F-35 zvyšují při společném nasazení efektivitu starších typů
F-35B americké námořní pěchoty, stejně jako F-35A z jednotek letectva a letecké národní gardy, plnily během nedávného cvičení ve Wisconsinu roli "zadáků" či "rozehrávačů", kdy řídily nasazení starších typů bojových letounů. F-35 také pomáhají chránit starší F-16 Viper, které nemají schopnost stealth, ale současně nesou větší množství střel, které lze nasadit proti nepřátelským silám ve vzduchu i na zemi. Námořní pěchota, která se cvičení účastní, tvrdí, že právě taková týmová spolupráce bude nezbytná pro úspěch v jakémkoli budoucím boji vysoké intenzity, například proti Číně v Tichomoří.
Foto: F-35 v současnosti unese ve vnitřních šachtách jen 4 řízené střely | Wikimedia Commons / Public domain
O tyto a další podrobnosti z letošního cvičení Northern Lightning ve Wisconsinu se s médii podělila trojice důstojníků námořní pěchoty – velitel 4. leteckého pluku námořní pěchoty generálmajor John Kelliher, velitel 48. skupiny řízení letectva námořní pěchoty plukovník Ryan Allen a kapitán Christopher "Melon" Streicher, pilot z 211. stíhací útočné letky námořní pěchoty (VMFA-211).
Northern Lightning je každoroční cvičení vedené leteckou národní gardou, které se koná především ze základny Volk Field Air National Guard Base ve Wisconsinu. Cvičení Northern Lightning 2023 (7.–18. srpna), se zúčastnily letky Národní letecké gardy a letky letectva v aktivní službě, které létají na letounech F-35A a F-16C/D, jakož i letouny F-35B námořní pěchoty a různé podpůrné prvky.
V roli červených (vzdušných agresorů) se účastní také cvičné proudové letouny T-38 a letouny F-117 Nighthawk, stejně jako stroje F-16 a Mirage F-1 z jednotek Top Aces a Airborne Tactical Advantage Company (ATAC). Některé letouny F-35 plní dvojí úkoly a působí i na červené straně jako protivníci modrých. Celkově se podle oficiální zprávy účastní letošního Northern Lightning 60 letounů.
Podle kapitána Streichera z VFMA-211 je důležitou oblastí, na kterou se Northern Lightning 2023 zaměřuje, obrana proti úderům střel s plochou dráhou letu. Obrana proti těmto střelám je něco, čím se americká armáda zabývá stále více. Konflikt na Ukrajině, kde ruské síly nadále významně využívají střely s plochou dráhou letu vypouštěné ze vzduchu a z moře, jen dodal další reálné důkazy o tom, že tyto zbraně představují velmi reálnou hrozbu.
Pilot námořní pěchoty zdůraznil, že obrana proti těmto střelám nebyla výhradně práce letounů F-35 účastnících se cvičení Northern Lightning, ale také letounů F-16 účastnících se cvičení. Dodal, že úzká spolupráce stíhaček páté a čtvrté generace byla klíčovou oblastí výcviku – „Neseme čtyři rakety,“ vysvětlil pilot důvod, proč je tato spolupráce potřebná.
V současné době mohou všechny varianty F-35 nést interně pouze čtyři střely AIM-120 Advanced Medium Range Air-to-Air Missile (AMRAAM) (nebo dvojici AIM-120 a různou munici vzduch-země). Externě mohou nést další rakety vzduch-vzduch a další munici, což však negativně ovlivňuje jejich stealth vlastnosti. Pracuje se na certifikaci nové konfigurace, která by umožnila F-35 nést šest střel AIM-120 ve vnitřních zbraňových prostorech. Týkat se to bude jen pozemních F-35A a palubních F-35C. F-35B, které létají primárně u námořní pěchoty, mají menší zbraňové prostory. Důvodem jsou konstrukční omezení daná velkou vertikální tryskou, která jim umožňuje vertikální přistání.
Schopnost F-35 sloužit jako "zadák" nebo "rozehrávač" pro ostatní stealth i nestealth letouny v budoucích operacích, včetně těch, kterých se účastní letouny z jiných složek a od zahraničních spojenců a partnerů, je již několik let vyzdvihována jako jedna z klíčových vlastností Lightningu II. Senzorové a elektronické bojové soupravy F-35 a jejich schopnost rychle spojovat data ze všech těchto zdrojů a následně tyto informace předávat dalším prostředkům je oblast, ve které stíhačka vyniká nejvíce. F-35 má také možnost získávat další data z jiných zdrojů a doplňovat je k těm, které již získávají její palubní systémy.
Zdroj: thedrive.com
Komentáře
Aki
17. 08. 2023, 23:03Skvělá Sci-Fi chlapi. Vůbec nebudu plýtvat slovy ani parametry, protože doby, kdy by mohly být ČR hypoteticky dodány F35 (a nebudou to ani F35A ani F35B), se moje generace téměř s jistotou nedožije - a morální zastaralost letadla F35 se datuje již od samotného vzniku (vývoj ke dnešnímu dni vlastně ještě stále probíhá, a to se píše srpen 2023 L.P. !!!). Jde zjevně jen o zoufale drahou pračku na peníze daňových poplatníků, přesněji našich dětí a vnuků. Good luck :-D
Roman
18. 08. 2023, 10:47vývoj ke dnešnímu dni vlastně ještě stále probíhá
--------------------------------------------
Víš neustálý vývoj a zdokonalování to je logický a samozřejmý důkaz vyspělosti společnosti . To platí i u letectva .
Doba a technologie se neustále vyvíjí a jestli nechceš dopadnout jako primitivní a zakrnělý ruSSký opice , tak musíš samozřejmě neustále vyvíjet .
Ja to schopna pobrat ta tvoje kebule ?
Pepik
17. 08. 2023, 23:02Ukrajině by byly platný jak mrtvýmu zimník! Dostanou co si zaslouží, jak říkám jsou rozporuplné zprávy. Jedna říká, že dostanou po palici a ta druhá, že dostanou na pr.del, obě jsou správně a dobře!
Zdeněk
18. 08. 2023, 00:38Pochopitelně Josefe Vyskočile někdo na zadnici i tlamu rozhodně dostane a zatím to vypadá na mongoloidní sběř z východních plání ...