Čínské námořnictvo je větší než to americké, počet však není vše
Námořnictvo čínské lidové republiky pokořilo v posledních měsících velice zajímavý milník. V současné době jde o největší námořnictvo na světě, co se počtu lodí týče. Pod čínské námořnictvo nyní spadá přes 300 válečných lodí, což je v současné době o 13 více, než čím disponuje námořnictvo USA (US Navy). Počty jednotlivých plavidel však nemusí být zcela odpovídající síle námořnictva jako takového.
Foto: Torpédoborec Taizhou při cvičení v roce 2017
Podle nedávno aktualizovaných informací Čínské námořnictvo nově disponuje 23 torpédoborci, 59 fregatami, 37 korvetami a 119 dalšími, obvykle menšími plavidly. Mimo to Číňané disponují ještě 76 ponorkami, z nichž několik z nich disponuje systémy pro odpalování raket s nainstalovanými jadernými hlavicemi. Tyto ponorky mají jak jaderný, tak klasický dieslový pohon.
Foto: Ponorka s jaderným pohonem a možností odpalovat balistické střely Typ 094A
I když je celý seznam značně působivý, po detailnějším zkoumání vyjde najevo, že zdaleka ne všechny typy lodí jsou v současné době dostatečně konkurenceschopné, zejména v porovnání s tím, s čím disponují spojené státy. Jde zejména o válečné lodě typu 056 a 054A, které jsou zaměřeny spíše na průzkum a prvotní odstrašení protivníka. V boji jako takovém zbytek flotily příliš nepodpoří, a právě tyto dva typy lodí tvoří zhruba třetinu celého čínského námořnictva.
Další velkou nevýhodou, zejména v porovnání s US Navy, je absence letadlových lodí, které do značné míry ovlivňují vzdálenost, na jakou je námořnictvo schopné jednat (jakýsi akční rádius). Čína disponuje jen jednou letadlovou lodí, která je navíc značně zastaralá. Nemá žádné lodě, které by byly schopné nést vrtulníkovou letku, ani žádné bojové křižníky, které slouží jako ochranný val každé velké flotily.
Foto: Americká letadlová loď USS Ronald Reagan
Tento stav však nebude věčný. V současné době probíhá stavba druhé letadlové lodě a další dvě jsou ve stádiu vývoje a plánování. Stejně tak Číňané myslí na vývoj a stavbu velkých bojových lodí jako jsou křižníky. Během několika následujících let tak Čína nebude na výši jen co se počtu jednotlivých lodí týče, postupně se bude zvedat také celková konkurenceschopnost celého námořnictva.
Zdroj: Popular-Mechanics
Komentáře