Eurokomisař Breton prosazuje stavbu druhé evropské jaderné letadlové lodi. Francie je skeptická
Evropská komise nedávno představila Program evropského obranného průmyslu (EDIP), který má povzbudit dvacet sedm členských států EU ke sdílení nákupů vojenského vybavení a ke spolupráci na zbrojních programech s cílem snížit závislost na Spojených státech. Autor programu znovu otevřel téma „evropské letadlové lodi“.
Podrobněji EDIP navrhuje organizační, právní a finanční opatření, která mají členské státy povzbudit k tomu, aby postupně zvyšovaly nákupy obranného vybavení v rámci Unie tak, aby do roku 2030 bylo alespoň 50 % rozpočtu na obranné vybavení vynaloženo v rámci Unie a do roku 2035 60 %. „S obnovením konfliktu vysoké intenzity na našem kontinentu nemůže Evropa dále čekat na posílení kapacity evropské obranné technologické a průmyslové základny, aby mohla vyrábět více a rychleji,“ shrnul Thierry Breton, který byl jako evropský komisař pro vnitřní trh odpovědný za obranný průmysl autorem EDIP.
Foto: Jediná „evropská“ jaderná letadlová loď, Charles de Gaulle, v roce 2022 | U.S. Navy
V lednu Breton na slyšení ve francouzském Senátu tvrdil, že evropský obranný průmysl musí „změnit svůj obchodní model“, aby mohl vyrábět více a rychleji. Protože však mají svou vlastní logiku, ne všechna podnikatelská odvětví se mohou takovému nařízení podřídit. To platí zejména pro lodní průmysl, kde dokončení programů trvá dlouho. „Evropa poskytuje Ukrajině 75 miliard eur. To je více než Spojené státy. Přesto musíme být připraveni posílit naši obrannou průmyslovou základnu. V Evropě umíme všechno: hypersonické střely, jaderné letadlové lodě, ponorky s jaderným pohonem a tak dále. Vyrábíme nejlepší letadla na světě, nejsofistikovanější tanky, ale děláme to svým vlastním tempem,“ poznamenal Breton.
Ve výčtu, který uvedl, je přitom schopna stavět jaderné ponorky s balistickými raketami, které jsou součástí francouzského jaderného odstrašení, i jaderné letadlové lodě ze všech 27 zemí jen Francie. Pokud jde o hypersonické zbraně, s výjimkou opět francouzské balistické střely M51, žádná země EU je dosud neuvedla do provozu, a programy na jejich pořízení realizuje opět pouze Francie. Uvedené příklady tedy nejsou z celoevropského úhlu pohledu zcela relevantní.
„Průmyslníci v oblasti obrany – a to se netýká jen Francie – jejichž hlavními kontakty jsou ředitelství pro vyzbrojování jednotlivých členských států, jim říkají: Samozřejmě je to dražší a trvá to déle, ale je to strategické. Nyní je úkolem posílit naši obrannou technologickou a průmyslovou základnu, aby tempo výroby mohlo držet krok. Musíme povzbudit obranný průmysl, aby změnil svůj ekonomický model, aby přešel od přístupu založeného na zbrojení k normálnějšímu tržnímu přístupu,“ pokračoval evropský komisař pro vnitřní trh ve vysvětlování svého postoje.
Obhajoval také myšlenku sdružování schopností členských států k zajištění jejich bezpečnosti ve sporných doménách (kyberprostor, vesmír, vzdušný prostor a námořní prostor): „Víme, že žádná země nemůže zaručit svou bezpečnost v těchto oblastech sama,“ argumentoval, a zmínil přitom potřebu druhé evropské letadlové lodi. „Které námořnictvo může zajistit ochranu evropské výlučné námořní zóny, která je největší na světě? Každých osmnáct měsíců musí jediná francouzská letadlová loď projít náročnou údržbou. V době války by měla být lépe použitelná, a proto bychom se možná měli na evropské úrovni dohodnout na stavbě druhé lodi.“
Otázkou je, jak takový případný projekt realizovat, a součástí kterého národního námořnictva by se druhá letadlová loď měla stát, a zda a kdo má žádat o evropské finanční prostředky na vybavení jakého, a možná tedy francouzského, námořnictva druhou letadlovou lodí, případně zda jde o snahu vedle evropské armády, jejíž vytvoření mají dnes mnozí za mrtvý politický projekt, vytvořit také evropské námořnictvo. Bretonův nápad se dnes zdá v podobě, v jaké o něm ve francouzském Senátu hovořil, nerealizovatelný. Není to přitom poprvé, co to navrhuje. Již v říjnu prohlásil, že „ve střednědobém až dlouhodobém horizontu bude nevyhnutelné nastolit otázku evropské letadlové lodi.“
Francouzský ministr pro ozbrojené síly Sébastien Lecornu již takovou myšlenku přitom odmítl: „Letadlová loď je nástrojem absolutní suverenity, což nevylučuje její účast v mnohonárodních misích nebo přítomnost evropských lodí v její bojové skupině," odpověděl Bretonovi na parlamentním slyšení. Generální tajemník pro vyzbrojování Emmanuel Chiva zase podrobně popsal technické překážky: „Především by musela existovat společná potřeba takového nástroje. A dovolte mi připomenout, že Francie je poněkud zvláštní zemí v tom, že je jadernými zbraněmi vyzbrojenou mocností. Potřebuje tedy odstrašující schopnosti, které by nemusely být stejné na evropské úrovni. Spíše prosazujeme interoperabilitu mezi různými systémy, než abychom se zabývali myšlenkou evropské letadlové lodi,“ vysvětlil.
Připomenout můžeme podobný projekt, který v roce 2021 prosazovala Annegret Kramp-Karrenbauerová, o níž se tehdy spekulovalo jako o možné nástupkyni Angely Merkelové: „Německo a Francie již spolupracují na projektu budoucího evropského bojového letounu. Dalším krokem by mohlo být zahájení symbolického projektu stavby společné evropské letadlové lodi, která by vyjadřovala globální roli Evropské unie jako mocnosti zajišťující bezpečnost a mír," uvedla tehdy pro Die Welt. A i tehdy padaly nezodpovězené otázky, kdo by měl tento projekt financovat, kde by byla loď postavena, kdo by ji stavěl a jaká letadla by z ní létala, pod jaké velení by spadala. Je krajně nepravděpodobné, že by takový projekt dostal v blízké budoucnosti jakékoli konkrétní obrysy.
Zdroj: Zone Militaire Opex360, National Interest
Komentáře
Czertik
14. 03. 2024, 20:55a projekt evropske armady a namornictva ? idea je to pekna, ale realita by byla takova, ze by tam pennize a lidi davala cela evropa a veskera vyroba by probihala v nemecku a francii, a pripadne italii, pokud by byla hodna.
vsechny ostatni staty by dostaly jen drobky a to jen v ramci subdodavatelee.
Czertik
14. 03. 2024, 20:52tak pan ministr, tvurce edip je totalni ****.
" aby do roku 2030 bylo alespoň 50 % rozpočtu na obranné vybavení vynaloženo v rámci Unie a do roku 2035 60 %." - a jak toho chce dosahnout, kdyz ta sama eu dodnes aktivne blokuje pujcky zbrojnimu sektoru aby moh zvysit vyrobu ?
zminka o lodnim prumyslu je extremne vtipna, jak muze onen ministr, potazmo eu, ocekavat jakekoliv zlepseni (bez darovani miliard euro jako dotaci lodarum), kdyz vsechny evropske lodarske spolecnosti si stavi svoje lode v cine pripadne koreji ? a na evrpske lodare zbyvaji jen a jen armadni zakazky.
bez civilni lodni vyroby co by pomahala financovat vojenskou cast, bude vyroba vojenskych lodi v eu nejen draha, ale bez velmi vysokych nakladu na expanzi bude zvyseni vojenske vyroby nemozne.
prevest fungujici civilni doky na zbrojni vyrobu jde snadno. prevest na vojenskou vyrobu hlinu, pripadne trosky davno nefungujicich doku bude stat nemale penize a hlavne cas.
s takovou se lodni prumysl v evrope nebude rozrustat, spis naopak. a zadne plany eu na to, aby se civilni lode opet vyrabely evrope, neoznamila a ani nic podobneho neplanuje.
a tak by slo pokracovat. cely clanek na me pusobi dojmem, ze cele vedeni eu je naprosto odtrzene od reality a maji tam jeste vetsi kocourkov nez v kocourkove.
to si eu skutecne neuvedomuje ze svoji zelenou politikou a nejen tou, lividuje veskerou vyrobu v eu a podkopava tak svoji bezpecnost ? nejen z hlediska zbrojni vyroby ?
Slavoslav
13. 03. 2024, 14:11ak to ma byt europska LL musi tu byt nejake europske namornictvo ktoreho nasadenie bude vylucne v schvalovani EU institucii ako jednotnej zahranicno politickej entity
de facto sa bavime o eu armade a o superstate. Ja som za, len to treba povedat priamo
Pepík Knedlík
14. 03. 2024, 07:04Slavomíre
Myslenka o společný armádě i veleni jen v rámci EU je krásná schyzofrenie.
Jestli by nefungovala jako Frontex ... Bůh s EU.
Kdyby nebylo USA ... konec NATO behem 5ti let.
Slavoslav
14. 03. 2024, 07:27preco schyzofrenia? podla mna si netrafil slovo ktore is chcel pouzit
co sa tyka spolocnej armady tak o tej sa mozeme bavit, ze ma zmysel len ak tu bude superstat a nie unia 27 pre medzinarodne pravo nezavislych statov co som jasne napisal. Inak je bluznenie o EU LL a podobne dristy len bluznenie a ta lod ak sa aj postavi bude nenasaditelna, lebo jej nsadenie bude moct blokovat kazdy debil ako Fico ci Orban
takze ak ist tymto krokom tak jedine cez superstat a ja som za
Marty
14. 03. 2024, 08:03Slavoslavto by v praxi asi moc neprošlo, ale postavit jí pro konkrétní národní námořnictvo za přispění EU výměnou za částečně mezinárodní posádku, jejíž domovské státy by samozřejmě částečně hradili provoz, to bych si už reálně představit dovedl
Slavoslav
14. 03. 2024, 08:27Marty
toto je prave to co nebude fungovat. Akonahle to bude lod patriaca narodnemu namornictvu bude o jej nasadeni rozhodovat tento stat, alebo tam bude mat pravo veta EU co znamena, ze ta lod bude paralyzovana po celu dobu prevadzky ak sa zas z EU nestane superstat
Mat LL, pri ktorej nasadeni sa zhodneme len vtedy ak pojde o hliadkovanie proti utecencom v Stredozemnom mori je hlupost.
Akakolvek EU vojenska vybava ci jednotky maju zmysel len v pripade ze EU je jednotny zahranicnopoliticky celok podobny USA a dovtedy to bude mackopes
Pepík Knedlík
14. 03. 2024, 08:57Slavomíre
Schyzofrenie přesně vystihuje současný stav a krizi v ekonomice v EU. Neucelny jednání a bludy .... Nehazel bych špínu na Fica ci Orbana. Největší dpina Metkel a ji podobní to posrali a už se slaví v některých stazech ramadsn a další sračky přicházejí z východu
Slavoslav
14. 03. 2024, 09:14Knedlik
no ja spinu na Fica ktory vedome presadzuje protiustavne zakony, chrani zlodejov a siri hoaxy kludne hadzat budem. Vdaka jeho vlade uz mame najvyssie uroky z celej EU na dlhopisoch a ja sa budem strasne, ale strasne rehotat ked jeho volici doplatia najviac na rozvrat statnych financii ktoremu teraz tak tlieskaju
A ten moze vdaka zastavenym eurofondom prist pekne rychlo kedze ten debil v snahe zchranit sa pred kriminalom rusi institucie ktore kontroluju aj nakladanie s eurofondami a tym padom tie mozu byt lahko stopnute
Marty
14. 03. 2024, 09:47Slavoslav
to není házení špíny ale konstatování faktu, jen čekám až po příštích volbách na stejnou cestu najede i mistr Bureš...
no pokud by byla národní jen s částečně mezinárodní posádkou, bylo by nasazení primárně na onom státě, osobně bych jí nejraději viděl Švédskou nebo Řeckou
Slavoslav
14. 03. 2024, 10:02Marty
fun fact je ako ten debil zlahcoval Covid, jeho politruci odradzali od cokovania a robil v case karanteny protestne zhromazdenia dochodcov kde sa pekne premorovali a potom unikla nahravka, kde vysvetluje, ze aka strasna choroba je Covid, ze to ledva dal ked sa nakazil
Pepík Knedlík
14. 03. 2024, 10:28Slavomíre
Priznam se, že moc nesleduji politiku .... Jestli Fico nebo Fiala je asi jedno. Jsou to pohrobci komunismu
Slavoslav
14. 03. 2024, 10:46Knedlik
je to dve a ked to nesledujes tak sa pls zdrz komentarov co je a co nie je Fico ktoreho nominanti poberali polnohospodarske dotacie aj na betonove parkoviska
Pepík Knedlík
14. 03. 2024, 12:38Vadi mi, když se neuvádí fakta a bordel.je vsude a není to lez ci dezinformace
Slavoslav
14. 03. 2024, 12:57Knedlik
fakt je, ze Fico si zije vysoko nad pomery svojich legalnych príjmov a velmi vela ludi z jego okolia na ktorych benefitoval su obvineny zo spachania zavaznych zlocinov kvoli ktorym teraz Fico protiustavnym spospbom meni zakony. I ked nie je tazke si domysliet preco ti imponuje
Pepík Knedlík
14. 03. 2024, 14:03Slavomíre
Mě imponovali moji rodiče, kterých si velice vážím. Slovo politik je pro mě neco jako zlodej, debil a morální odpad.
Abych jen nekritizoval. Jsou dva politici kterými se stali proti své vůli a tim vyl astrolog Štefanik a právník Hácha. Bez Štefanika by nevzniklo Ceskoslovenski a bez obetavosti Hachy by zemrelo tisice nevinných.
Czertik
14. 03. 2024, 21:04slavoslav
idea superstatu je zajimava, ale nerealizovatelna, protoze by dopadla presne tak jak dnesni eu.
tj tak aby z nej profitovalo hlavne nemecko, s tim ze by neco prepustili francii, pripadne italii.
Slavoslav
15. 03. 2024, 07:45Czertik
ked profituje Nemecko profituje z toho cele okolie takze places na nespravnom hrobe. A prave v dnesnej EU ma napriklad neemcky hlas obcana v eurovolbach mensi vplyv ako ten tvoj. Ak by vznikol superstat tak by vplyv Nemecka este klesol kedze by rozhodoval len a len europarlament
Czertik
15. 03. 2024, 15:25slavoslav
tak to me teda vysvetli, jak je mozne ze hlas nemce ma mensi vliv nez muj (cecha) ?
ten se projevuje presne jak ? treba tim, ze v potravinach ve kterych sme byly samostatni, dnes dovazime naprosto vetsinove z nemecka ? nemam na mysli jenom cukrovou repu, ale i jinee plodiny.
nebo v tom, ze nemecky zemedelec dostava daleko vyssi dotace nez ten cesky ? i pri zapocitani vyssich platu v nemecku.
Radek
13. 03. 2024, 14:06Evropa musí hlavně mít víc vojáků a vyrábět zbraně a munici. Letadlovou loď teď nepotřebuje. Umím si ale představit v budoucnu německo-francouzský projekt stavby dvou letadlových lodí, jedna by patřila Německu a jedna Francii. Případně pak další čtyři (po 1 Francie, itále, Španělsko a Německo). De Gaulle, Juan Carlos a Cavour nebudou sloužit věčně.
Czertik
14. 03. 2024, 21:06radek
pekna idea, ale stavba a provoz ll by vyzadoval lidi ochotne financovat jejich stavbu a slouzit na nich.
a dnesni mladi nechcou slouzit v armade, natoz aby sly bojovat za svuj stat. a politici radeji daji penize nemakcenkum, nez na obranu.