Severní Korea zřejmě staví svůj vlastní AWACS
Severní Korea zřejmě staví své první letadlo AWACS (Airborne Warning and Control System), nebo něco, co AWACS velmi podobné, což potvrzuje na internetu nedávno zveřejněný satelitní snímek soukromé americké společnosti Planet Labs, která má velkou skupinu vlastních miniaturních kosmických lodí a zabývá se špionáží ve prospěch amerických zpravodajských služeb a jejich partnerů.
Foto: Údajný severokorejský AWACS | Planet Labs
Zmíněná fotografie byla údajně pořízena 30. listopadu 2023 a zachycuje mezinárodní letiště Pchjongjang Sunan, na jehož území se nachází transportní letoun Iljušin Il-76, přestavěný pravděpodobně na radarový nosič.
Přesná podoba, charakteristiky a schopnosti severokorejského speciálního letounu nejsou pochopitelně s ohledem na velmi přísné utajování známy. Podle hodnocení pozorovatelů by ke vzniku takového letounu s velkou pravděpodobností nemohlo dojít bez pomoci zemí jako je Rusko nebo Čína.
Iljušin Il-76 (kód NATO „Candid“) je víceúčelový čtyřmotorový strategický transportní letoun navržený sovětskou konstrukční kanceláří Iljušin. Poprvé byl plánovaný v roce 1967 jako komerční nákladní letoun a náhrada za turbovrtulové Antonovy An-12. Letoun byl navržen tak, aby dokázal dopravit těžké stroje do odlehlých, špatně obsluhovaných oblastí. První prototyp stroje vzlétl 25. března 1971 a ještě téhož roku byl předveden na aerosalonu v Paříži. Sovětské letectvo obdrželo první sériové kusy v roce 1974. O dva roky později byla zalétána civilní verze pro Aeroflot, postupně vznikaly různé obměny.
Vojenské verze Il-76 byly široce používány v Evropě, Asii a Africe. Vznikly i verze pro tankování paliva za letu nebo velitelské centrum. Výroba modernizovaného letounu pokračuje i v současnosti, v roce 2012 poprvé vzlétla hluboce modernizovaná verze Il-76MD-90A (Il-476).
AWACS je zkratkou anglických slov Airborne Warning and Control System, což můžeme přeložit jako letecký výstražný a řídící systém nebo systém včasného varování. Rozsáhlá rádioelektronická a počítačová výbava letounů umožňuje nepřetržitě zachycovat a sledovat nepřátelské cíle, předávat informace pozemním střediskům i jiným letadlům, navádět řízené střely, řídit letecké souboje i odposlouchávat nepřátelské spoje. Radarová anténa, ukrytá v obřím kruhovém disku, má obdélníkový tvar o rozměrech 7,3 x 1,5 m. Při průzkumu vzdušného prostoru vykoná jednu otočku za 10 sekund.
Letouny AWACS vykonávají nejen rutinní hlídkovou činnost, ale zajišťují vzdušný prostor také v průběhu různých vojenských operací a jiných událostí (olympijské hry, fotbalový šampionát apod.).
Zdroj: MO ČR
Komentáře
David
18. 12. 2023, 13:33Je samozřejmě otázkou, jaké budou reálné výkony tohoto AWACSu. Ale i tohle ukazuje na až překvapivě vysokou technologickou úroveň Severní Koreje, jejího zbrojního průmyslu a na to, že ta úroveň stále roste. Jistě, je to jen a jen v té oblasti vojenství, je to na úkor jiných odvětví a na úkor životní úrovně obyvatelstva, ale přesto to je svým způsobem fenomén
Slavoslav
19. 12. 2023, 10:51co ti ja viem. Nemyslim, ze by si napriklad CR nezvladla nejaky AWACS podobny tomu severokorejskemu postavit. Otazka je naco by to robila ked za tie peniaze moze mat overene a sofistikovanejsie riesenie? Severokorejec proste nema na vyber a tak lepi kde co co na prvy pohlad vypada zaujimavo, ale ..