Internace Američanů japonského původu za 2. světové války
Internace Američanů japonského původu žijících na území Spojených států probíhala v období druhé světové války, kdy od roku 1942 bylo do internačních táborů ve vnitrozemí USA přesunuto až 110 000 obyvatel západního pobřeží, kteří byli nuceni opustit své domovy a živnosti, z nichž 62 % tvořili občané USA, kteří se většinou v zemi již narodili. Důvodem bylo přesvědčení americké vlády, že by lidé japonského původu mohli v době války napomáhat nepříteli – Japonskému císařství.
Foto: Prvoválečný veterán amerického námořnictva dobrovolně nastupuje k internaci v "dočasném shromažďovacím centru Santa Anita" pro Američany japonského původu, duben 1942 | Wikimedia Commons / Public domain
Američanům japonského původu nepomohl ani obdivuhodný počet vyznamenání, které je před úřady neuchránily a jejich cesta vedla pravděpodobně do vnitrozemí, kde byly zřízeny permanentní internační tábory. V nich bylo v souladu s 'exekutivním příkazem 9066' prezidenta Roosevelta od útoku na Pearl Harbor do konce války shromážděno a drženo celkem přes 120 000 lidí.
Prakticky nikdo z nich nikdy neobdržel žádné oficiální obvinění a vlastně se nebylo komu odvolat. Všechny soudní spory skončily nezdarem a například Nejvyšší soud v roce 1943 rozhodl, že "v zájmu národní bezpečnosti je legální vydat zákaz vycházení jen pro osoby japonského původu, neboť nepřátelé stejné rasy (!) by mohli konat protistátní činnost".
Hrstka amerických Japonců byla také obviněna z vyhýbání se internaci. Na celé situaci je pak bizarní fakt, že takto "koncentrovaní" japonští Američané dále podléhali branné povinnosti a ti, kteří se jí chtěli vyhnout, čelili hrozbě vězení.
Foto: Mapa všech amerických internačních táborů za druhé světové války | Wikimedia Commons / Public domain
Po skončení války pak mělo dojít k vyrovnání. Tehdejší částky, které vláda USA v roce 1948 vězněným přiznala, však byly směšně nízké a nepočítaly například mzdy zaměstnanců nebo ušlý zisk. Čerpání těchto náhrad bylo také podmíněno doložením absurdního množství dokumentů a dokladů, které však byly mnohdy nenávratně ztraceny, takže byl nakonec poškozeným vyplacen jen zlomek skutečných škod.
Foto: Příkaz obyvatelům japonského původu k přesídlení z 1. dubna 1942 | Wikimedia Commons / Public domain
K oficiálnímu uznání nespravedlnosti celé výše uvedené operace došlo až téměř půl století od vydání příkazu 9066. Nejprve v roce 1983, po dlouholetém snažení Japanese American Citizens League (Ligy japonsko-amerických občanů), americká vláda přijala odpovědnost za způsobená příkoří. O dalších pět let později, v roce 1988, pak bylo Kongresem Spojených států rozhodnuto o výši odškodnění pro dosud žijící oběti. To bylo následně předáno o další dva roky později, když byla v říjnu 1990 uspořádána ceremonie, kde se představily první reparační šeky na $20 000, předávané s formální omluvou podepsanou prezidentem G. W. Bushem.
Zdroj: britannica.com
Komentáře
Petr Hertel
27. 01. 2022, 07:41Czert
To je velice pravděpodobné, že ty ekonomické důvody byly jedním z důvodů, ne-li vůbec hlavním, že k internaci těch havajských Japonců nedošlo. Každopádně, k tomu roku 1955 se uvádělo, že vytvářeli 33 % tamního obyvatelstva.
A jistě, že se těsně před tím útokem na Pearl Harbor dalo očekávat, že Japonci udeří spíš na Filipíny (mohl by se navíc nabízet třeba i Guam) než na Havaj... Tak taky je pak Japonci napadli a (samozřejmě, na rozdíl od Havaje) obsadili...
Czert
27. 01. 2022, 03:33Jeste me tak napadlo, proc utok na ph normalni clovek nepredpokladal, zvkast u vojaku.
Ano, z hlediska poctu cilu to byl ohrome lakavy cil, ale je taky prosty fakt, ze vyslat tam svazy na operaci znamenalo prakticky vyradit veskere nasazene sily z boje na mesic, a to k utoku co bude trvat jen 1 den.
A ze na filipibach a okoli by se ty lode a letadla navic hodne hodila.
Spravne reseni z hlediska japoncu by bud bylo nasadit vse u filipin a s amiky bojovat az budou filipiny vyrizeny a potopit je na ceste k filipinam, nebo proste riskovat udery ze 2 dnu s tim ze z ph by nezbylo.
Onen 3 uder ve stejny den o kterem se rado spekuluje by byl na hrane jak techniky tak i elitbich pilotu.
2 udery dalsi den by udelali jistejsi a vetsi skody, byt by se japonci museli spolehat na to, ze letecka hlidka je ochrani.
A je fakt, ze moc letadel k protiutoku amici nemeli.
Proste japonci zvolili nejhorsi mozne reseni, byt bylo velmi efektni.
Czert
27. 01. 2022, 03:18Co se tyka toho, jestli nekdo z mistnich vedel ci predpokladal ze ph bude napaden, tak myslim ze muzeme kohokoliv vyjma nejuzsi politicke ci vojenske spicky spolehlive vyloucit.
Samozrejme, neni vyloucen vyjimecne bystry jedinec, ale kdo by ho poslouchal
K samotnemu napadeni jen dodam, ze sami amici kdyz jim prichazeli na pevninu zpravy o utoku predpokladali ze je chyba v prekladu a ze nebyl napaden ph ale filipiny.
Obecne jde rict, ze kazdy cekal ze se usa a japonsko porvou, ale nikdo nevedel, kdy a kde a jestli vubec.
Jeste dodam, a to je oblibene u utoku na ph, a to prosty fakt kdyz prezident prevedl hodne lodi z pobrezi usa na havaj, tak byl kritizovan za to ze udelal naprosto idealni cil pro utok.
A pak uz se tabory deli na to, ze to byl zamer aby pobidl japonce k utoku a tim ospravednil vstup usa do valky a plnou pomoc evrope a druhy tabor, ze to melo jen vyzname zkratit cas na reakci ve filipinach ci cie a ze utoku nukdo realne neveril.
A pak k poctu japoncu v roce 55, pokud jich byla skutecne cca 1/3 myslim ze odpoved na to, proc nebyly internivani je zodpovezena.
Jejich internace by proste zapricinila napriste zhrouceni ekonomiky a sluteb na havaji.
Pokud tam nebyla masivni povalecna migrace, o cemz pochybuju.
Petr Hertel
26. 01. 2022, 08:52Czert
Tak to s tím naváděním, to byla trošičku moje spekulace, ale každopádně, jak jsem zmiňoval, něco takového bylo naznačeno v tom filmu, a také v té knížce, že když ti japonští piloti letěli k Pearl Harboru, naskýtal se jim mj. pohled na označená pole či plantáže místních japonských usedlíků... Opravdu víc si z toho nevybavuju, a taky jsem pak jinde na podobnou informaci nenarazil.
Je samozřejmě otázka, zda to tak vůbec opravdu bylo, ale v každém případě, když tedy víme, jak byli Američané zaskočeni zrovna útokem na Pearl Harbor (spíše se jim přece v předpokladech nabízely nějaké Japonsku geograficky bližší cíle), tak tohle by naznačovalo, že místní, havajští Japonci, nebo aspoň někteří, dopředu věděli, že Pearl Harbor bude napaden, nebo přinejmenším aspoň tedy předpokládali, že může být napaden...???
Taky je fakt, že v rámci Havaje zrovna japonští přistěhovalci a jejich potomci vytvářeli tehdy nejspíš nejpočetnější etnickou skupinu (ve srovnání s původními polynéskými Havajci, bílými Američany nebo ostatními Asiaty)... Podle údajů z roku 1955, tedy ne tak dlouho po druhé světové válce, to byla asi třetina tamního obyvatelstva, takže rozhodně nic zanedbatelného...
Czert
26. 01. 2022, 07:54A kdyz uz ste vzpomel filmy, vybavil sem si fil tora, tora, tora, dle me solidni snimek, a tam je jedna scena, o ktere sem vzdy premyslel jestli byla realne, nebo udelana pro film.
A to ta, kdy piloti uz leti na nalet a pak si vsimnou ze slunce s mraky napadne pripomina hinomaru? - jejich symbol slunce s paprsky.
Czert
26. 01. 2022, 07:50Hert
Co se tyka onech sipek na navadeni letadel, atd, je to mozne, kdyz se vezme v uvahu to jak sou japonci zvykli poslouchat nadrizene a autority, takze kdyz farmar dostal prikaz udelat to a to, udelal to, aniz by znal, ci snad uvazoval o duvodech proc.
Je skutecne mozne ze par mistnich vedelo co bude, ale ti by sli spocitat na prstech jedne ruky.
Otazka zni, k cemu by jim ony sipky byly, ze vzduchu prece jenom videli lip nez ze zeme, a co tehdy malo kdo vedel, tak japonci meli u svych ostrovu ostruvek ktery byl temer identicky tomu hlavnimu s oearl harborem, takze po nekonecnem drilu japonci by temer doslova dokazali nalezt cil i po slepu.
Co vim, tak to byl nejlepe kordinivany letecky utok cele valky, kdy jednotlive cile byly napadeny v rozdilu minut, a ze byly od sebe hodne vzdaleny a napadeny z ruznych smeru.
Jedina podobne precizne provedena operace co me napada je pak kdyz izraelci napadly iransky jaderny reaktor.
Petr Hertel
25. 01. 2022, 06:57Jenom bych ještě upřesnil, jak jsem níže napsal to "přistěhovalec"... On to měl být tedy už příslušník první generace přistěhovalců, narozené na Havaji... Tak zvlášť v rámci USA to může být důležité.:smiley:
Petr Hertel
25. 01. 2022, 06:31Czert
Tak on prý F. D. Roosevelt, jak se lze dohledat, vydal nějaký příkaz, který se měl týkat internace i těch havajských Japonců, ale to nebylo na Havaji, kde tehdy platil výjimečný stav, realizováno.
Tady jde o to, že zrovna na Havaji je a už tehdy byla zrovna ta japonská komunita dost početná...
A pokud sami Američané v tom prosinci 1941 byli překvapeni a zaskočeni, že Japonci udeřili zrovna na havajský Pearl Harbor, může se nabízet otázka, zda o tom předem nevěděli aspoň někteří z těch místních Japonců.
Pokud si matně vybavuji, tak kdysi dávno jsem viděl nějaký film o bombardování Pearl Harboru (myslím americký), kde si při tom náletu nějací místní Japonci dělali nějaké značky na svých, snad třtinových, plantážích, viditelné z letadel (aby nějak naváděli ty japonské piloty...???) - a ještě předtím jsem na nějakou takovou informaci narazil i v nějaké knížce, od nějakého sovětského autora, týkající se hlavně, tuším, poválečného tokijského tribunálu...
Jenže nikde jinde jsem pak už nic takového neslyšel, a to jsem po nějaké takové informaci i zběžně pátral, takže to nejspíš byl leda nějaký mýtus.
Jenom podle jednoho článku (ve kterém je i o tom Rooseveltově příkazu, týkajícího se těch havajských Japonců), měl na jednom z havajských ostrovů japonský přistěhovalec pomáhat sestřelenému japonskému pilotovi, kterého ale místní zabili, a ten přistěhovalec pak spáchal sebevraždu...
Czert
24. 01. 2022, 07:20Hertl
Zajimave info o te placce u cinanu, to sem neslysel. A kdyz se nad tim clovek zamysli, je to logicke.
Co se tyka havaje, tak proc nebyly internovani, mozne sou 2 duvody, nebyly integrovanym statem - incoporated state - cili federalove tam nemeli moc narizovat (moje domenka, amicke zakony zase tak moc neznam), nebo diky tomu jak je havaj mala, tak verili ze je dokazi uhlidat, pripadne verili ze je znaji dostatecne dobre.
Petr Hertel
20. 01. 2022, 18:48Czert
Jen bych dodal...
V USA, a hlavně třeba v té Kalifornii, byly už od 19.století tradičně dost silné nálady proti obecně východoasijskému přistěhovalectví. Klidně by se to dalo nazvat jistým druhem rasismu. Prostě asijští imigranti někdy na přelomu 19. a 20.století nebyli nejobecněji v USA tolik vítáni jako imigranti evropští (a možná bychom měli zdůraznit severo- a západoevropští, protože třeba takoví příslušníci slovanských národů nebo Italové mohli být z pohledu těch angloamerických Yankees také taková "horší sorta")...
Obecně se ty protiasijské nálady obracely hlavně proti Číňanům, asi už i proto, že těch bylo prostě víc než těch Japonců, příp. Korejců, příp. možná "a Chinese" mohl být jakýkoliv Asiat...
Pokud si vybavuji, zaslechl jsem to v jedné reportáži (a "ruku do ohně" za to tedy až tolik nedávám), tak za druhé světové války američtí Číňané, resp. Američané čínského původu, vizuálně s těmi Japonci na první pohled zaměnitelní, chodili i s plackami a hrdými nápisy (přeloženo samozřejmě do češtiny) "Jsem Číňan".
Jinak je zajímavé, vzhledem k tomu, kde je Pearl Harbor a tamní početné japonské komunitě, že právě Japonců na Havaji se tahle internace netýkala.
Mj. taky je tedy fakt, že Havaj tehdy ještě nebyl integrální částí (jedním ze států) USA jako dneska, ale byl vůči USA asi v takovém postavení, kdybychom to měli srovnat, jako dodnes třeba Portoriko...
Czert
20. 01. 2022, 13:33Ponekud nechapu onen vykricnik za rasou, vzdyt japonci sou asiate a jina rasa, a proti asiatum tehdy amici valcily.
A vsimnete si, ze lidi dal od pobrezi ci ty na vychodnim pobrezi se to nijak nedotklo.
Amici japoncum proste neverili, coz s postupujici valkou a cim dal vetsim fanatismem japoncu je jen presvedcovalo o opravnenosti.