V posledních dnech se uskutečnily závěrečné fáze bojů proti zbytkům ISIS
Válka se samozvaným Islámským státem se chýlí ke konci. V posledních dnech se uskutečnily závěrečné fáze bojů proti posledním zbytkům toho, co před několika lety byl velký a relativně silný chalífát. Američany podporovaná Arabsko-kurdská koalice bojovníků za svobodu, známá jako Syrské demokratické síly (SDF), se v posledních dnech snažila zasadit konečný úder tomu, co z ISIS zbylo.
Video: Válka se samozvaným Islámským státem se chýlí ke konci / YouTube
Od klíčové bitvy v Mosulu v roce 2017, bylo území Islámského státu neustále ukrajováno. Z velké části Sýrie příslušníkům ISIS zbyl jen malý kousek země v blízkosti řeky Eufrat, poblíž iráckých hranic.
Foto: Bojovníci ISIS během bitvy o Mosul | printscreen z YouTube
Během několika posledních dní došlo víceméně k dobytí pozic držených příslušníky ISIS, byť byl celý proces značně zpomalen obrovským množstvím uprchlíků, kteří z území dříve ovládaného ISIS utíkali pryč. V současné chvíli by měl být odpor rozdroben jen na menší skupinky, kterým se daří ukrývat.
Foto: Příslušníci Syrské demokratické síly (na snímku) často spolupracují s americkými podpůrnými jednotkámi | printscreen z YouTube
Jakmile se podaří SDF a americkým podpůrným jednotkám zlikvidovat i je, válka s ISIS by měla být u konce, i když protivníka tohoto charakteru je takřka nemožné zcela porazit. Video přiložené výše dokumentuje boje několika posledních dní.
Islámský stát (zkráceně IS) je radikální islámská teroristická organizace původem z Iráku. Na dobytém území na částech území států Iráku a Sýrie vyhlásila samozvaný Islámský stát. Ten nebyl mezinárodně uznán žádným jiným státem. Jeho stoupenci vyhlásili toto území za chalífát, který si nárokuje náboženskou autoritu nad všemi muslimy na světě a usiluje o vládu nad všemi muslimy obývanými územími. Cílem bylo obnovit chalífát na územích Iráku a Levanty (dřívější geografické označení zahrnující Sýrii, Palestinu, Jordánsko a Libanon), či dalších zemí, které byly někdy v historii pod muslimskou vládou.
Do 29. června 2014 se hnutí nazývalo Islámský stát v Iráku a Levantě – zkráceně ISIL, případně též Islámský stát v Iráku a Sýrii – ISIS, kde Šām označuje Sýrii v zemském slova smyslu, na rozdíl od moderního státu; Šām je tedy nejpřesnější překládat jako Levanta.
Hnutí je známé svou přísnou interpretací islámu a islámského práva šaría a je nechvalně proslulé násilím páchaným na obyvatelstvu. Perzekucím ze strany organizace čelí především příslušníci neislámských náboženských menšin a ší'itští muslimové. Původně bylo napojené na teroristickou organizaci Al-Káida, ale v čele s Abú Bakrem al-Bagdádím odepřelo Al-Káidě poslušnost, když její vůdce Ajmán Zavahrí nařídil, aby ISIL přenechal v Sýrii operace tamní odnoži Al-Káidy, frontě An-Nusrá, a zaměřil se na působení v Iráku.
Foto: Američtí vojáci poblíž iráckého města Mosul
Kvůli působení v syrské občanské válce se hnutí rozrostlo a zesílilo, podle některých komentátorů díky údajné podpoře syrského prezidenta Asada, podle některých díky podpoře USA, jelikož k Islámskému státu přeběhlo mnoho členů a bojovníků Svobodné syrské armády. Dne 31. prosince 2013 obsadil ISIL některé části iráckých měst Fallúdža a Ramádí. Islamisté ovládli velkou část západoirácké provincie Anbár a dne 3. ledna 2014 vyhlásili samostatný stát. Ten nebyl dosud mezinárodně nikým uznán, nemá vyřešené vztahy se svými sousedy, ani pevné hranice. Jeho vůdcem se stal Abú Bakr al-Bagdádí, jenž si přisvojil čestný islámský titul emíra. Dne 29. června 2014 byl vyhlášen v obsazených částech Sýrie a Iráku chalífát „Islámský stát“. Současně s tím začal Abú Bakr Bagdádí pod jménem Ibrahím užívat titulu chalífy.
Foto: Zničená Rakka, hlavní město IS, v srpnu 2017 | Wikimedia Commons
Příslušníci hnutí pochází z různých zemí. Kromě toho dochází k militarizaci dětí, pokud rodiče nesouhlasí s vojenským výcvikem, musí souhlasit alespoň s přítomností svých synů při výkladu Koránu.
Dne 23. března 2019 ztratil Islámský stát své poslední území, kterým bylo město Baghúz v Sýrii.
Komentáře