5. ročník zimního pochodu po opevnění Orlických hor
Letos jsem se opět zúčastnil zimního pochodu po naší obranné linii opevnění v podúseku 4/X Říčky. Sraz byl jako vždy v 9:00 v areálu parkoviště na Mezivrší, kde jsem zas po roce potkal známé tváře organizátorů a některých účastníků tohoto skvělého pochodu. Napadaný sníh propůjčoval místní krajině romantický nádech, který nám nezkazila ani mírná obleva.
Foto: Vyrážíme na vrchol Komářího vrchu | autor: Karol Seneši
Po krátkém přivítání všech členů výpravy jsme společně vyrazili na vrchol Komářího vrchu, kde na nás čekala prohlídka pozorovacího objektu R-S 91. Tento srub je celkově velmi zachovalý a kromě vytržených pancéřových zvonů nejeví větší známky poškození.
Foto: Před vchodem do objektu R-S 91 | autor: Karol Seneši
Uvnitř objektu mě překvapily kompletní zděné příčky s původním bílým nátěrem včetně korkové výplně, která se používala místo poslední řady cihel k tlumení otřesů při výbuších v rámci případného postřelování objektu. Dochovaly se i původní zárubně dveří.
Foto: Zachovalé cihlové příčky v nadzemním patře objektu | autor: Karol Seneši
V některých místnostech bylo také krásně vidět zachovalé obložení železnými pláty (včetně původního nátěru), které chránily osádku a mechanismy zbraní před odlétajícími střepinkami betonu při zásahu a následném pnutí armatury.
Foto: Zachovalé nástěnné a stropní obložení. Na zemi pak jsou některé posbírané fragmenty původního vnitřního vybavení srubu | autor: Karol Seneši
Na tomto objektu jsme strávili asi nejvíce času z celé výpravy, jelikož bylo opravdu co k vidění. Cesta k němu na vrchol kopce zkrze hluboký sníh byla sice poměrně náročná, ale určitě stála za to.
Foto: Po cestě k dalšímu pěchotnímu srubu jsme potkávali i menší objekty tzv. ŘOPíky | autor: Karol Seneši
Během naší cesty jsme si pak prohlédli exteriér dalších pěchotních srubů, které jsme již znali z předchozího ročníku a vždy nám byl organizátory poskytnut zajímavý výklad týkající se konkrétního objektu.
Foto: Pohled na střílnu s diamantovým příkopem pěchotního srubu | autor: Karol Seneši
Navštívili jsme i pěchotní srub, který jevil známky značného poškození bočních stěn díky postřelování objektu z bezprostřední blízkosti. Někdo tvrdí, že se jednalo o dělostřelecké zkoušky německého Wehrmachtu, jiné zdroje odkazují na postřelování objektu naší poválečnou armádou.
Foto: Postřelovaný pěchotní srub | autor: Karol Seneši
Dělostřelecká palba byla tak intenzivní a destruktivní, že se ve srubu propadla podlaha a pohyb uvnitř srubu je tak velmi nebezpečný.
Foto: Postřelovaný pěchotní srub | autor: Karol Seneši
Další zajímavostí naší výpravy byla návštěva zničeného ŘOPíku, který padl za oběť německým zkouškám. Z celého objektu zbyla v podstatě jen zesílená čelní stěna s částí stropu. Zbytek ŘOPíku byl rozmetán po okolí díky mohutému výbuchu trhaviny, kterou Němci odpálili uvnitř objektu.
Foto: Torzo ŘOPíku jako smutné memento německých zkoušek | autor: Karol Seneši
Zajímavostí určitě je, že přestože byl tento ŘOPík zničen, na vnitřní straně stropu a stěn je stále k vidění část původní výdřevy objektu v naprosto skvělém stavu.
Foto: Původní stropní a nástěnná výdřeva objektu | autor: Karol Seneši
Cestou jsme se pak stavili na Anenském vrchu, výhledu z tamní rozhledny jsme však nevyužili díky velmi nízké viditelnosti. Cílovým objektem výpravy byl, stejně jako v roce minulém, pěchotní srub RS-87 "Průsek", který je ve správě organizátorů pochodu.
Foto: Poslední objekt našeho pochodu - RS-87 "Průsek" | autor: Karol Seneši
Kromě individuální prohlídky vnitřního prostoru objektu jsme si v podzemním patře objektu stylově upekli špekáčky na kamnech a dali si horký čaj, což byl ideální závěr V. ročníku zimního pochodu po opevnění Orlických hor. Již nyní se těším na další ročník a tímto velmi děkuji organizátorům akce za příjemně strávený den :)
Foto: Uvnitř objektu se stále pracuje - nyní se řeší kompletní vzduchotechnika objektu. Vpravo protitankový kanón vz. 36 L1 | autor: Karol Seneši
Komentáře