Je tomu již 5 let, co naše vlast přišla o 4 vojáky během sebevražedného útoku
Dnes je tomu přesně 5 let, kdy při sebevražedném útoku dne 8. 7. 2014 zahynuli čtyři příslušníci Armády České Republiky. Dne 14. 7. 2014 po převozu do ČR prohrál svůj poslední boj další ze zraněných českých vojáků a stal se tak pátou obětí tohoto zbabělého útoku.
Sebevražedný bombový útok v Qalandar Khil se odehrál 8. července 2014 7:45 místního času ve vesnici Qalandar Khil vzdálené asi pět kilometrů od letecké základny Bagrám v afghánské provincii Parván. Cílem útoku byli příslušníci misie ISAF Severoatlantické aliance, kteří jeli místo prověřit poté, co z něj byla před dvěma dny vypálena raketa směrem na základnu. Výbuch zabil celkem 18 lidí, šest vojáků NATO, dva místní policisty a deset civilistů včetně dětí. Bezprostředně při útoku byli zabiti čtyři čeští vojáci, pátý byl vážně zraněn a později následkům podlehl. Šlo tak největší jednorázovou ztrátu české armády, nejen během války v Afghánistánu, ale také všech zahraničních misí od roku 1993. Podle mluvčího Tálibánu Zabiulláha Mudžáhida útok provedl muž jménem Abdulláh Gaznáví, který výbušninu přivezl na kole.
Foto: čet. Ivo Klusák | army.cz
čet. Ivo Klusák
Narodil se v roce 1980, nastoupil do armády v červenci 2000 a po celou dobu své profesní kariéry byl příslušníkem 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Ze základní pozice pancéřovníka postupně postoupil přes řidiče až na staršího operátora velitelského družstva 2. výsadkové roty. Sloužil v šesti zahraničních misích, z toho čtyřikrát v Afghánistánu.
Foto: des. Libor Ligač | army.cz
des. Libor Ligač
Libor Ligač se narodil v roce 1981 a byl u 43. výsadkovému praporu v Chrudimi pouze o tři měsíce kratší dobu nežli Ivo Klusák. U této jednotky začínal u minometného družstva, poté postoupil přes družstvo AGS a odstřelovače až na střelce výsadkového družstva. Do Afghánistánu byl vyslán dvakrát.
Foto: des. Jan Šenkýř | army.cz
des. Jan Šenkýř
Jan Šenkýř se narodil v roce 1975. Po absolvování přípravné služby byl v roce 2006 zařazen na pozici řidiče jednotek u tehdejší 14. brigády logistické podpory a následně u 13. dělostřelecké brigády. K 43. výsadkovému praporu do Chrudimi byl přeložen v dubnu 2011. V zahraniční misi byl poprvé.
Foto: rtm. David Beneš | army.cz
rtm. David Beneš
David se narodil v roce 1986, byl vojákem od ledna 2006. V Afghánistánu byl třikrát. V armádě působil nejprve jako střelec, poté velitel družstva a zástupce velitele čety u 41. mechanizovaného praporu v Žatci.
Foto: rtm. Jaroslav Lieskovan | army.cz
rtm. Jaroslav Lieskovan
Jaroslav se narodil v roce 1975 a od roku 1995 patřil mezi chrudimské výsadkáře. Jeho poslední mise byla v pořadí čtvrtá. Na rozdíl od čtyř kolegů zemřel až po převozu do Česka.
Během nejtragičtějšího dne v dějinách Armády České republiky ztratil chrudimský 43. výsadkový prapor čtyři skvělé muže, o jednoho ze svých nejlepších mužů přišel i žatecký 41. mechanizovaný prapor. Smrt pětice statečných vojáků však byla největší ztrátou pro jejich rodiče, partnery, děti a kamarády, kterým tato tragédie navždy změnila život.
Padlým příslušníkům 2. strážní roty BAF tímto vzdáváme hold, patří jim naše úcta a poděkování za jejich službu a největší oběť. Ale také se skláníme s respektem před pozůstalými rodiči, partnery, dětmi a kamarády, kteří přes bolestnou ztrátu museli najít sílu dál žít.
Video: 8. 7. 2014 - Den, kdy naše vlast přišla o 4 vojáky / YouTube
Komentáře
Psohlavec
03. 06. 2022, 13:18jo hoši..čoskoro k ním pribudnú aj tí z Ukrajiny!Holt!Tí v Afganistane boli okupanti ,keby ostali doma,nič by sa im nestalo!Všetci tu želáte ruským okupantom ukrajiny smrť a zrazu keď vaši okupujú afganistan ,tam už sú to hrdinskí vojaci,ktorí zahynuli rukou nejakého teroristu..Pre mňa medzi Ruskou okupáciou ukrajiny a NATO okupáciou Afganistanu nie je žiadny rozdiel!Okupant sa musí vráťiť domov v zinkovej rakve!Afgánci bránili svoju vlasť,ukrajinci bránia svoju vlasť,
David Šimáček
27. 07. 2021, 15:29no obzvláště tragické je to v pohledu dnešní doby, kdy afgán opouští "spojenecké síly" a jedinným výsledkem je že byly ověřeny nové zbraně a část jich byla věnována tálibánu neb spojenci nebyli ani schopni zajistit jejich zničení (pokud z nich neudělali nástražné systémy) . No a zbabělý útok??? autor je mimo mísu , to je prostě asymetrická válka... chceteli gentelmanskou válku a´t hlavní velitel ozbrojených sil usa vyzve k souboji hlavního velitele sil tálibánu....
Tonda
09. 07. 2019, 13:54Je smutné že vojáci ve válce umírají, nicméně to není nic nového, tak už to ve válkách bohužel chodí.
Ale může nám být útěchou, že padli při obraně ČR a členských zemí NATO zákeřně napadených Afghánistánem..tedy afghánskými civilisty...no prostě tamtěma vysoce hořlavejma zarostlejma horalama, co bouraji letadlama do mrakodrapů a nosí sebou nehořlavé dokumenty, výpis ze zdravotní dokumentace, smlouvu s alkajdou na dobu určitou, úředně ověřenou plnou moc a podepsanou fotku s Ládinem.
Takže to vlastně není taková tragédie, jako kdyby tam byli jen jako invazní jednotky, bojující za cizí zájmy.
Jejich smrt určitě nebyla marná, stejně jako mise v afghánistánu které evidentně fungují, protože od roku 2001 už žádné letadlo do mrakodrapu nenarazilo.
Kdybysme nebojovali v Afghánistánu, tak už nám dávno narazili větroněm do Petřína.
Obroul
09. 07. 2019, 11:40Taky občan : Naprostý souhlas !!
Taky občan
08. 07. 2019, 15:37Najde - bez pochyby, každého života je škoda, ale pouze na smysluplné akci - nikoli v Afghánistánu...
SORRY