Autonomní stíhačky jsou zase o krok blíž
Vývoj nových zbraňových systémů je rok od roku dražší a sumy za některé projekty jsou opravdu astronomické (například program F-22 nebo F-35). Armády jednotlivých zemí se tak snaží najít řešení, které bude jak funkční, tak ekonomické. O něco podobného se snaží i Americké letectvo (US Air Force), které si nyní dalo za cíl do roku 2023 získat plně funkční autonomní stíhačku.
Foto: Koncept autonomního dronu | zdroj: USAF Research Lab
Projekt nese název Skyborg a ve své finální fázi by mělo jít o bezpilotní letouny/autonomní drony, které bude ovládat systém umělé inteligence. Tyto letouny by byly o poznání kompaktnější než běžné pilotované stíhačky (tedy v principu totéž, o čem jsme nedávno psali zde) a jejich operační nasazení by počítalo s tím, že by doprovázely klasické pilotované stroje. Tyto drony by však mohly být nasazovány do nebezpečnějších operací, jelikož by nehrozila ztráta lidského života v případě jejich zničení.
Foto: Dron Kratos Defense XQ-58A Valkyrie | zdroj: USAF
Celý koncept tohoto autonomního dronu se opírá také o jakýsi faktor postradatelnosti. Náklady na výrobu jednoho takovéhoto letounu by měly být oproti běžným pilotovaným stíhačkám minimální. Jejich ztráta v boji tak nebude tak citelná, jako když dojde k sestřelení (nebo zřícení) běžné stíhačky v ceně desítek milionů dolarů za kus. Nižší výrobní cena navíc umožní USAF pořízení většího množství letounů, čímž dojde k posílení letek jako takových.
V současné době USAF hledá někoho, kdo by pro ně tyto letouny navrhl/postavil. Jde o kontrakt v hodnotě převyšující 400 milionů dolarů. V současné době to vypadá, že se do tohoto programu zapojí čtyři firmy. Například společnost Kratos Defense už s USAF pracuje na podobném dronu (viz fotografie výše). Další zapojené subjekty jsou společnosti Boeing, Lockheed Martin nebo General Atomics.
Komentáře
Martin23
31. 05. 2020, 19:38Karle je úsměvné jak neustále opakuješ nesmysly bez jakékoliv informační hodnoty.
Slovou autonomní není významově spojen s technikou či stroji, takže není podmínkou číst technicky zaměřené články.
Problém je v tom, že nic autonomního neexistuje. Bavíme se o bezpilotních člověkem ovládaných prostředcích, které jsou velmi zranitelné a velmi drahé.
Tady nehraje roli žádný faktor postradatelnosti, o kterém se v článku hovoří. To je další hloupost.
Dnešní moderní drony stojí miliony dolarů. Vzpomínaný MQ-9 Reaper stojí 17 milionů.
Alejako bojový prostředek je používán na pasáky koz bez PVO. A není používán proto, že by byl postradatelný, ale protože jeho provoz je mnohem levnější než provoz pilotovaného letadla.
Jeho rychlost cca 500 km/h je velká slabina, která reálně vylučuje nasazení vůči vyspělému protivníkovi.
Právě třeba dění v současné Libyi ukazuje současné značně omezené schopnosti UAV. Ruské Panciry udělaly v tureckých dronech pěknou paseku. Šest Bayraktar TB2 pořídila Ukrajina za 70 milionů dolarů (včetně 2 pozemníchstanic a 200 pum). Rychlost 220 km(h. To je pro Panciry lahůdka a Turci hodně krvácí.
A tím se dostávám ke konkrétnímu předmětu této debaty - autonomní STÍHAČCE.
Dnes neexistuje dron (o autonomitě se již bavit nebudu), který by reálně mohl plnit funkci stíhačky a osobně zcela vylučuji, že by se někdo v nejbližších 20 letech k nějaké bezpilotní ovládané stíhačce vývojově přiblížil. Je vůbec otázkou, zda lze vůbec reálně používat bezpilostní stroje, které by se rovnaly rychlostí člověkem pilotovné stíhačce.
Martin23
30. 05. 2020, 07:44Mimochodem mi skutečně karla3 dost připomínáte. Ten se také nikdy nazapomene zmínit Rusko a vždy druhého diskutéra osočí ze lži i tam, kde to nedává logicky smysl.
Martin23
30. 05. 2020, 07:40ROBO, ale já té autonomitě rozumím.
Prostě to autonomita v daném smyslu není.
Vždy vy to ani nedokážete popsat.
Část příspěvku vedete invektivy na moji osobu a popisujete, čemu nerozumím a část se věnujete Rusku.
Autonomitě a zbraním, které se nazývají "autonomní", jste se vůbec nevěnoval.
ROBO
29. 05. 2020, 16:22Svým komentářem jen potvrzujete že absolutně vůbec nechápete a nerozumíte autonomitě těchto strojů .
Ačkoli dosahují autonomity kterou Rusko nezvládne ani za 50 let , doufejme že nikdy nedovolí aby poslední slovo neměl vždy pouze člověk . Proto už konečně pochopte že plná autonomita kterou se nám snažíte lživě vnucovat je už z podstaty věci holý nesmysl
Ostatní vaše elaboráty jsou jako vždy lži , výmysli , fabulace a konspirace .
Dnes jste je povýšil na ještě vyšší úroveň , když jste si dovolil vaše lži vložit do mých úst .
Martin23
29. 05. 2020, 08:00ROBO nejste bratr kadlika?
Takže výrok, že "Autonomní stíhačky jsou zase o krok blíž", vlastně znamená, že nejde o úplnou autonomitu a o polo nebo nějakou omeznou, částečnou? Jak řekl Zounar starší v Slunce seno, " Nebudeme to s tou nahotou přehánět. Bude to nahota od krku po vršek hlavy".
Takže my to zase nebudeme přehánět s tou autonomitou, že?
Právě proto jsem říkal, ať si ujasníte, o čem ta autonomita je.
Autonomita je o nezávislosti, o seberozhodování. Kdo není plně nezávislý a plně se neseberozhoduje, není autonomní.
Nějaká 1/4 autonomita neexistuje.
A to uvažování měření si pindíků USA x Rusko, to tady vedete jen vy. Já v tomto směru neřekl ani slovo.
Podobně legrační je, když řeknu, že Iránci sestřelili USA několikrát dron a vy řeknete, že lžu, protože to bylo jen jednou a jen tak malinko protože to bylo v prostoru, který se nepočítá a dron byl špionážní, takže možná ani o dron nešlo. Fakt legrace.
http://www.flymag.cz/article.php?id=6308
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/iran-sestrelil-americky-dron-resi-se-zda-na-jeho-uzemi-nebo-v-mezinarodnich-vodach-74451
https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/jemensti-husiove-sestrelili-americky-dron-40293930
PS: Stejně tak docela nechápete co se děje v Libyi.
Západ Libyi totálně rozsral a teď tam jsou u moci klany islamistických fundamentalistů.
Co víc, angažuje se tam Turecko, které se roztahuje v regionu a proti kterému vystupuje Irán, Irák, Egypt.
Že tam bojují ruští Wágnerovci (asi 1000 žoldáků) a tisk to dává do souvislosti s Putinem a Ruskem je jako spojovat US kontraktory a US Army.
Přitom ani s tím zorzekáváním to nebude úplně horké.
https://www.armyweb.cz/clanek/libyjska-armada-behem-24-hodin-sestrelila-uz-treti-turecke-letadlo
Stejně jako zatím nejsou potvrzené informace, že v Libyi jsou nějaké letouny ruské armády. Docela mi uniká smysl, proč by tam RF posílalo SU 35 jak o tom informovala naše média? To je nesmysl. Potvrdzeny jsou MIG 29 a ty budou pravděpodobně egyptské.
Zajímavé porovnání finančních ztrát ohledně tureckých UAV vs Pantsir-S1 podporovatelů Haftara
Pro výpočty jsou použity skutečné ceny systémů na konci roku 2019 - začátek roku 2020. Byly zohledněny čisté náklady na jeden stroj bez střeliva, kontrolních stanic (ve vztahu k UAV) a ceny za výcvik provozovatelů těchto systémů zahrnutých do smluv.
Finanční náklady:
- cena jednoho exportního „Pantsire-S1“ je kolem 14 milionů USD;
- cena jednoho UAV Bayraktar TB2 dosahuje přibližně 5 milionů USD (pokud vezmeme smlouvu na dodávku UAV na Ukrajinu jako axiom);
Celkem: Spojenci LNA ztratili 84 milionů USD a turecká armáda ztratila 270 milionů USD. S přihlédnutím k možným maximálním ztrátám (54 kusů UAV) utržilo Turecko absolutně katastrofální ztráty.
ROBO
28. 05. 2020, 19:42Martim23
Jste to především vy , kdo by si měl ujasnit co je v tomto případě autonomní a do jaké míry .
NIKDO přece netvrdí že jsou tyto stroje plně autonomní . NE nejsou to Terminátoři . To ani nikdo nechce . O vesmírných letech se přece také píše že jsou autonomní , přesto to neznamená že plně .
To že tyto stroje uboze a dětinsky zlehčujete je pouze závist , protože víte že u vás v Russku na ně ztrácíte min. 50 let .
Uvědomte si že mnohem méně sofistikované Turecké drony , nyní rozsekali Russáky v Libii na hadry a Putler tam teď kvůli nim musí nasazovat těžký letectvo . A Američani jsou v tomto ohledu mnohem dál .
A to že tvrdíte jak Írán několikrát sestřelil USA drony je asi vaše největší lež . Sundali pouze JEDEN !!! A to pouze špionážní , zákeřně v mezinárodním prostoru .
Na ostatní vaše lži uz nemám chuť reagovat .
Martin23
28. 05. 2020, 07:16Jendare
Myslím, že byste si měl skutečně nejdříve vyřešit, co si představujete pod termínem "autonomní stíhačka" nebo jen slovo autonomní.
MQ-9 Reaper má ve skutečnosti velmi omezenou autonomitu (podle mne spíše žádnou, protože autonomní není bezpilotní). O rychlosti se pak vůbec nebudeme bavit. Jde o bezpilotní letoun na vysílačku, který je schopen za určitých podmínek dělat automatické operace, to ale nelze považovat za autonomitu - tedy sám se rozhodovat. Buď je řízen člověkem nebo dělá to, co má člověkem naprogramováno a mimo program nejde. A operační nasazení takových prostředků zatím probíhalo proti pasákům koz s kalachy. USA to zkusily s Iránem a pak brečely, že jim Iránci již několikrát sestřelili.
Já celý ten váš příspěvek řešit nebudu. Prostě autonomní - samosprávná, nezávislá umělá inteligence je v tomto ohledu světelné roky vzdálená záležitost.
Ale jedno je jisté, tahle dnes sisyfovská práce na zclea nezávislé umělé inteligenci může mít výrazný pozitivní vliv při zavádění nových technologiích v úplně jiných oborech.
Martin23
28. 05. 2020, 06:43Míro,
Například fanšmekři na F 35 nám říkají, že souboje dog fight jsou minulost, a že dnes a zejména v budoucnu budou probíhat letecké souboje na vzdálenosti desítek kilometrů. Proto prý obratnost letadel nehraje až takovou roli.
S tím souvisí to prohánění dronů. Dron vzdálený od řídící jednotky desítky kilometrů bude pochopitelně vždy zranitelný a s narůstajícící vzdálensotí bude ta zranitelnost růst.
Takže pokud se jednou nějaké prostředky umělou inteligenci na využitelné úrovni , kterou předpokládá bojový prostředek k plnění vzdušných i pozemních úkolů uvedou do praxe, je třeba počítat s tím, že protivník bude pracovat na jejich eliminaci.
Já si prostě drony, které automaticky prohání stíhačku útočící z 10 kilometrů, moc představit nedovedu. ale nikomu nezakazuju o tom snít.
Jendar
28. 05. 2020, 00:04to Martin23
Váš příspěvek je vcelku úsměvný.
Zkuste si vyhledat, co znamená slovo autonomní. Tím začněte. Pak si zjistěte, jak se ovladají MQ-9 Rapier. Takže bod 1 je vyřešen.
Dnes člověka nahrazuje spousta systémů a jsou v tom lepší, než lidi. To, co mají vojáci a jak to používají se dozvíme až za pár let. A i umělá inteligence, která je dostupná v mobilech, kamerách a třeba ve vyhledávání na googlu je už teď jinde, než si umíte, zdá se představit.
Dron plní funkci nosiče rakety. To stíhačka s lidskou posádkou taky. Na rozdíl od dronu je však velmi zranitelná a v důsledku nutnosti přežití pilota i velmi omezená ve svých schopnostech (jaké g zvládnou piloti a jaké dron?) Jak jste přišel na zranitelnost vůči Prostředkům EB netuším. Stíhačky s lidskou posádkou nejsou? Rakety nejsou? Myslíte, že vojáci s tímhle nepočítají?
Kdyby bylo tak jednoduché ovládnout cizí dron, myslíte, že by se to už nedělo? (ten íránský příklad je minulost, dnes už by se jim to nepovedlo.) Kolik Predatorů, nebo Rapierů ovládl nepřítel?
Vojáci nejsou troubové a je jim jasné, že na každou zbraň se dá nalézt protizbraň. Jde o to, jestli na to protivník bude mít. A kdy. A jestli v době, kdy na protiopatření přijde, nebudu disponovat nějakou novou technologií, nebo schopností.
Uvědomte si, že žijete v době pohádek, kdy pokrok jde tak rychle, že to, co dneska připadá jako sen, je zítra realita.
Míra
27. 05. 2020, 22:07Martin23: to co píšeš není úplně pravda. Tyto autonomní drony mohou doprovázet stíhačky při misích a v případe přiblížení nepřátelské letky je krásně proženou, zatímco pilot stíhačky úspěšně dokončí misi... tak nějak si to představuju.
liberal shark
27. 05. 2020, 13:36Jak se říká - pro toho, kdo to neumí, jsou to pohádky. Pro toho, kdo to umí, je to realita. Hodně štěstí při vývoji Su-57 a PAK-DA, těch nesmyslných stealth letadel :-)).
Martin23
27. 05. 2020, 09:42Tyhle snahy jsou v celku úsměvné.
1. Autonomní dron má znamenat vlastně co? Dron dálkově ovládaný člověkem? Dron s umělou a nezávislou inteligencí? První možnost je zásadně omezena zranitelností a dosahem a druhá je holé scifi.
2. Letadlo dnes je vlastně taková nadstavba PVO a rakety, kdy tou zásadní přidanou hodnotou je člověk v letadle, který je blíže dění než člověk, který obsluhuje systémy PVO nebo odpaluje rakety. Neexistuje nic, co by dnes člověka nahradilo.
Snahy vytvářet autonomní drony je podle mne do jisté míry slepá ulička, protože ve finále ten dron vlastně plní funkci rakety nebo nosiče s raketami. Teoreticky se od rakety liší tím, že jej lze vrátit zpět, a jako nosič použít vícekrát. Naopak jeho zásadní slabinou je omezený dosah a zranitelnost vůči prostředkům elektronického boje.
Takže pokud budu mít raketu dostatečně rychlou, přesnou a s patřičným doletem, je zbytečné trávit čas nad tím, jak ovládat robota na stovky a tisíce kilometrů, tak, aby do toho nemohl zasahovat nepřítel. Což je podle mne v současné době neřešitelná záležitost.
Jedna věc jsou pohádky a druhá věc je realita.