Americké námořnictvo poprvé dokázalo sestřelit mezikontinentální balistickou střelu
Americké námořnictvo (US NAVY) má za sebou historický úspěch, neboť se během posledního cvičení FTM-44 podařilo úspěšně otestovat nový ochranný raketový systém, který dokázal zničit letící mezikontinentální balistickou raketu.
Foto: Americké námořnictvo (US NAVY) má za sebou historický úspěch, neboť se během posledního cvičení FTM-44 podařilo úspěšně otestovat nový ochranný raketový systém, který dokázal zničit letící mezikontinentální balistickou raketu. (ilustrační foto) | US Navy (se souhlasem autora)
Raketa SM-3 Block IIA byla odpálena z raketového torpédoborce USS John Finn a jejím cílem byla cvičná mezikontinentální balistická raketa vybavená „jadernou hlavicí“, kterou v rámci testu odpálilo americké námořnictvo ze své testovací základny Ronald Reagan na atolu Kwajalein, který je součástí Marshallových ostrovů umístěných v Tichém oceánu.
Foto: Raketa SM-3 Block IIA byla odpálena z raketového torpédoborce USS John Finn (na snímku) | US Navy (se souhlasem autora)
Raketa měla namířeno na nespecifikovaný kus oceánu severovýchodně od Havaje a cílem testu bylo zjistit, jestli raketový obraný systém bude schopný „nepřátelskou“ raketu lokalizovat a zlikvidovat. Jak se můžete podívat na oficiálně zveřejněném videu níže, likvidace ICBM se podařila a test tak byl úspěšný. Ke zničení došlo prostým nárazem, stíhací raketa je uzpůsobena tak, aby sama o sobě neexplodovala.
Video: Americké námořnictvo poprvé dokázalo sestřelit mezikontinentální balistickou střelu / YouTube
Úspěšné vystopování a navedení stíhací rakety je extrémně komplikovaná záležitost, jejíž úspěšné provedení závisí na obrovském množství správně spočtených kalkulací a přístupu k mnoha podstatným informacím. Poslední test byl již šestý v řadě a reálně prvním, kdy se povedlo dosáhnout kýženého cíle.
Foto: Informační diagram mise FTM-44 | US Navy (se souhlasem autora)
Nasazení této technologie v praxi bude navíc extrémně složité vzhledem k množství potřebných raket, naváděcích systémů a obecně materiálu vzhledem k počtu mezikontinentálních balistických raket, kterými disponují nepřátelské státy (v tomto ohledu především Čína a Rusko). I když byl tedy test úspěšný, nasazení této technologie v praxi se nemusí vůbec uskutečnit vzhledem k tomu, že podobný systém musí být 100% úspěšný, aby opravdu fungoval. Jakmile z potenciálního útoku pronikne byť jediná raketa s jadernou hlavicí, obrana byla neúspěšná. Téma jaderného zbrojení a odstrašení je však tématem na zcela jiný článek.
Komentáře
Petr C.
27. 11. 2020, 22:29Netvrdilo se to už v roce 2006, že americká PRO funguje na 86%?
Je fakt, že tomu tenkrát skoro nikdo nevěřil, nejspíš ani ti co to tvrdili.
Otázka je, jestli střela, která tady sloužila za cíl byla skutečně mezikontinentální, vzdálenost míst odpalu a dopadu ukazuje spíše na raketu středního doletu. To by ovšem byla trochu jiná záležitost. Rozdíl mezi nimi je hlavně v rychlosti, kterou hlavice vstupuje zpátky do atmosféry.