Američané postupují ve vývoji bojových laserů
Podle amerických zdrojů momentálně testované americké laserové systémy protivzdušné obrany krátkého dosahu mají celkem dobré výsledky. Firma Northrop Grumman se svým výrobkem z výběrového řízení americké armády sice v závěrečné fázi zkoušek vypadla, ale společnost Raytheon s prototypem DE M-SHORAD úspěšně pokračuje. Vývoj, nazvaný Directed Energy-Maneuver Short-Range Air Defense nebo DE M-SHORAD, je navržen tak, aby chránil mobilní týmy před leteckými hrozbami. Pokud rané verze prototypů nesly laserové systémy o výkonu 2 kW a 5 kW, které umožňovaly zasáhnout malé drony, pak při posledních testech byl výkon světelného paprsku již velmi slušných 50 kW.
Foto: Prototyp DE M-SHORAD od firmy Raytheon | U.S. Army / CC BY-NC-ND
V předchozích testech začal prototyp společnosti Northrop Grumman hořet kvůli problémům s odvodem tepla a vývojářům se tento problém nepodařilo vyřešit. Prototyp od Raytheonu se s úkoly úspěšně vypořádal během všech dosavadních testů.
Podle generálporučíka Neila Thurgooda, ředitele Úřadu pro rychlé schopnosti a kritické technologie (RCCTO), ukázal DE M-SHORAD společnosti Raytheon v posledních testech „fenomenální výsledky“. Laserový systém dokázal úspěšně zasáhnou letící dělostřelecký granát, letící minu, středně velké i malé drony. Již příští rok mají být do zkušebního provozu u vojsk zařazeny čtyři instalace DE M-SHORAD, a v roce 2023 má být rozhodnuto o sériové výrobě.
Laserové zbraně mají velkou perspektivu a americká armáda má snahu se k použitelným modelům dopracovat co nejdříve. Snaží se tak udržovat určitý náskok proti konkurentům. Laserové zbraně mají velkou přednost ve své rychlosti a přesnosti, ale přinášejí také řadu zatím nevyřešených problémů. Mezi ty hlavní patří velká energetická náročnost, takže jejich systémy se zatím dají stejně dobře zahltit jako klasické raketové systémy. Určitým problémem je také počasí, množství vody ve vzduchu a případné dýmové clony. Není pravděpodobné, že by každá minometná mina nesla nějakou svoji protilaserovou ochranu, ale u středně velkých dronů to již možné je. Bránící se dron bude nakonec laserem možná sestřelen, ale získá čas pro jiné drony, aby dosáhly svých cílů.
Na základě současných poznatků se domnívám, že v blízké budoucnosti bude asi potřebné, nebo výhodné, aby sestavy protivzdušné obrany krátkého dosahu byly tvořeny kombinací laserových, raketových a hlavňových prostředků, které se budou doplňovat. Postavit protivzdušnou obranu krátkého dosahu pouze na laserech se jeví k nelibosti milovníků hvězdných válek jako totální nesmysl, podobně jako postavit pozemní dopravu první poloviny 21. století na elektromobilech.
Zdroj: U.S. Army
Komentáře
Bombák
26. 08. 2021, 21:01Není nad poctivou tlakovou vlnu se šrapnelem v žaludku.
Czert
25. 08. 2021, 11:36", podobně jako postavit pozemní dopravu první poloviny 21. století na elektromobilech."
Tohle tesat do kamene, protpze elektromobilita je neskutecna putomost