Židé sloužící u jednotek SS
Podle některých údajů sloužilo v německé armádě až 2.000 čistých židů, 60.000 polovičních míšenců a 90.000 čtvrtečních míšenců. Ve wehrmachtu sloužilo zhruba 16 000 důstojníků kteří nebyli i přes svůj původ z armády propuštěni. O udělení výjimky prý žádaly řádově deseti tisíce a zhruba pětině bylo vyhověno. Stovky osob také dostaly výjimku od samotného Hitlera.
Foto: Werner Goldberg - jeden z nejznámějších Židů bojujících za Třetí říši
V období od ledna 1940 do září 1943 schválil osobně 295 žádostí o povolení (Genehmigung) výjimky a rozhodl se udělit 33 žadatelům status Deutschblütig. S ohledem na tuto skutečnost není myslím překvapující, že existují i dokumenty prokazující, že někteří tito vojáci se židovskými předky se dostali i ke službě u Schützstaffel (obranných oddílů) nechvalně známých pod zkratkou SS.
Foto: Existují i dokumenty prokazující, že někteří tito vojáci se židovskými předky se dostali i ke službě u SS
To vše v době kdy byli jejich přátelé a příbuzní odváženi do koncentračních táborů a hromadně vražděni. Z psychologického hlediska tito lidé o sobě často ani nesmýšleli jako o židech viz Anton von Arco-Valley. U ostatních vojáků sloužících u armády nebo SS byla situace často odlišná. Když se totiž v průběhu války ukázalo že nacisté myslí vyhubení Evropských židů smrtelně vážně a čím hrozivější byly důsledky odhalení jejich původu, tím zoufalejší byly pokusy skrýt, nebo zatajit vlastní identitu. Popřípadě uniknout pronásledování tím, že se nechají prohlásit za árijce. Vojáci kteří tak učinili byli také hluboce motivováni snahou o záchranu vlastní rodiny, žen a dětí.
Foto: Židovští vojáci se všemožně snažili u SS zatajit vlastní identitu
Tím se vysvětluje důvod proč tito vojáci setrvali v armádě a navíc proč byli častokrát vyznamenáváni - právě díky vojenským zásluhám jim bylo možné spíš udělit výjimku. Život je často stavěl do absurdní situace. Jeden voják se Železným křížem na hrudi přijel z fronty do kanceláře koncentračního tábora Sachsenhausen na návštěvu se slovy "je tam můj židovský otec". Důstojník SS byl tímto návštěvníkem šokován. "Kdybys na sobě neměl uniformu, rychle bych tě šoupnul tam, kde je tvůj otec." Pozoruhodný je i příběh německého žida, kterému se v roce 1940 podařilo na padělané doklady utéct z okupované Francie. Pod novým německým jménem byl povolán k Waffen SS. "Když jsem sloužil v německé armádě a moje matka zemřela v Osvětimi, kdo jsem potom já, oběť, nebo jeden z jejích pronásledovatelů? Němci si prožili pocit viny za své skutky, o nás nechce nikdo slyšet. Židovská komunita se nás štítí, protože naše příběhy jsou v rozporu se vším, co jsme zvykli slyšet o holokaustu."
Komentáře
radek
22. 01. 2020, 19:25Jenom další variace na věčné nářky a ukřivděnost. Chudáci museli z donucení sloužit tam, kam se jiní dobrovolně hlásili, cestovali kvůli tomu přes půl světa a aspoň zpočátku bylo mnozí odmítnuti. Těžko se rozhodnout, jestli nad tím zaplakat, nebo zaplakat.
Béďa
21. 09. 2018, 22:04Předpokládám, že autor čerpal z Hitler's Jewish Soldiers: The Untold Story of Nazi Racial Laws and Men of Jewish Descent in the German Military (Modern War Studies) Brina Mark Rigg.