Rheinmetall a Lockheed Martin poprvé oficiálně představily systém GMARS během výstavy Eurosatory 2024, která se konala v červnu 2024 v Paříži. Premiéra na jedné z největších a nejvlivnějších akcí obranného průmyslu na světě podtrhla potenciální význam systému GMARS na globálním trhu a zdůraznila jeho strategický přínos pro moderní ozbrojené síly.
Systém GMARS je navržen jako vysoce mobilní raketový dělostřelecký systém, podle výrobce „schopný pracovat za každého počasí 24 hodin denně a 7 dní v týdnu“. Je vybaven dvoukontejnerovým salvovým raketometem s integrovaným systémem řízení palby a podporuje operace „shoot and scoot“, což umožňuje rychlé přemístění po odpálení, aby se zabránilo protibaterijní palbě. Odpalovací zařízení může využívat munici MLRS Family of Munitions (MFOM), takže je plně kompatibilní se stávajícím inventářem raket MLRS společnosti Lockheed Martin ve službách sil NATO.
Naváděcí systém GMARS zahrnuje inerciální navigaci a navigaci s podporou GPS, což umožňuje přesné údery na krátkou i dlouhou vzdálenost. V závislosti na použité munici může již nyní zasáhnout cíle vzdálené více než 400 kilometrů, přičemž s dalším vývojem střel se očekává další nárůst dosahu.
Jak bylo uvedeno, odpalovací zařízení GMARS o bojové hmotnosti pod 40 tun je namontováno na taktickém nákladním vozidle Rheinmetall HX. Vozidlo dosahuje rychlosti až 100 km/h a má dojezd přibližně 700 km, což umožňuje jeho rychlé nasazení na velké vzdálenosti bez nutnosti použití transportérů. Díky kompaktním rozměrům (šířka 2,5 metru, výška 3,9 metru a délka 9,8 metru) se platforma GMARS může bez omezení pohybovat po silnicích a je kompatibilní se standardními železničními přepravními systémy, což zajišťuje snadný přesun napříč různými operačními oblastmi. Důležité je, že odpalovací zařízení může střílet bez potřeby dalších stabilizačních podpěr, což dále zvyšuje jeho schopnost „shoot and scoot“, neboť umožňuje rychlou střelbu a následnou změnu polohy pro minimalizaci rizika odvetné palby.
Dalším význačným prvkem je integrovaný jeřábový systém uvnitř odpalovacího zařízení, který umožňuje rychlé a bezpečné nabíjení v kteroukoli denní či noční dobu a za jakýchkoli povětrnostních podmínek. Posádku vozidla tvoří dva vojáci, přičemž v chráněné kabině je prostor i pro třetího člena. Velká podobnost komponentů se stávajícími platformami M270, HIMARS a Rheinmetall HX zjednodušuje výcvik a logistiku, čímž zvyšuje celkovou udržitelnost systému a interoperabilitu NATO.
Dr. Björn Bernhard, vedoucí divize vozidlových systémů společnosti Rheinmetall, zdůraznil význam projektu tím, že upozornil na strategické výhody, které GMARS nabízí v misích přesné palby na dlouhé vzdálenosti. Paula Hartleyová, viceprezidentka a generální ředitelka divize taktických raket společnosti Lockheed Martin, zopakovala závazek společnosti dodávat inovativní řešení připravená na plnění úkolů, která odpovídají dynamickým požadavkům moderních ozbrojených sil.
Vzhledem k tomu, že se geopolitická situace v Evropě i mimo ni neustále vyvíjí, představuje GMARS zásadní pokrok v koaliční palebné síle a mobilitě. Jeho zavedení přichází v době, kdy země NATO posilují své odstrašující schopnosti moderními, interoperabilními systémy schopnými rychlého nasazení a přesného zásahu. Představení systému GMARS na summitu Rheinmetall–Lockheed Martin a jeho premiéra na veletrhu Eurosatory 2024 signalizují novou éru mobilních raketových dělostřeleckých systémů.
Zdroj: armyrecognition.com, defensemagazine.com
Komentáře
Pepík Knedlík
02. 04. 2025, 15:53Ovšem? Že začinal vítězit rozum?
https://www.denik.cz/veda-a-technika/cesko-stihacky-f-35-rafale-andrej-babis.html?seznam-hp=1&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Czertik
02. 04. 2025, 21:30a kde vidis ten rozum ?
kdyby babis zrusil nakup f 35 tak cr prakticky o uz zaplacene penize prijde.
qa pak ten jejich blabol o tom, ze cesko by melo mit 5 generaci jen jako doplnek ? cr si muze dovolit provozovat jen 1 typ stihacky, 2 by byl nakladny luxus.
a divim se agent stb bures prosazuje rafle misto gripena. ze by to souviselo s jeho zajmem o podnikani ve francii ?
Pepík Knedlík
03. 04. 2025, 06:54Chrusčov
Četl jsi určitě nějaký clanek o provozu F 35 a zajištění? Cena stroje dnes + - shodná s konkurenci, ale ceny za udrzbu a probou a hlavně ketovou hofinu je mimo chápání takových jako jsi zy.
Agent Bureš. Soud rozhodl o jeho svazku jako lživý.
Kdyby jsi napsal agent Pávek - P. Pavel tak to souhlasí.
Slavoslav
02. 04. 2025, 08:38ako fajn, vypada to ako klon HIMARSu. No ovela dolezitejsie ako samotne odpalovacie vozidlo je aku municiu pren dokaze vyrabat EU samostatne bez komponentov z USA. Lebo vsetko dolezite know how je prave v rakete kde je aj navadzaci modul, nie vo vozidle ktore ma GPS akurat tak, aby nezabludil po trase k miestu odpalu.
Imho, zaujimava bude aj otazka s dostrelom. Nemecko je signatarom zmluvy o nesireni istych druhov zbrani a tak kym pre seba mozu urobit strely s dostrelom cez 300 km na trhu ich ponukat nemozu. Preto maju vsetky tieto systemy vo vyvoznej verzii limit prave 300 km
Czertik
02. 04. 2025, 21:19slava
tak evropa si muze vyrabet rakety bez komponentu z usa, jedina otazka je, kdo a jak by zaplatil vyvoj takove rakety.