FAMAS a HK416: ikonická útočná puška francouzské armády a její nástupce
Kvůli zvláštnímu tvaru pušky FAMAS jí francouzští vojáci přezdívají "trumpeta". V rukou dobře stavěného vojáka vypadá trochu jako hračka, jedná se však o velmi účinnou a důmyslnou konstrukci, vyvinutou a od roku 1979 vyráběnou ve známé francouzské zbrojovce v Saint Etienne. Zpočátku byla puška FAMAS vidět pouze u výsadkářů, následně však byly touto zbraní vyzbrojeny a vycvičeny jednotky pěchoty a nakonec se stala standardní osobní zbraní spojující role pušky, karabiny a samopalu. Od roku 2016 je tato zbraň postupně nahrazována puškou HK416.
Puška FAMAS (což znamená "Fusil Automatique, Manufacture d'Armes St. Etienne") je konstrukce bullpup. To znamená, že závěr se zásobníkem jsou umístěné až za spouští a závěrový mechanismus je umístěn uvnitř pažby, což umožňuje použít dlouhou hlaveň v krátké pušce, protože je tak vhodně využitá jinak z hlediska funkčnosti zbraně zbytečná délka holé pažby. Pušku lze rychle přizpůsobit pro střelce leváky i praváky.
Foto: Francouzský voják s puškou FAMAS | Wikimedia Commons / Public domain
Střelec může zvolit jednotlivé výstřely, třírannou dávku nebo plnou automatickou střelbu; mechanismus tří dávek je oddělen od zbytku spoušťové skupiny, takže v případě jeho selhání jsou stále k dispozici ostatní možnosti. To znamená, že je třeba mít dva samostatné ovládací prvky: pro volbu střelby a pro volbu dávky. Pušku FAMAS lze také snadno upravit pro střelbu granáty a k dispozici je lehká dvojnožka, která se skládá pod rukojeť a stabilizuje pušku při střelbě v automatickém režimu.
Střelba z pušky FAMAS je pohodlná. Je velmi přesná na bojové vzdálenosti a snadno se ovládá při střelbě dávkou. Její délka umožňuje poměrně efektivní použití v roli samopalu. Její přijetí francouzskou armádou zvýšilo palebnou sílu družstva a snížilo počet typů zbraní ve službě. Projekt FAMAS byl zahájen v roce 1967 pod vedením generála Paula Telliého (1919-2014), prototyp byl dokončen v roce 1971 a francouzské vojenské hodnocení pušky začalo v roce 1972. V průběhu historie výroby existovaly dvě hlavní varianty francouzské pušky FAMAS.
Po přijetí do francouzské armády nahradila FAMAS F1 jak starší pušku MAS 49/56, tak samopal MAT-49. MAS (Manufacture d'Armes St. Etienne) vyrobila přibližně 400 tisíc útočných pušek FAMAS F1. Ačkoli se jednalo o účinnou pušku, měla F1 řadu problémů, které bylo třeba překonat. Po modelu F1 následovala verze G1, která zahrnovala několik drobných vylepšení, například přepracovanou rukojeť a zvětšený lučík, aby bylo možné zbraň lépe používat v rukavicích. Model G1 však zůstal prototypem a nikdy se ve skutečnosti nevyráběl.
V roce 1994 byla vyvinuta verze FAMAS G2, která splňovala standardy NATO tím, že používala standardní zásobníky NATO a měla také speciální hlaveň, vhodnou jak pro starší střelivo ráže 5,56 mm 55 gr (3,6 g), tak pro nové standardní střelivo 5,56×45 mm NATO 62 gr (4,0 g). Pákový mechanismus FAMAS F1 se zpožděným zpětným rázem, který je specifický pro munici a byl navržen pro francouzské střelivo s ocelovou nábojnicí 55 gr (3,6 g), byl mírně upraven pro spolehlivé použití střeliva ráže 5,56×45 mm NATO.
FAMAS G2 zahrnovala také několik dalších vylepšení převzatých z modelu G1, jako je zvětšený lučík a vylepšené kryty rukou vyrobené ze zesíleného sklolaminátu namísto plastu a možnost používat standardní střelivo s mosaznou nábojnicí i ocelové střelivo francouzské výroby.
V roce 2012 oznámil generál Bertrand Ract-Madoux, náčelník generálního štábu francouzské armády, že armáda vyhlašuje na rok 2013 výběrové řízení na "budoucí individuální zbraň" (AIF), jejímž cílem je v jednotkách francouzské armády pušky FAMAS nahradit. Výběrové řízení původně předpokládalo pořízení 90 tisíc pušek pro armádu, francouzské námořnictvo a letectvo; polovina z nich s dlouhou hlavní pro jednotky armády. Do výběrového řízení bude vybráno tři až pět kandidátů: pušky HK416A5 od firmy Heckler & Koch, SCAR-L od firmy FN Herstal, VHS a VHS K-2 od firmy HS Produkt, SIG-516 MCX (en) od firmy Sig Sauer a ARX 160A1 od firmy Beretta.
Nástupce FAMAS byl představen v září 2016: jedná se o HK416F, kterým je již vybaveno několik policejních složek, četnictvo (GIGN) a některé elitní jednotky francouzské armády. HK416 je útočná puška vyráběná německou firmou Heckler & Koch, kterou používá řada ozbrojených složek po celém světě. Je také ve výzbroji většiny elitních komand. Často bývá zaměňována s americkou puškou M16/M4.
Zbraň HK416F je specifickým modelem pro francouzskou armádu, který kombinuje prvky standardní HK416 a HK416A5 a je k dispozici ve dvou základních verzích jako HK 416F-S (standard) s hlavní dlouhou 37 cm při hmotnosti 4 kg (s prázdným zásobníkem); a HK 416F-C (zkráceně C) s hlavní dlouhou 29 cm a hmotností 3,7 kg (s prázdným zásobníkem).
V roce 2016 na slyšení před senátním Výborem pro zahraniční věci, obranu a ozbrojené síly tehdejší náčelník generálního štábu francouzské armády generál Jean-Pierre Bosser uvedl, že "zastaralost pušky FAMAS nás stojí spoustu peněz, přestože je to stále velmi dobrá puška, pravděpodobně jedna z nejlepších na světě, pokud jde o přesnost."
Zdroj: special-ops.org
Komentáře
slavoslav
22. 07. 2022, 12:51Nobody
a samozrejme ak sa bavime o automatickych ci poloautomatickych zbraniach tak dovod preco su tam vytahovace tak male proti opakovackam je ten, ze nabojnice nevytahuju. Vytahuju len komplet naboj ak sa rozhodnes nevystrelit a potrebujes vybit zbran a vtedy tam neposobia extra sily ani nabojnica nie je roztiahnuta vystrelom.
Pri automatickych, poloautomatickych zbraniach vytahovac pridrza nabojnicu, aby jej spolu s vyhadzovacom urcil smer vydhodenia a z nabojovej komory je tato vytlacena tlakom plynov na jej dno skrz ktore tato sila posobi aj na zaver cim sa ten dostava do pohybu. Toto plati aj pre zbrane s odberom plynov z hlavne kde tento impulz sluzi len na odomknutie, gro energie pre pohyb vzad doda tlak plynov skrz dno nabojnice na zaver
Slavoslav
22. 07. 2022, 12:21nobody
ano tym zaverom sa hovori polouzamknute a aj tej od hecklera tam patri.
K tym drazkam mas v tom hokej. Reveliho drazky su pozdlzne a su prave preto, ze nabojnica zacina svoj pohyb prakticky okamzite za maximalnych tlakov v hlavni a nie z nutnosti vysokej kadencie. Maju zabranit nie pozdlznemu roztrhnutiu nabojnice, ale odtrhnutiu prednej casti nabojnice ktora je skrz prechodovy kuzel tlakom tlacena dopredu kym zadna cast tlakom na dno dozadu + trenie takto pritlacenej nabojnice o steny nabojovej komory.
Ta druha moznost co spominas je obvodova drazka kde dojde k vtlaceniu materialu nabojnice a jeho deformacia zvysuje brzdy ucinok - uzamkne nabojnicu v komore tak, aby nedoslo k predcasnemu otvoreniu zaveru. Velmi sa to nepouziva, je to citlive na material nabojnice
nobody
22. 07. 2022, 11:24"delayed blowback"
Ono tam nejake polouzamknutie nie je, nieco,co sa tomu blizi ma hadam nemecky valcekovy system v G3/MP5, tu pokial dobre citam tieto mechanizmy, je len obycajna paka, ktora cez mechanicky prevod sposobuje, ze ak by sa mal zaver pohybovat vzad, musel by zrychlovat - lenze zrychlenie vyzaduje dodanie energie - a system takto spotrebuva energiu spatneho razu v kritickej faze a zaver ma fiktivne zvysenu hmotnost a otvara sa pomalsie.
Tie drazky su dvojakeho druhu - alebo presahuju hrdlo nabojnice, alebo nie. Ak nie, nabojnica sa vtlaci do drazok a na extrakciu sa musi rekalibrovat - co zvysuje brzdny ucinok. Pouzivali to niektore pistole a samopaly.
Vysokokadencne systemy s nutenou extrakciou nabojnice skor vyuzivaju drazky zasahujuce za hrdlo nabojnice - tym tlakove plyny vniknu do nich a vyrovnavaju tlak vnutri nabojnice a vonku, cim znizuju trenie v komore. Nabojnica sa nie roztrhne, drzi ju komora (inak havaria zbrane), ale kedze je nutene vytahovana za vysokeho tlaku, alebo to vytahovac nezvladne, alebo utrhne dno nabojnice. Co prave tie drazky eliminuju. Zrejme aj preto Famas pouzival ocelove nabojnice
alexa123
20. 07. 2022, 09:23Čobol
To je maďarština?
Môžeš byť konkretnejši "co tím basnik chtel řici" ????
Čobol
20. 07. 2022, 06:03To je maďarština?
Slavoslav
19. 07. 2022, 12:21pozeram, ze par chyb bolo opravenych, snad este ten oneskoreny spatny raz je hlupost.
Je to polouzamknuty zaver, kde sa hned zacina otvarat pricom tento pohyb je brzdeny pomocou dvojramennej paky v pociatocnej faze kym strela neopusti hlaven a tlak nepoklesne na bezpecnu uroven. Z tohoto dvodou je nabojova komora vybavena pozdlznymi drazkami tz Revelliho skade dojde k podfuknutiu plynov ktore tlacia na nabojnicu pocas vystrelu z vonkajsej strany od komory cim zabranuju roztrhnutiu nabojnice