V Nagasaki byla spuštěna na vodu fregata Nagara. Desátá loď třídy Mogami
Podle zprávy zveřejněné společností Mitsubishi Heavy Industries ve čtvrtek 19. prosince 2024 uspořádala firma ve své loděnici a strojírně v Nagasaki v Akunouře ve městě Nagasaki slavnostní pojmenování a spuštění fregaty Nagara na vodu. Tato událost následuje po slavnostním pojmenování a spuštění na vodu dalšího plavidla stejné třídy Natori v červnu 2024.
Foto: Fregata FFM-01 Mogami japonského námořnictva | Hiroshi miyaji / CC BY-SA 4.0
Nagara je desátou lodí fregat třídy Mogami o výtlaku 3 900 tun, které japonské ministerstvo obrany objednalo v rámci plánu veřejných zakázek na fiskální rok 2022. Název lodi je odvozen od řeky Nagara, významné vodní cesty v japonském regionu Čubu. Stejné jméno nesl také lehký křižník postavený v roce 1922, který se účastnil druhé světové války a byl potopen americkou ponorkou Croaker v srpnu 1944. Po dokončení vybavovacích prací – včetně instalace trupu, pohonných systémů, elektrického vybavení a výzbroje – se očekává, že nové plavidlo bude japonskému ministerstvu obrany dodáno do fiskálního roku 2027.
V případném konfliktu s Čínou by fregaty třídy Mogami hrály klíčovou roli při zajišťování japonských námořních zájmů a v boji proti rostoucí asertivitě Pekingu v indo-pacifickém regionu. Tyto moderní fregaty jsou uzpůsobeny pro víceúčelové operace, což jim umožňuje čelit širokému spektru hrozeb, zejména ve Východočínském moři a okolních sporných oblastech.
Vyznačují se stealth konstrukcí, mají vysokou rychlost (přesahující 30 uzlů) a velmi dobré manévrovací schopnosti, které z nich činí neocenitelné lodě pro operace ve sporných vodách, kde mohou plnit úkoly v oblasti shromažďování zpravodajských informací, sledování a průzkumu, aniž by byly snadno odhaleny. Tato schopnost je obzvláště důležitá pro sledování čínských aktivit v okolí ostrovů Senkaku a dalších sporných námořních zón, kde situační povědomí může rozhodnout o výsledku střetů.
Systémy protiponorkového boje (ASW) fregat, včetně pokročilých sonarů a schopnosti nasadit bezpilotní podvodní prostředky (UUV), jsou určeny k boji proti stále sofistikovanější a početnější čínské ponorkové flotile. Hlídkováním v kritických kontrolních bodech a prováděním misí ASW by třída Mogami mohla omezit volný pohyb čínských ponorek, které jsou nedílnou součástí pekingské strategie projekce síly a popírání oblasti. Fregaty třídy Mogami jsou vybaveny hangárem a přistávací plošinou pro vrtulník SH-60L, který dále rozšiřuje jejich schopnosti protiponorkového boje.
Klíčovou silou těchto lodí je také hladinový a protivzdušný boj. Třída Mogami, vybavená protilodními střelami, námořním dělem a systémem SeaRAM, se může účinně bránit proti čínským námořním prostředkům a letadlům, a vytvořit tak vrstvenou obranu japonských teritoriálních vod a námořních cest. Možnost budoucí modernizace vertikálního odpalovacího systému (VLS) by dále zvýšila jejich schopnost zasahovat širší spektrum hrozeb, včetně balistických a řízených střel, které jsou ústředním prvkem čínské vojenské doktríny.
Předchozích devět jednotek nesou následující jména: Mogami, Kumano, Noširo, Mikuma, Jahagi, Agano, Nijodo, Júbecu a Natori. FFM-11 a FFM-12 mají vstoupit do služby v prosinci 2026 a březnu 2027 a o jejich pojmenování ještě nebylo rozhodnuto. Ve hře je možnost společného vývoje a výroby fregat této třídy v Austrálii. Indonésie dala při přezbrojení svého námořnictva přednost britskému typu Arrowhead 140 a francouzským fregatám FREMM.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře
Czertik
26. 12. 2024, 16:23otzka zni - bude pocet japonskych lodi stacit proti cine ?