Může Rusko vést svou tankovou válku bez ohledu na ztráty?
Současná ukrajinská válka je příznačná rozsáhlým nasazením obrněné techniky, a to včetně tanků. Tanky jsou zde nasazovány v obrovských počtech, které v současnosti nemají srovnání. Adekvátně tomu ovšem tankové jednotky obou stran utrpěly nesmírné ztráty. Např. ruská armáda ztratila již více než 3000 tanků (nutno podotknout, že i Ukrajina ztratila značné, byť ne tak vysoké počty tanků, což je ale dáno i tím, že Ukrajina před válkou nedisponovala tak rozsáhlým tankovým arzenálem jako Rusko). Přesto ruská armáda i nadále žene své tankové jednotky do nových útoků. Je proto zřejmé, že Rusko své tankové jednotky (a nejen je, obdobně Rusko nasazuje i svou mechanizovanou pěchotu atd.) nasazuje i bez ohledu na ztráty. Může si ale Rusko takovouto politiku dovolit? A může být taktika nasazování tanků bez ohledu na ztráty úspěšná?
Foto: Současná ukrajinská válka je příznačná rozsáhlým nasazením obrněné techniky, a to včetně tanků. | Shutterstock
Zkušenosti z druhé světové války
Často se v této souvislosti poukazuje na zkušenosti z druhé světové války, kdy byla situace zdánlivě obdobná. Na počátku druhé světové války tehdejší Sovětský svaz disponoval obrovskými počty tanků. Počty se v jednotlivých pramenech liší, nejčastěji se uvádí, že sovětská armáda měla 20-22 000 tanků. Velká část těchto tanků ale byla zastaralá, k dispozici bylo jen cca 1800 moderních tanků T-34 a KV. Oproti tomu tehdejší německá armáda měla pro útok proti Sovětskému svazu jen cca 3500 tanků, přičemž se často zapomíná, že také v německé armádě převažovaly již zastaralé tanky, jako byl PzKpfw I/II. Nicméně lze konstatovat, že německé tanky měly na začátku války technickou převahu.
V průběhu druhé světové války pak obě strany vyvinuly nové typy tanků. Přesto si německá armáda si dokázala zachovat svou technickou převahu. Nové ruské tanky T-34/85 byly sice vynikající, měly kvalitní kanon atd., německé tanky Panther či Tiger je ale převyšovaly. Německé tankové jednotky dokázaly zpravidla uštědřit nepříteli vyšší ztráty, než samy utrpěly (samozřejmě, existovaly početné výjimky), a to někdy i několikanásobně.
Přesto to bylo Německu de facto k ničemu. Sovětské tankové jednotky utrpěly vysoké ztráty, které by pro jiný stát byly fatální. Ale Sovětskému svazu se dařilo tyto ztráty nahrazovat. Díky tomu, že Sovětský svaz dokázal vybudovat nové obří zbrojovky, dokázal vyrobit mnohem vyšší množství tanků, než jaké dokázaly vyrobit německé zbrojovky. Napomáhalo tomu i to, že sovětské tanky byly výrobně jednodušší než technologicky složité německé tanky. Sovětské velení navíc prokázalo svou ochotu nasazovat tankové jednotky i bez ohledu na ztráty jak tanků, tak i tankistů. A díky tomu se Sovětskému svazu podařilo německé tankové jednotky přečíslit, porazit.
Na první pohled lze tedy konstatovat, že Sovětskému svazu se tato taktika nasazování tanků bez ohledu na jejich ztráty vyplatila. Je ale třeba vidět také to, že to bylo dáno i vnějšími faktory. Nemalou část sovětského tankového vojska tvořily západní tanky, dodané v rámci pomoci od USA a Velké Británie. Západní tanky byly sice v menšině, přesto byly jejich počty nezanedbatelné. Ještě vyšší význam ovšem mělo to, že západní státy dodávaly Sovětskému svazu jinou vojenskou techniku, především automobily, případně i obrněné transportéry. Západní automobily např. tvořily téměř 60 % automobilové techniky Rudé armády. Jedině díky této technice mohla Rudá armáda realizovat rozsáhlé manévrové operace, jejichž filozofii převzala od německé armády, a díky nimž nakonec německou armádu porazila. A díky tomu, že Rudá armáda dostávala tak vysoké množství nákladních automobilů ze zahraničí, mohly se továrny v Sovětském svazu zaměřit na výrobu tanků a obrněné techniky, a díky tomu vyráběly tak impozantní počty tanků.
Poválečná zkušenost
Této filozofie nadřazenosti kvantity nad kvalitou se Sovětský svaz držel i v poválečném období, v éře studené války. Sovětský svaz v této době vyráběl obrovské množství tanků. Uvádí se např. že Sovětský svaz v době před svým zánikem vlastnil více než 50 000 tanků, a sovětské továrny produkovaly cca 2000 tanků ročně. Sovětské tanky v mnoha směrech zaostávaly za západními. Sovětské velení nicméně předpokládalo, že sovětské tankové jednotky protivníka rozdrtí svou početní převahou, a tak bude dosaženo vítězství. Obráželo se to i v samotných tancích. I nadále sovětská armáda upřednostňovala tanky méně vyspělé, ale konstrukčně jednoduché a provozně nenáročné.
Postupně se ale ukazovala mylnost této koncepce. Bylo to především díky tomu, že v tancích začalo mnohem větší roli hrát software – pozorovací systémy zajištující včasnou detekci protivníka, systém řízení palby dovolující zasáhnout protivníka první ranou. Nevhodnost sovětské koncepce ukázaly i války na Blízkém východě. Arabské státy zpravidla vlastnily obrovské množství tanků. Jenže tyto tankové jednotky dosáhly jen minimálních úspěchů. Svou roli v tom samozřejmě hrála i nižší úroveň arabských tankistů. Ale klíčovou roli hrála právě sovětská filozofie nadřazování kvantity nad kvalitou, která se obrážela jak v konstrukci tanků, tak i v tankové taktice, v nasazení jednotek bez ohledu na ztráty.
Ukrajinská zkušenost
Na tankové jednotky se Rusko spoléhalo i při své válečné operaci proti Ukrajině. Bylo tomu i díky obrovské početní převaze na straně Ruska. Uvádí se, že v roce 2014, v době zahájení války, měla ruská armáda cca 3000 tanků v činné službě (typy T-90, T-72, T-80). Jenže vedle toho ruská armáda měla v záloze dalších více než 18 000 tanků (převážně typů T-72, ale i T-80 a T-64). Značná část z těchto záložních tanků ale byla ve špatném stavu.
Ukrajinská armáda disponovala výrazně nižšími počty tanků. Přímo u bojových útvarů měla Ukrajina cca 800 tanků, převážně typů T-80, T-64 a T-72. Vedle toho měla ukrajinská armáda v záloze cca 2000 tanků (typy T-64 a T-72), z nichž ale opět velká část byla v špatném technickém stavu.
I vzhledem k tomu se ruská armáda spolehla především na kvantitativní převahu. A to především poté, kdy se Rusko v roce 2022 rozhodlo k otevřenému útoku proti Ukrajině (kterou předtím notně vyčerpal boj se separatistickými republikami, masivně podporovanými Ruskem). A lze připomenout, že tehdejší ruské vojenské a politické vedení předpokládalo, že půjde o válku krátkodobou, a během dvou nebo tří měsíců bude Ukrajina dobyta.
To, že se tomu tak nestalo, nám ukazuje, jak moc byla ruská strategie masivního nasazování techniky bez ohledu na ztráty chybná. Právě v ukrajinském konfliktu se totiž projevilo, jak moc se tanková technika, ale i taktika nasazení tanků posunuly. A to nejen ve srovnání s druhou světovou válkou, ale i ve srovnání s válkou v Perském zálivu.
Důkazem zastaralosti této strategie přitom není jen to, že Rusko dosud nedokázalo Ukrajinu porazit. Stojí za to si všimnout, jak jsou ztráty obou stran časově rozloženy. Ukrajinská armáda utrpěla obrovské ztráty na tankové technice. Ale ty největší ztráty měla v počátečním období války. Je to logické. V tehdejší době měla Ukrajina nejen nižší počty tanků, ale i nižší úroveň tankových jednotek. Jenže postupně se situace začala lepšit. Ukrajinský průmysl dokázal dodávat modernizované varianty tanků. Velkou roli sehrála ale i pomoc západních států. Do Ukrajiny bylo dodáno nemalé množství západních tanků, které sice byly starší (Leopard 2A4), přesto byly nadřazené sovětským konstrukcím. Ještě větší význam ale měla pomoc při výcviku ukrajinských tankistů. Ti díky tomu začali dosahovat výrazně lepších výsledků, a dokázali protivníkovi uštědřit značné ztráty. Ztráty ukrajinských tankových jednotek – byť jsou stále značné – se přitom snižují.
Oproti tomu situace v ruské armádě je přesně opačná. Ze začátku měla ruská armáda nejen kvantitativní, ale i kvalitativní převahu. Díky vysokým vojenským výdajům měla ruská armáda značné počty poměrně moderních tanků T-90, a i úroveň jejich posádek byla díky intenzivnějšímu výcviku dobrá. Proto měla ruská armáda zpočátku relativně malé ztráty, a rychle postupovala kupředu. Jenže postupně její ztráty začaly narůstat. Rusko přitom ztrácí jak na technice, tak i na personálu.
Rusku se paradoxně začíná nedostávat tanků. Je tomu mj. i díky tomu, že v Rusku vázne produkce nových tanků, primárně tanků T-90, na které se ruské vedení nejvíc spoléhá. Rusko sice navýšilo produkci tanků, jenže i tak vyrábí pouze cca 100-150 nových tanků ročně. Rusko se proto musí čím dál víc spoléhat na tanky z rezerv. Jenže právě válka ukázala, že zdánlivě vysoké počty rezervních tanků jsou iluzorní. Nemalá část těchto tanků byla prodána v rámci černého obchodu se zbraněmi. Značná část tanků je pak v takovém technickém stavu, že je opravit už nelze. U části tanků lze realizovat generální opravy, případně modernizaci. Jenže i tyto generální opravy jsou náročné, a vyčerpávají kapacity ruského zbrojního průmyslu. V neposlední řadě jsou tyto modernizace také drahé.
Především kvůli tomu je Rusko nuceno nasazovat techniku, která je vysloveně zastaralá. Nejde přitom jen o tanky T-72, které jsou stále – za předpokladu dobré modernizace – pro některé úkoly postačující. I těch je málo, protože je ruské zbrojovky nestíhají modernizovat. Rusko je proto nuceno nasazovat i takové veterány, jako jsou tanky T-62. Část těchto tanků je modernizována, ale velké počty těchto tanků jsou nasazovány v nemodernizované verzi, a to opět proto že ruské podniky nestíhají tyto tanky modernizovat. Rusko je navíc dnes nuceno nasazovat i takové veterány, jako jsou tanky T-55 a dokonce i T-54!
Je přitom pochybné, zda Rusko může nedostatek tanků kompenzovat dodávkami ze zahraničí, především ze spřátelené Severní Koreje a Číny. Oba tyto státy sice dodávají Rusku dělostřeleckou techniku, ale dodávky tanků přeci jenom představují jiný level. Čína si přitom od ukrajinského konfliktu udržuje určitý odstup. A Severní Korea zase své tanky potřebuje, protože se neustále připravuje na hypotetickou válku proti Jižní Koreji.
Ještě bolestnější ztráty jsou ovšem ztráty na lidských životech, ztráty tankových posádek. Právě zde se plně projevuje faktor ztráty obrovského počtu ztracených tanků, a tedy i ztracených vojáků. V případě tanků sovětské konstrukce (a to i ukrajinských) je umocněn i tím, že v důsledku nevhodného uložení munice jsou následky zásahu tanku pro posádku zpravidla fatální. Zatímco u západních tanků s odděleným prostorem pro munici má posádka tanku i v případě přímého zásahu značnou šanci na přežití, u tanků sovětské konstrukce často nepřežije nikdo. Nutno podotknout, že se to týká všech ruských tanků, a to včetně nejmodernějších T-90 M Proryv. Jediným ruským tankem, který měl tento problém řešit, byl tank T-14 Armata, u kterého se dosud nepodařilo rozjet sériovou výrobu.
A proto se už dnes v Rusku čím dál silněji začíná projevovat nedostatek tankových posádek.
Často bývá tento problém bagatelizován s tím, že Rusko má dostatek lidí, a může si dovolit postupovat bez ohledu na ztráty. Ale tento přístup je chybný. Rusko má samozřejmě mnohem vyšší počet obyvatel než Ukrajina. Ale vycvičených tankistů má Rusko i v důsledku vysokých ztrát již relativně málo.
Vycvičený tankista je přitom něco zcela jiného než běžný pěšák s útočnou puškou. Zatímco pěšákovi lze dát jen základní výcvik a pak jej poslat na frontu s tím, že vyšší počet nedostatečně vycvičených pěšáků kompenzuje jejich nižší kvalitu a je možno dosáhnout alespoň nějakých výsledků, v případě tankových posádek to takto jednoduše nefunguje.
Do značné míry je tento problém umocněn i tím, že dnešní tanky jsou zcela jiné než za druhé světové války. Druhoválečné tanky byly relativně jednoduché. Proto bylo možno v Sovětském svazu aplikovat přístup, kdy tankisté dostávali výcvik jen v délce několik měsíců či dokonce jen několik týdnů(!), a byli nasazeni na frontu. A i když sovětské jednotky utrpěly vyšší ztráty než protivník, díky vysokému počtu tanků a tankistů bylo možno dosáhnout vítězství.
Dnešní tanky jsou však mnohem náročnější. I relativně jednoduchý „mobilizační“ tank T-72 si vyžaduje adekvátní výcvik. V případě modernizovaných tanků T-72 s jejich pokročilejším software, potažmo v případě tanků T-90, je pak výcvik ještě náročnější. I zkušenosti AČR s jejími modernizovanými tanky T-72 M4CZ (které lze považovat za srovnatelné s ruskými modernizovanými T-72 B3, potažmo T-90) ukazují, že vycvičit dobrého tankistu vyžaduje nejméně 2 roky, a spíš déle. Nejde totiž jen o ovládnutí techniky, ale i získání schopnosti orientovat se v bojové situaci, schopnosti taktického uvažování atd.
Jenže tento čas dnešní Rusko nemá. I proto Rusko nasazuje své tankové jednotky tak bezohledně. Tím se ovšem ztráty dál zvyšují, a proto už dnes má ruská armáda problém s nedostatkem vycvičených tankistů. I to je důvod, proč Rusko musí nasazovat méně výkonné, ale na obsluhu jednodušší tanky T-62 či T-55. Takto vyzbrojené a méně vycvičené jednotky mají ale ještě vyšší ztráty, a tím se problém dál umocňuje. Právě nedostatek vycvičených tankistů proto bude pro Rusko čím dál zásadnější – možná ještě víc než ztráta samotných tanků. V moderní době, v případě tankové techniky zkrátka taktika „nas mnógo“ již nefunguje.
A co bude dál?
Za takovéto situace by leckoho mohlo napadnout, že to je možná jenom dobře. Rusko se tímto postupem zcela vyčerpá, a nakonec bude muset z Ukrajiny odejít, čímž válka konečně skončí. Jenže takovýto přístup – který se přitom často objevuje - je naivní. Je do značné míry nepochopením ruské mentality, která je poněkud jiná než mentalita evropská.
Je naopak pravděpodobné, že další vysoké ztráty Ruska v tankové, ale i jiné technice přivede ruské politické vedení k vyšší razanci, k vyšší agresivitě. Že se Rusko bude chovat ještě bezohledněji, a to jak vůči Ukrajině, tak i vůči svému obyvatelstvu. Těžko říci, jakou cestou se Rusko vydá. Je nepravděpodobné, že by Rusko sáhlo k použití jaderných zbraní, a to zejména z obavy před analogickou odpovědí západních států. Nicméně Rusko může zvolit přístup jiný, a pravděpodobně nebezpečnější. Je proto třeba s tím počítat.
Komentáře
Monarchista
19. 08. 2024, 21:35Přátelé,
prošel jsem si diskuzi a asi takto. Hodně dobrých myšlenek je zcela mimo realitu. Víte, já bych v případě povolání do armády rád viděl kdo narukuje a kdo bude na smrt nemocný. To rozhoduje o našich charakterech.
JanČejka
28. 07. 2024, 11:21Zajímavý článek pod kterým se rozjela celkem výživná debata. Ještě bych doplnil, že autor zmiňuje maximální odhady úloženek, odhad se pohybuje od 10 - 18 tisíc. Ověřené ztráty ruských tanků jsou zatím něco málo přes 3 tisíce, ty skutečné budou přibližně o 30% vyšší, takže je možné, že dosahují kolem 5 tisíc.
Dále, z úloženek lze modernizovat a využít poměrně malé množství, odhady jsou od 20 - 50%, které lze kompletně modernizovat a poslat do boje. Rusko posílá často i nemodernizované T55, které se dále upravují v polních podmínkách - přidáním reaktivního pancéřování atd.
Jak bylo již zmíněno v článku, modernizace je často drahá a technicky náročná a někdy jsou tanky, které byly desítky let v otevřeném prostoru v takovém stavu, že se jen kanibalizují a využije se z nich část na náhradní díly. Odhady západních analytiků jsou, že způsobem boje, který Rusko na Ukrajině nyní provozuje bude kompletně do dvou let na suchu, což je podle mě reálný odhad. A aby toho nebylo málo, tak Rusko nemá problémy jen se zhoršující se kvalitou tanků a tankových posádek, ale kompletně s celým vozovým parkem. Část automobilové produkce země tak již míří na frontu namísto do civilního sektoru a na frontě se začínají objevovat až ,,prehistoricky" stará vozidla, jako je Buchanka, či směšná ,,golfová" vozítka z Číny.
Vozový park Ruska je v současnosti opravdu tragický, ale na postup proti Ukrajincům, obzvláště na frontě na Donbase to zatím stačí, protože tak jako Ukrajinci i Rusové využívají drony v obrovské míře, navíc Rusové mají velkou výhodu vzdušné převahy a využití klouzavých bomb, které obranné pozice Ukrajinců devastují a působí jim velké ztráty, dokud se toto nevyřeší, Rusové postupovat budou, i když po cestě značně zdecimovaní nálety ukrajinských dronů a dělostřelectva.
Martin23 .
01. 07. 2024, 10:31Ještě jedna důležitá věc, které zde nepadla od nikoho z nás:
Rusko nejen ztrácí uloženky ale i nové tanky, a to citelně poznamená Ruskou ekonomiku v následujících desetiletí, protože i ty ztráty nových strojů (T90) budou muset nahradit. Je jedno kdy a jak skončí válka, Rusku tímto vzniká obří deficit, který už ale nenahradí. Jedině že Čína bude odebírat plynu a ropy jako celá Evropa před válkou. Vzhledem k jejich "klimatickým cílům" se to nezdá pravděpodobné, ale osobně Číňanům nevěřím ani slovo o jejich ekologii :)
Slavoslav
01. 07. 2024, 10:51Obnova armady na predvojnovy stav sa odhaduje na minimalne 5 rokov fungovania ich vojnovej ekonomiky este aj v case mieru.
Co sa tyka Ciny je nepodstatne ci im niekto veri ich ekologicke ciele, alebo nie. Kapacita produktovodov do Ciny je nasobne mensia ako ta do EU, nove odmieta Cina financovat, nechava to na rusaka ci si ich postavi kde mu negarantuje dlhodoby odber. A najma cena produktov do Ciny je tak tretinova proti cenam za ktore predavali do EU.
+ Cina si dava velky pozor, aby nespadla do tej pasce co EU a nebola zavisla na jednom dodavatelovi energii a tak diverzifikuje.
David
01. 07. 2024, 13:12Ano, velkým problémem Ruska je to, že ztrácí i nejnovější T-90 M, a na výrobu dalších nemá peníze. UVZ si za tanky nechává slušně zaplatit
Slavoslav
01. 07. 2024, 13:39UVZ je statny podnik (vlastneny cez Rostec) a marza ked sa stat rozhodne bude v pripade rusaka kludne aj nula, cele financovanie vyvoja a vyroby zbrani v rusku je jedna velka poprepletana pavucina.
Slavoslav
01. 07. 2024, 13:56inak, teraz si nie som isty. T-90M (predvojnove) su novovyroba, alebo modernizacia existujucich? Lebo T-90 A bolo reportovanych u bojovych jednotiek pred vojnou velmi malo a prislo mi to, ako keby boli stiahnute na modernizaciu
Martin23 .
01. 07. 2024, 20:52pan Slavoslav:
vůbec nevěřím termínu 5 let a to z důvodu že jsem mluvil o poválečném Rusku které si už nebude moct dovolit válečnou výrobu. Myslím že to vidíte hodně optimisticky a nevím jak jste k tomu číslu došel.
Čína - myslel jsem to tak že říkají A - jsme ekologičtí, nejvíce elektromobilů, nejvíce FE, ale neříkají B - otevíráme další uhelné elektrárny, znečišťujeme ovzduší tam kde to nikdo nevidí apod. Takže pochopitelně pokud Rusák bude potřebovat prodat ropu a plyn za levno, tak do toho "ekologická" Čína půjde. Poučili se ale určitě z chyb od nás a nebudou stavět za svoje, když tak půjde o společný projekt bratrství. Severní Korea nemá Rusku kromě lidí reálně co nabídnout a peníze to už vůbec nejsou.
Rusko čekají velmi těžké roky, které můžou klidně předznamenat jeho úplný rozklad na několik drobných států.
Slavoslav
01. 07. 2024, 21:11Martin
to je plus minus odhad ich vyrobnych kapacit. Za 5 rokov by dokazali vyrobit cca 2000 tankov napriklad. Pred vojnou mali cca 3300 tankov z toho prave okolo 2000 modernych. A takto by sa dalo pokracovat. Za druhe hovoril som kolko by potrebovali pri sucasnom tempe. Nehovoril som nic o ihc moznostiach to tempo udrzat ani o tom co ich ekonomika zvladne. Fakt sa mi sem miesto prispevku nechce pisat diplomovku.
Cina jasne hovori so ide robit a budovanie tych uholnych elektrarni spolu s datumom ich zavretia ma naplanovane a uverejnila ho dopredu co suvisis tymi desiatkami jadrovych blokov co prave maju rozostavane. A okrem toho stavba plynovodu nie je projekt na rok, kapacity tych stavajucich su zname a podmienky pre vystavbu novych cina tiez komunikovala. Do EU vyvazal rusak na vrchole cca 190 mld kubikov, do Ciny je maximalna kapacita cca 40 mld kubikov, naviac za tretinove ceny. Aby vyrovnali vypadok EU trhu museli by vyvazat cca 600 mld kubikov do Ciny
Takze v skratke, rusak je v prdeli a studuj, toto je vseobecny prehlad ak sledujes ten konflikt
Martin23 .
02. 07. 2024, 00:26Slavoslav:
žádný stát si nemůže dovolit nepřetžitou zbrojní výrobu. To je jednoduchá ekonomika. Proto tvrdím že je to nejhorší čeká teprve po válce ať už dopadne jakkoliv.
Číně skutečně nevěřím, protože věřit komunistům je hloupost a nepoučení se z minulosti. Oni ovlivňují naše politiky (penězi a ideologií) a hlavně trendy, které jsou u lidí velmi oblíbené a cílí na stádovost lidí. Číňani nejsou blbí, kdo jim věří blbý je. Nezlobte se na mě.
A pokud si myslíte že je problém zbudovat nový plynovod/ropovod tak si uvědomte že Čína velmi ráda zadotuje potřebné peníze když v budoucnu bude mít možnosti levnějšího plynu. Námořní kapacity všech hlavních průplavů jsou dávno vyčerpané a brzy se budou dražit průjezdy jako na burze, jestli to už dávno není.
Čínský průmysl potřebuje suroviny aby fungoval a dále rostl. Z jádra plasty NEVYROBÍTE. Ze slunce a vodních elektráren plasty NEVYROBÍTE. Ale sám jste to řekl, nebudeme tu psát slohovou práci.
Slavoslav
02. 07. 2024, 10:27Martin
no ja som ani nikde netvrdil, ze si to mozu dovolit a tempo udrzia.
Ja Cinanom neverim, ale verim, ze nie su blbi a preto vedia, ze zmena klimy a znecistenie miest u nich je velky problem.
Vacsina ropy a plynu sa spotrebuva na energeticke ucely a nie, Cina nema zaujem tie produtkovody z rusakova stavat pricom stale plati, ze sa bavime o 15 nasobnom navyseni prepravnych kapacit a 3 nasobnom navyseni ruskych tazobnych kapacit aby sa pri tretinovych cenach dostali na penazne objemy vyvozu do EU. A ani to uplne neplati, lebo aby vyrovnali s tazbous pojene naklady tak by to bolo pri ovele nizsej marze este nasobne viac ako 15x
Martin23 .
02. 07. 2024, 18:40Slavoslav:
Číná dělá něco jiného než říká, papír snese všechno.
Počkáme si na budoucnost, teď se akorát hádáme a věštíme z vody.
Slavoslav
02. 07. 2024, 19:29Martin
pointa je, že Čína zatiaľ robí všetko presne tak ako to dávno dopredu vravela. uvidíme ked tie uholne elwktrarne odmietne vypnúť
Martin23 .
02. 07. 2024, 21:46Slavoslav:
ne, pletete se: https://issues.org/mystery-of-chinas-glorious-green-dreams/
Čína o 4 roky později: https://www.greenmatch.co.uk/blog/countries-with-the-highest-carbon-footprint
A předpoklad je 50% světových emisí do roku 2030. Jak asi myslíte že toho dosáhnou? Stavěním FE a VE a větrných elektráren? Co Čína, repsektive jejich komunismus, dokáže jsme mohli vidět při záplavách díky Třem soutěskám. Kdo je největší výrobce a exportér fotovoltaických panelů?
"As of the most recent data, China is the biggest exporter of solar panels and related solar technology components. China dominates the global solar market due to its vast manufacturing capacity, advanced technology, and competitive pricing. The country's solar industry benefits from significant government support and investment, making it a leader in both production and exportation of solar equipment." Zdroj ChatGPT.
Já Číně něvěřím ani slovo, snažím se nekupovat jejich zboží. Komunistům nebo v komunismus u nás může věřit jenom blázen. I mladý člověk se může zeptat svých rodičů jak to fungovalo.
JanČejka
28. 07. 2024, 11:25V penězích bych problém rozhodně neviděl. ,,Údajně" dokáží vyrobit až 100 T-90 ročně. Problém je v celkové kapacitě Uralvagonzavod, nedostatku zaměstnanců a specialistů. Rusko prostě naráží na kapacity své výroby a již dnes jede třísměnný provoz a ztráty na Ukrajině nestíhá doplňovat.
zip
08. 10. 2024, 19:30"snažím se nekupovat jejich zboží" ... toto je v podstatě neřešitelný problém. Dnes veškerá elektronika a hliníkové výrobky pochází z Číny a v EU je maximálně vývoj. Je tedy jedno, jestli si zboží koupíte v Alze, značkovém obchodě, nebo přímo v Číně, vždy bude z Číny. Pokud výrobek není přímo z Číny, tak obsahuje mnoho čínských komponent (např. Škoda - displeje, motorky stěračů, řídící jednotky, ..) a pokud už se náhodou něco vyrábí i v Evropě, tak se to vyrábí z čínské oceli a hliníku, protože evropští ekologové v Evropě hutnictví zničili, takže se hliník vyrábí v Číně na 40 let staré technologii a dováží se přes půl Zeměkoule a ekologové se plácají po ramenou, jak zachraňují planetu. To samé výroba elektroniky, kde Čína používá levnější, ale v Evropě zakázané chemikálie, takže Evropa nemůže konkurovat.
Vaclav Flek
29. 06. 2024, 20:49Myslim, ze otazka v nadpisu clanku je spatne polozena, a nelze ji zodpovedet pausalne. Vse zalezi na okolnostech. Podivame-li se na historii, nejvice tanku (asi 25 000) mela Ruda armada dne 22. cervna 1941, proto tvrdim, ze nikdy pote jiz tak silna nebyla. Hned po prvnim mesici boju ztratila pres 20 00 stroju. Dodavkami z tylu se podarilo cast ztrat nahradit, stavy tankovych sil Rude armdy se ustalily zhruba na 7 000 strojich s tim, ze po kazde vetsi ofenzive byly vybite tankove jednotky znovu staveny. Pripominalo to vanu, do ktere pritece zhrube stejne vody, jako z ni odtece. To same vidime ted na Ukrajine. Na zaklade mne dostupnych informaci verim, ze odtok vody v teto pomyslne vane (tedy ztraty ruskych tanku) casem prevazi nad pomyslnym pritokem. Tim nemyslim jen dodavky novych tanku ze skladu nebo primo z vyroby, ale take vycvik novych osadek, jejichz moralka jiz ted zjevne hodne poklesla.
Pepík Knedlík
29. 06. 2024, 20:05Odpověď na otázku je velice snadná. Něco z historie nám ukáže proč. Za první půlrok v roce 1941 ztratilo Německo přes 4 000 tanků pri napadání Sovětů a ti ztratili 20 000 tanku za stejny období. Válku Sověti zvládli a jeji boj skocil v Berlíně.
Západní tanky nejsou nadřazeny Ruskym tankům i když v něčem mají něco lepší, ale to pri soucasnym způsobu bojich nehraje roli.
Ano, Rusko může vést tankovou valku i za cenu ztrat 3 :1a myslím si, že úspěšně.
Vaclav Flek
29. 06. 2024, 21:01Pepik Knedlik
Zatimco ztrata 20 000 sovetskych tanku za prvni mesic valky (nikoliv za prvni pulrok !), je nepochybna, udajem o 4 000 ztracenych nemeckych tancich si nejsem jist. Mozna jich bylo skutecne 4 000 zasazeno, ale vzhledem k tomu, ze v prubehu temer celeho roku 1941 bojiste vzdy "zustavalo za Nemci", je jiste, ze se vetsinu zasazenych tanku darilo opravit a vratit k jednotkam. Jinak se nedomnivam, ze by si soucasne Rusko mohlo dhlouhodobe dovolit vest tankovou valku s pomerem ztrat 3:1 ve svuj neprospech. Osobne cekam jeste zvyseni tohoto trendu s tim, jak bude ukrajinska armada stale rychleji prebirat zapadni technologie a take "know-how", ktere pomohlo zapadni alianci zvitezit ve valce s Irakem.
Pepík Knedlík
30. 06. 2024, 13:10Vaclav Flek
Nedalo mi to a patral jsem až jsem nasel velice přesný data ztraty techniky za pul roku. Do konve roku Německo ztratilo opravdu pres 4 000 strojů a Soveti 20 000 szroju. Je zajímavý, že ve ztrátě jsou i stroje, který nešlo vyprostit třeba bažiny.
fronta.cz
Ze západních tanků naprosto selhal Chall, Abrams si vedl o něco lépe, ale překvapil Leo. Dostává známku za 1.
Vaclav Flek
30. 06. 2024, 20:29pro Pepik Knedlik
Nemohu tomu uverit z duvodu, uvedenych v predchozi diskusi. Mohl byste, prosim, upresnit svuj "velmi presny" zdroj ?
Nevim, co v tom vyctu znamenaji treba tanky Challenger, Abrams nebo Leopard, o ktere v teto diskusi prece neslo ?
Pepík Knedlík
30. 06. 2024, 21:10Vaclav Flek
Ano, uvedeny výkony západních tanků nezapadaji do naší diskuze, ale to jsem si nemohl odpustit, protože dělat z protivníka idiota, který ovládá vice než 20% okupovanyho území je blbost značíci urcitou zaujatost bez objektivity.
Rad vam dam odkaz a nechci se "hrabat" v knihách, který mám v knihovně.
https://www.fronta.cz/dotaz/pocet-znicenych-tanku-na-vychodni-fronte-1941
Slavoslav
01. 07. 2024, 06:20ten pocit keď fanúšikovia rusáka co este par rokov dozadu bojovali na papieri s celym NATO a nicil8 ho vlnami Armát pokladaju za úspech po 2a pol roku vojny proti UA fakt, ze si rusak dokazal udrzat cast uzemia ktore obsadil najma vdaka vyhode prveho uderu
Vaclav Flek
01. 07. 2024, 22:18Pepik Knedlik
Dekuji za zaslani odkazu, ze ktereho nicmene nemohu dovodit vase tvrzeni: "Do konve roku Německo ztratilo opravdu pres 4 000 strojů a Soveti 20 000 szroju." Znovu opakuji, ze ten pomer ztrat v tancich byl mnohem horsi v sovetsky neprospech, nikoliv 20 000 ku 4 000 ! Z vami zaslane reference tento udaj vubec nevyplyva, navic jsou na tech samych webovych strankach uvedeny jeste jine udaje s jinymi cisly.Nicmene, pokud se vratime k vasemu puvodniho zdroji, jeho hlavni chybou je, ze nebere do uvahy rychlou obnovitelnost zasazenych nemeckych tanku. Jinymi slovy, ne kazdy zasazeny nemecky tank byl trvale vyrazeny, naopak vetsina z nich se po oprave vracela k jednotkam.
JanČejka
28. 07. 2024, 17:49Vaclav Flek
Opravdu by mě zajímalo, jak jste došel k tomu absurdnímu, snadno vyvratitelnému nesmyslu, že Sověti ztratili za první měsíc války 20 tisíc tanků. Už jsem četl hodně absurdních hloupostí o WWII a musím říct, že tohle je zatím jedna z těch největších...
Martin23 .
29. 06. 2024, 23:13PK: porovnávat rok 1941 s rokem 2024 to už chce nutnou dávku šílenství.
Vaclav Flek
30. 06. 2024, 20:38pro Martin23
Vase vytka neni adresovana mne, presto bych rad odpovedel. Ja se domnivam (nakonec me vyse uvedene prispevky o tom svedci), ze historie muze byt inspiraci ci poucenim, je z ni ovsem nutno vyvodit odpovidajici (nikoliv vzdy spravne) zavery. Konkretne jsem uvedl, ze pred zahajenim operace Barbarossa disponovala Ruda armada asi 25 000 tanky, z nichz asi 22 000 ztratila behem prvniho mesice boju. Po cele dalsi ctyri roky pak bojovala s asi 7 000 tanky, ktere se samozrejme neustale obnovovaly vzhledem k velkym ztratam. To je, myslim, zajimavy bod do diskuse, nikoliv "silenstvi".
Martin23 .
30. 06. 2024, 21:34pan Václav Flek:
máte pravdu (sice jsem napsal pro PK - Josef Knedlík) bohužel systém vláken je zde značně nepřehledný.
Historie ano, však je potřeba taky pamatovat na to že Británie a hlavně USA drželo SSSR celou válku nad vodou. SSSR nemuselo nic platit, teď je svět jiný a jinde. Čína rozhodně Rusákům zadarmo nic nedává :)
Slavoslav
01. 07. 2024, 09:34V. Flek
odhadovane kapacity produkcie novych tankov v RF su tak 300-400 ks rocne, frontove straty su vyssie. rusak to dorovnaval vytahovanim tankov zo skladu, lenze tie mobilizacne (technika zakonzervovana a pripravena pomerne rychlo na nasadenie) uz zrejme vycerpal a dlhodobe ulozenky su tanky ktore 40 rokov a viac stali pod holym nebom a boli pomaly rozkradane ci kanibalizovane. Ich obnova je narocnejsia a nie vsetky bude mat zmysel obnovit.
Takze o schopnosti rusaka udrziavat dlhodobo tankove vojska trebars na predvojnovom stave (ca 3000-3300 aktivnych tankov) pochybujem.
Moj sukromny odhad je, ze ak UA vydrzi tento rok tak od buduceho sa zacne situacia preklapat postupne na ich stranu. Kym UA bude dostavat zo zapadu stale modernejsiu techniku rusak bude vytahovat coraz starsiu, vyrobne kapacity mu na nahradenie strat novou technikou stacit nebudu
Vaclav Flek
01. 07. 2024, 21:32pro Martin23
Mate jiste pravdu, dnesni doba je diametralne odlisna od dob II. svetove valky, a kazdy pokus o analogii vypada nasilne. Mne slo pouze o hrubou odpoved na zakladni otazku, polozenou v nazvu clanku, totiz zda je Rusko schopno vest po nejakou dobu tankove bitvy s vysokymi ztratami. Priklad jsem nasel v historii, kdy se tak skutecne stalo, jakkoliv ztrata vice nez ctyr petin vsech sovetskych tanku v prvnich mesicich valky byla v podstate desiva. Z toho vubec nevyplyva, ze se tato situace bude opakovat, ja pevne doufam, ze nikoliv a Rusku nezbude nez se stahnout z Ukrajiny.
Vaclav Flek
01. 07. 2024, 21:38pro Slavoslav
V zasade s vami souhlasim, coz jsem vyjadril i ve svych prispevcich. Jenom nevim, jestli zakonzervovana technika stala skutecne pod sirym nebem. V tehdejsi CSLA jsem slouzil u tankove divize, a nic podobneho jsem u nasi, ani u jinych tankovych divizi nevidel. Pritom z tehdejsiho poctu asi 5 000 tanku jich bylo ulozenych zhruba 3 000.
Slavoslav
02. 07. 2024, 06:04V. Flek
tu je pár obrázkov ako sa v Rusku skladuje munícia.
https://russiatrek.org/blog/army/storage-and-transportation-of-ammunition-in-russian-army/
dlhodobo uložená technika je tam tiež pod holým nebom. existuje množstvo satelitných záberov a momentálne aj analýz ako sa tieto sklady postupne vyprázdňujú
Slavoslav
02. 07. 2024, 08:31V. Flek
tu je priklad jedneho skladu. Od zaciatku invazie z neho zmizlo 40% vozidiel (1240 ks) otazka je kolko z toho zvysku je opravitelnych pri rozumnych nakladoch.
Podobne zabery su na sklady hufnic a podobne kde napriklad zmizla obrovksa cast vozodiel a zo zvysku zmizli hlavne ktore boli zjavne odobrate na vymenu hlavni opotrebenych na fronte.
Mimochodom, obrovske sklady pod sirim nebom nie su specialita len ruska no v rusku sa to spaja aj s ich povestnym slendrianstvom
https://universemagazine.com/en/satellite-images-russia-lacks-tanks/
JanČejka
28. 07. 2024, 17:10Vaclav Flek
Rozhodně nesouhlasím s tím, že Rudá armáda ztratila za první měsíc bojů v roce 1941 22 000 tanků, to je naprostý nesmysl, Vaše tvrzení je přehnané a každému logicky uvažujícímu člověku musí dojít o jakou blbost se jedná, navíc jste se nenamáhal ho dokázat.
K největším ztrátám sovětského vybavení docházelo v kotlích, které byly i v pozdních měsících roku 1941. Stačí si prohlédnout každou obličovací operaci wehrmachtu v jednotlivých měsících ( k některým docházelo i v září, jako např. u Smolenska), jaké obrvoské počty techniky zde Sověti zanechali a dojde Vám, že Vaše tvrzení prostě nesedí.
Také nesouhlasím, že by si Rudá armáda udržovala na frontě konstantně po roce 1941 7 000 tanků, to je další nesmysl. Naopak v každém jednotlivém roce, kromě roku 1942, kdy docházelo v podstatě k resktrukturalizaci tankových sil se pohybovaly počty Sovětských tanků vždy kolem hranice 20 tisíc! Tudíž to jste napsal další blbost.
Viz https://en.wikipedia.org/wiki/Equipment_losses_in_World_War_II
Takže jste uvedl dva nesmysly, nebál bych se napsat lži v jednom komentáři.
JanČejka
28. 07. 2024, 17:14Vaclav Flek
K druhému komentáři.
Většina zakonzervované techniky Ruska stojí pod širým nebem, to samé v USA, kde je ale technika umístěna na poušti, stačí zapátrat na youtube, nebo googlu... Rozdíl ovšem je v tom, že je na poušti velmi suchý vzduch a minimum srážek, tudíž zde nedochází k takovému opotřebení povětrnostními podmínkami, jako v Rusku, kde je 50-80% takto uložené techniky prakticky nepoužitelné a dá se rozebrat je na náhradní díly.
Monarchista
19. 08. 2024, 21:26Já jen krátce k Pepíkovi neb má pravdu. Rusko, to není armáda v tažení na Ukrajinu. Rusko má ještě jednu armádu v klidu připravenou pro velkou vlálku s NATo.Jen krátce jsou schopni vést takovou válku na život a smrt, ale nechtějí žádnopu válku. Mimochodem jsem dosti překvapenm co staré tanky T-72 i starší dokáži stále v boji, tedy pokud to trochu pozorujete. Rusové dokázali vyrábět stejné tanky, levnějí a snad i v lepší kvalitě. Já bych byl opatrný v hodnocení armády, Opakuji Ruyko má tak zvanou hlavní armádu. Nevěříte? Sledujte. Důležité je i to, že Čína dokáže vyrábět tanky ve slušné kvalitě, já bych však chtěl umřít normálně asi doma v posteli.
imi6414
29. 06. 2024, 09:38Může vést a můža vyhrát. Jedná se o vyčerpávající finanční válku. Moderní zbraně jsou drahé. Putin má dostatek bezcenného starého šrotu, do kterého nacpe bezcenného Rusa a pošle na frontu. Jen proto aby Ukrajinu a západ připravil o drahou munici. Ukrajinu a Západ to stálo dost peněz , Putina jen naftu aby tam starý tank dojel.
Zdeněk
29. 06. 2024, 11:29Samozřejmě, a tisíce supermoderních Armat a jejích excelentně vycvičené posádky mezitím čekají za Uralem na ... no na co čekají, vy odborníci, co tohleto prorokují už třetím rokem? :person_facepalming:
Ruská ekonomika se vaří jak žaba, už je zcela zcela závislá na libovůli Číny, která za svou podporu začíná ekonomicky obsazovat ruský dálný východ. Odírá je Indie, zadek si s nimi vytřel i Vietnam, který sice Vůdce uvítal stinohrou, ale smlouvy uzavřel o den později s USA. Jejich slavný rezervní fond je už téměř vybrakovaný a čas mezitím ubíhá.
Rusko už teď vydává na válku oficiálně více než 40% HDP, zatímco Západ na podporu :flag_ua: kolem 0.5 - 0.8 % HDP, přičemž většina peněz stejně nakonec končí v našich ekonomikách, to co posíláme je většinově starý šrot ze skladů, takže tu akorát "ropu" to stojí nás.
Je to jeden z nejlepších obchodů v dějinách a vděčíme za něj pouze Putinovi, určitě si nakonec vyslouží sochu před sídlem NATO, jako jeho největší sjednotitel a rozšiřovatel :laughing::joy::rofl:
p.s. moc by mě zajímalo, jak si vy odborníci vysvětlujete, že i největší ruští vlezdoprdelisté jako Srbsko a Slovensko jedou se zbrojní výrobou na tři směny a všechno prodávají přes prostředníky na :flag_ua:, asi proto, že je to pro ně nevhodné, že?
Slavoslav
02. 07. 2024, 10:20sim ta, Slovenske statne zbrojovky predavaju UA kludne aj napriamo
Fico a spol len hraju formu na chcimirov kvoli popularite
JanČejka
28. 07. 2024, 17:23Zdeněk
Rusko nevydává na válku 40% HDP, ale 40% financí státního rozpočtu, využitelnost v HDP je to 6-8%. Mícháte dohromady dvě věci.
I to je samozřejmě na zemi, která zdaleka ještě nenasadila všechny své zálohy obrovské číslo.
Dále, Evropa a USA sice zavádí pro Ukrajinu balíčky finanční pomoci a většina z toho končí v našich ekonomikách, jak jste podotkl.
Jenže na to aby daný balíček Ukrajincům zaplatila ( a ti si z toho nakoupí evropskou, či jinou techniku) si musí co? Musí si půjčit... Spoustu pomoci také probíhá vyloženě přímým nákupem státu, např. humanitární pomoci - léky, jídlo, voda, generátory energie apod. Tudíž my všichni na náš dluh a dluh budoucích generací Ukrajině pomáháme a defakto pomáháme zbrojařům a jiným firmám dodávajícím na UA zbohatnout.
Takže bych si to tak růžově nemaloval být Vámi. Ukrajina je uměle udržovaný stát, který by bez záchraných balíčků EU a USA ani neměl na vyplácení žoldů vojákům a sociálních dávek a důchodů svými lidem, kdyby Evropa skončila s financováním, tak se Ukrajina během několika měsíců zhroutí.
Monarchista
19. 08. 2024, 21:29Je zde ještě jeden Zdeněk? Toto co je zde psáno bude asi to pravdivé.
Martin23 .
28. 06. 2024, 13:59Rusko už dávno prohrálo. Evropa konečně pochopila co jsou zač a už nikdy nás nedostanou do pozice v které jsme ještě před válkou byli.
Rusko dostává na prdel, a je jedno že si to Šebesta nebo Josef Knedlík nepřejí. Každý další mrtvý Rus přispívá míru.
Martin23 .
28. 06. 2024, 16:05A ještě jedna velmi důležitá informace, odpověď na otázku v nadpisu je NE NEMŮŽE. Nestojí za nima Amerika která by je dotovala zdarma po celou válku. Číňan si nechá všechno tvrdě zaplatit a rublem rozhodně ne :D
Šebesta
28. 06. 2024, 16:25Pro Martin 23. Větší nesmysl jsem už dlouho neslyšel. Překonávate ve lhaní Konečnou i agenta Bureše a to je co říct.Když Rusko prohrálo, proč už není Putin zavřeny,Moskva obsazena vojsky NATO a uzavřen mír ? I když většině lidí by stačil ten mír a ferové dohody.
Další lež mi Poražka Ruska nevadí jen jaksi Ukrajina na to i s podporou NATO nemá. Toť fakta,blábolit můžete cokoli,faktanejde obkecat.
Wanislav
28. 06. 2024, 17:05Rusko minimálně nevyhralo, z 3 denní speciální operace je to boj o přežití režimu. Naše podpora civilizace zatim nedosahla ani 1/10 toho co bychom mohli. Tak dokud je vule BRANIT SVOU VLAST na strane Ukrajinců, tak my je podporujme více a více. Vy ani ja nemame skutečné zprávy z bojiště a nevíme co je propaganda co je fakt, tak bych rusy za vítěze rozhodne nepovažoval, zatim maji největší měsíčni ztráty za celou valku a posun v radech par km. Treba je taktika je nechat vyčerpávat další 2 roky. O jednani a dohode bude snaha pri úplném patu nebo čím dál větší poloprohře 1 strany. Ta se zatim neděje anebo deje jen my o ni zatim nevíme. Nechť se rusi vrátí tam odkud prisli....
Wanislav
28. 06. 2024, 17:12Navic vzdy si říkám co delali sluší lidi v 1933 až 1938, mlčeli a to stačilo. Chcete mlčet nebo stat na strane bezpravi a okupantů? Rusko nemá na Ukrajine co delat.
Martin23 .
28. 06. 2024, 17:20Šebesta:
vojenská prohra a politická prohra není to samé. Různých verzí vojenských proher je nespočet. Navíc Pokud Rusko prohraje ve formě že odejde z Ukrajiny, vůbec nic se ve skutečnosti nezmění :) Rusku nikdo nevyhrožoval před válkou a nebude ani po ní. Rusko a prorusáci jsou jenom paranoidní nějakou představou že je NATO chce zničit. Kdyby to tak bylo, tak v 90. letech k tomu byla výborná příležitost. NATO je obranný pakt, Rusko je útočný stát. NATO vzniklo jako obrana před útočným Ruskem.
Šebesta
29. 06. 2024, 09:24Pro Martin. Děkuji za přednášku co je prohra vojenská a politická ! Vím to i bez vás. Pro nás je ale důležitá ta vojenská aspoň pro většinu lidí. Já se taky nikdy o politické prohře nebavil. Důležité je zda Ukrajina vytlačí Rusy ze svého území či nikoli. Zatím k tomu je hodně daleko. Ják řikám podle mne to je čekání na Godota ovšem na rozdíl od onoho románu Samuel Becketa s dalšími riziky,která z této nekonečné války mohou být. Když se bavíme o politickém aspektu jeden tady mám a sice náš český. Tato válečná vláda premiéra Fialy svou politikou nejen kvůli válce na Ukrajině ale celkovým postojem v rámci EU dosáhne toho,že ti prokletí komunisté se vráti do sněmovny. Volby do EU to už naznačily.Takže pokud se bavíme o politické porážce tak jí asi utrpí i Fialová vláda a pokud budou za rok komunisté zpět ve sněmovně bude to z 80-90 % zásluha této vlády a její velká politická prohra !
Slavoslav
29. 06. 2024, 16:26Sebesta
takze by sme mali trvat na zamrznuti konfliktu na sucasnej ciare kontaktu?
Martin23 .
29. 06. 2024, 23:20Šebesta:
ne nevíte, musel jsem Vám to vysvětlit, citují Váš předešlý příspěvek: "Bureše a to je co říct.Když Rusko prohrálo, proč už není Putin zavřeny,Moskva obsazena vojsky NATO a uzavřen mír ? I když většině lidí by stačil ten mír a ferové dohody."
Nemáte zač.
Ukrajina ze svého území Rusáky vytlačí, nebojte, stačí dodávat kvalitní zbraně a vyrovnat rozpočet a máme Rusáky do půl roku na lopatkách :)
Vláda premiéra Fialy bohužel zdědila velmi špatný stav financí a energetiky, a byla Ruskem dotlačena k absurdním cenám energií které mají vliv na všechny vstupy. COVID bohužel pomohl rozjet inflaci a to se potkalo s absurdní cenou energií. Ještě připomeňme pana Babiše který vůbec nevěděl, mimo jiné, že se blíží konec Bohemia Energy a přes 1 000 000 odběratelů příjde o levné kontratky a budou muset sáhnout hlouběji do kapsy.
Komunisty volí pouze komunisti, stále jich je v naší zemi dostatek.
Vím že to asi nevíte, ale u nás se vlády mohou střídat pokud demokraticky prohrají volby. V Rusku demokratické volby skutečně nejsou :D jenom iluze demokracie, taková Potěmkinova demokracie.
Vaclav Flek
01. 07. 2024, 22:33Wanislav
V obecne rovine s vami bezesporu souhlasim. V te konkretni je to horsi. Co mohl delat slusny clovek v roce 1933 ? Sel volit, a pak se s hruzou dival, jakou vetsinou byl zvolen Adolf Hitler. Byla to ovsem naprosto demokraticka procedura, stejne jako ta, kterou byla zvolena do cela teto zeme moralni troska Milos Zeman. Take nevim, co mel ci mohl delat slusny clovek v roce 1938 ? Vice nez tri milony Nemcu jednoznacne chtelo pripojeni k Risi, to bylo jejich pravo. Slusny clovek mohl pouze nalehat na vladu, at se postavi Nemecku na odpor. Vznikla valka by byla prohrana do dvou az tri tydnu, a cele Ceskoslovensko obsazeno. Co mohl pak jeste delat slusny clovek ?
JanČejka
28. 07. 2024, 17:24Čím více Vás čtu, tím více si uvědomuji, že jste jeden z mála, kdo tu stojí nohama na zemi...
Šebesta
28. 06. 2024, 13:02Slaboslav. Já ti předkládám fakta na které ty neumíš reagovat. Tvoje teoretické žvásty nemají realně žádnou váhu.No a kdyby jsi byl férový musel by jsi uznat že mám pravdu v tom co jsem ti dnes napsal. Jenže ty a férový. To spiš velbloud projde uchem jehly.Kdo nemá argumenty píše bláboly aby nemusel druhému přiznat,že má pravdu.
Slavoslav
28. 06. 2024, 13:15tu mas aj link na diskusiu kde su tie otazky. Zjavne sa ti ich nepodarilo najst
https://www.armyweb.cz/clanek/berlinska-zed-2-predpoved-zmrazeni-konfliktu-za-podminek-nevhodnych-pro-ruskou-federaci
Slavoslav
28. 06. 2024, 13:22Inak, pre tu srandu dovol, aby som ti zhrnul co si napisal. Ty totiz tvrdis, ze zlomok zapandych kapacit poslany na UA vacsinou vo forme 20 a viac rokov starych zbrani, doruceny v desiatkach kusov na UA (skutocne najmodernejsej techniky ak neratame PVO dostali malo) by mal stacit na porazku celej rusackej armady v poli.
Ako ja viem, ze ty nebude z tych najchytrejsich, ostatne ako kazdy vatnik, ale je velka sranda ako v snahe nieco dokazat napisete nieco z coho vyplynie tvrdenie ako toto, ze nejaka 100vka modernych zpadnych tankov ma rozsekat celu rusacku armadu
Martin23 .
28. 06. 2024, 14:00pan Slavoslav:
AHA co NATO dělalo v 1999 Srbsku? Co bylo napadení Iráku??? Vraždili.... promiňte jenom jsem chtěl předejít Šebestu a vyfouknout mu tak příležitost stočit diskuzi rychle jinam :)
Šebesta
28. 06. 2024, 16:19Co dělalo NATO v Iráku a v Srbsku ? Páchalo válečné zločiny jako nyní Rusko na Ukrajině. Assange o tom podal důkazy ? O čem chcete diskutovat ? O tom že mám pravdu ? To beru.
Martin23 .
28. 06. 2024, 17:21Šebesta: :joy::rofl:
Honza, Čáslav
28. 06. 2024, 09:26Ahoj, přátelé. Všude se opakuje, jak Rusko nasazuje masivní počty starých tanků T54/55, T-62. Ale když se podíváte na ztráty evidované Oryxem. Tak se ptám? Kde ty tanky jsou? Těchto starších konstrukcí bylo doloženo na cca 150 zničených. Podobné číslo vidíme u T-90. T-80 je asi na 400 ks. Oproti tomu více jak 1500 vyřazených tanků připadá na T-72.
David
28. 06. 2024, 09:52Je to tím, že T-72 je stále v ruské armádě nejrozšířenější, logicky mají nejvyšší ztráty. T-62 jsou nasazovány jen cca rok, stejně tak i T-55, jejich ztráty jsou úměrně tomu nižší. T-62 navíc nyní ruská armáda stahuje a modernizuje
Hammer
28. 06. 2024, 13:05Tak autor napsal zavádějící věci: staré T-62 a T-55 a T 54 slouží podle řady jiných zdrojů jako podpůrné dělostřelectvo, jen málokdy je pošlou do útoku. V ruské armádě je tradičně chaos.
Na ORYX ani jiné zdroje během toho chaosu války bych nespoléhal. Mám-li totiž špatně analýzu, syntízu už nedám. Při tamním způsobu vedení války to už nikdo nikdy nespočítá. Ani mrtvé, ani techniku. Viz historie.
Ztráty techniky se dále počítají jako nyní vyřazený kus, ale spoustu techniky si obě strany dokáží odtáhnout a zase opravit, třeba podle posledních zpráv ten náš Tomáš měl už třetí osádku...
Slavoslav
28. 06. 2024, 13:24nepriama palba je vec co sa nacvicovala vzdy a pravdu povediac je tak teraz na UA vyuzivana vacsina tankovej techniky bez ohladu na vek. I ked sem tam rusak zhromazdi niekde aj viac tankov a vyrazi s nimi do utoku kde takto nedavno pri Charkove UA rozsekala skupinu prave T-55 ci T-62, nechce sa mi to hladat
David
01. 07. 2024, 13:09Coby autor mohu podotknout, že Rusové běžně nasazují T-62 i T-55 v normálních útočných operacích, nejen coby systém palebné podpory ( psal jsem o tom zde nedávno). Oryx je hodnocen jako nejlepší zdroj, každou techniku má dobře zdokumentovanou. Analýzy mají velice dobré. Opravitelné tanky se do ztrát nepočítají, a ten Tomáš nikdy nebyl veden jako ztracený
Slavoslav
28. 06. 2024, 08:18a este jeden detail, ulozenie municie v trupe je pomerne bezne aj na zapade. Jediny tank ktory ju tam prakticky nema (je tam miesto na par ks, ale nevozia sa v trupe) je Abrams.
To rusacke ulozenie na dne korby by nebolo az takym problemom keby:
- municia nebola delena a kus roztaveneho kovu co dopadne na karusel nedokazal casto zapalit v nom ulozene strelivo. T-62/55/54 su paradoxne odolnejsie a buchaju az po case kedy je uz posadka zvycajne mimo tank
- velka cast municie nebola ulozena po celom trupe vratane priestorov veze kde je nou posadka prakticky oblozena. Karusel ma kapacitu len 22 kompletov streliva a zvysnych 17 je rozmiestnenych po trupe a vezi
Slavoslav
28. 06. 2024, 07:41Mimochodom, rozdiel medzi T-90A a T-72b3 ci B3m je minimalny a tie tanky maju minimalny rozdiel v bojovej hodnote. Ono je to aj logicke, T-90 je len mdoernizovana T-72 ktora dostala z propagandistickych dovodov nove cislo a verzia T-72b3 je novsia ako povodna T-90a (prve t-90 mali odlievane veze, ako som hore spomenul na zvarane sa preslo az po zaniku vyrobnych kapacit). Vycvik na oba modely bude podobne narocny. Vrcholom je T-90m ktora by mala zas vycnievat a mat uz aj schopnopst hunter - killer
David
28. 06. 2024, 09:54Cílem modernizace T-72 B3 bylo dostat tyto tanky na úroveň T-90. Nicméně úplně se to nepodařilo, to je ostatně důvod, proč rusové dál vyrábí nové T-90, či spíše se o to snaží
Slavoslav
28. 06. 2024, 10:16v com konkretne T-72 B3 zaostava za T-90A? Jediny rozdiel je tam v odolnosti veze (pre 90tku so zvaranou vezou). Ostatne cela T-90 vznikla ako modernizacia T-72 a povodne tak aj bola oznacena.
T-90 sa vyraba preto, ze aj flotila T-72 starne a rus mal aj pred vojnou znacne mnozstvo 20 a viac rokov starych tankov pricom T-90 je jediny od nuly vyrabany tank v rusku
Slavoslav
28. 06. 2024, 12:53a teda dalsim dovodom pre zachovanie vyroby T-90 bolo aj udrzanie sposobilosti vo vyrobe. Tie pocty pre rusacku armadu vyrobenych T-90 pred vojnou neboli nijak vysoke v konecnom dosledku
David
01. 07. 2024, 13:11Z 40 let starého tanku nový prostě neuděláte. Neříkám, že T-72 B3 je špatný, ale T-90 A nedosahuje. A T-90 M je zase o kus dál
Slavoslav
01. 07. 2024, 13:36David
ale v com konkretne nedosahuje kvalitu T-90A? cely T-90A bol len pokus napchat lepsie systemy riadenia palby a senzory do T-72 kde tie uplne prve T-90 boli dokonca s odlievanou vezou zhodnou pre T-72
Tie T72B3 a b3m su prakticky novovyroba, okrem zeleza trupu a veze tam neostava pri upgrade prakticky nic z povodneho tanku a su urovnou cca tam kde T-90, B3m su dokonca asi aj o chlp lepsie.
T-90M je zas iny pribeh kde riesia externym zasobnikom na vezi aj jeden z najvacsich problemov T-72 a to municie amimo karusel v bojovom priestore posadky a ten tank dostal aj najmodernejsiu elektroniku ako zatial najnovsia verzia ruskych tankov (tie vojnove neratam, to su dost casto improvizacie)
Slavoslav
28. 06. 2024, 07:38Slusny prehlad a doplnil by som par info
- v roku 2021 sa u aktivnych jednotiek nachadzalo cca 2600-2800 tankov. Z toho bolo len okolo 50% modernych, tzn vyrobenych / modernizovanych po roku 2000. Spolu s tankami ktore sa planovali prebrat mohlo byt na zaciatku vojny v aktivnej sluzbe cca 3000-3300 tankov
- T-90 je jediny tank ktory sa v rusakove vyraba od nuly. Zvysok ide vzdy o modernizacie existujucich skladovych kusov i ked na urovni prakticky noveho tanku. Napr rusak stratil v 90tkach schopnost dolievat nove tankove veze, obnova tejto schopnosti by bola draha a preto presiel na zvarane veze u T-90
PS: rusak so svojim pristupom, ze kvantinta je svojim sposobom kvalita viedol do cca 60tych rokov a NATO sa spoliehalo len na takticke JZ pri pripadnom zastaveni rusackeho utoku. Varsavska zmluva de facto nemala vypracovane ziadne obranne plany. Toto sa zacalo menit s nastupom elektroniky kde mensie zapadne sily zacali ziskavat vdaka vyrazne lepsim systemom navrch. V case ked boli prakticky vsetky nove zpadne tanky a modernizacie vybavene termokamerami tak rusak zavadzal svoje prve pre velitelske verzie tankov T-80. A v elektronike a SRP zaostava doteraz
Šebesta
28. 06. 2024, 09:44Slaboslav. Rusák podle tebe zaostává ve všem v elektronice v tancích kde se podiváš. Pak je zvláštní že ještě nebyl poražen ? Chrabrou a skvěle bojující ukrajinskou armádou kterou už 28 měsíců vybavuje NATO tím nejlepším co má. Kdepak to vázne ? Podle tvých keců by měl být Rusák už dávno doma a Ukrajina by už měla dávno válku vyhrát a zabezpečit své hranice. Každý kdo uvažuje trochu rozumně musí vídět že píšeš bláboly a nesmysly. Pokud se někdy stane že Ukrajinci Rusy vytlačí z celého území Ukrajiny nebude to určitě tak brzo a bude to po dalších krvavých bojích. Časový horizont si netroufám typovat,neb nejsem jasnovidec ale dříve jak za rok až dva to nebude ale klidně to může trvat mnohem,mnohem déle.
Šebesta
28. 06. 2024, 09:47Ještě dodám,ono se taky ale může stát že se to nestane nikdy a dojde k mírovým jednáním a kompromisnímu míru. Může se ale stát i něco jiného co zde raději nebudu jmenovat.
Slavoslav
28. 06. 2024, 10:17Sebesta
toto su tie fakty ktore si chcel napisat do odpovedi na tie vcerajsie otazky ktore si si urcite len nahodou nevsimol a nevyhybas sa odpovediam na ne, len rpeto, ze by si musel vyjst s prorusackou rpavdou von, alebo bol za komplet *****
Hammer
28. 06. 2024, 13:30První věta lež: Rus vždy ve všem zaostával, pět set let jeho historie je to pořád stejné.
Poražen by měl být proč? On má ještě dost hlupáků ochotných nechat se na Ukrajině zmasakrovat.
Třetí věta je lež. Ukrajina dostává jednak ménněcenné kusy a ještě málo, nemá k tomu ani dostatek munice, ani servis a celá ta pomoc připomíná Hitlerovu sbírku krámů celé Evropy lemujících cesty v SSSR ještě třicet let po válce. Ukrajinská armáda ukazuje výsledky pár jejich nejlepších jednotek, ale nemá ani dostatek dobře vyškolenýcxh velitelů ani vycvičené vojáky a v mnoha případech bojuje podle sovětského způsobu. Je i tady o tom spousta článků. Sám si nalžete nesmysl a pak se nad tím ještě sám vytočíte.
To nejsou kecy Slavoslava, ale vaše vlastní. To vy jste si to vymyslel, nad čím se rozčilujete a nadáváte jinému.
Věta o každém, kdo rozumně uvažuje: to je základní primitivní manipulativní chování. Pakliže nemáte argumenty, zvětšíte dav hlupáků za sebou slovem každý kdo myslí? Vy myslíte?
Napadáte Slavoslava za něco, co nikdy nenapsal. Se proberte!
Proti již opět věcnému vašemu závěru nic nemám.
Hammer
28. 06. 2024, 13:36Petr Cibulka jim říká ruský fízl.
Slavoslav
28. 06. 2024, 13:42Hammer
on je miestny chcimir ktory sa snazi silou mocou tvarit, ze nie je na rusackej strane a chce ukoncit podporu UA, aby nastal mier pricom ani nedokaze napriamo napisat, ze mier prenho znamena porazku UA o ktoru mu ide predovsetkym.
On si ani neuvedomuje ako priehladny je v tych blaboloch co pise. Sympatickejsi mi je uz potom dalsia prapodvina figurka Knedlik. Ten je sice regulerne blby (i ked nejake faktograficke znalosti ma), veri na Sorosa, chemtrails a podobne smakocinky podla zdrojov co sem daval, ale aspon sa svoje nazory nehanbi napriamo napisat.
Hammer
28. 06. 2024, 13:20K druhému vašemu odstavečku: to není tak úplně správně. Podle sovětské doktríny přijaté celou VS v roce 1960 měly síly VS zaútočit ve třech proudech na Západ a jen svým počtem prostě projet až k Atlantiku. Analýzy byly i na straně NATO i na straně VS stejné, a mohu říct, že nám byly přednášeny na PŠM v době mé ZVS 1985 - 87. Analitici NATO nebyli schopni dlouhou dobu tento problém laviny sovětských podřadných tanků vyřešit, až přišel jistý col. Warden. NATO nemělo prostě palebou kapacitu tu hromadu železa rozstřílet. Proto Bavoři kopali jaderné studny. To bylo ovšem rozhodnutí naprosto stejně šílené jako plány VS.
Col. Warden ovšem problém vyřešil. Zjistil, že celá VS má od východu na západ vedené jen čtyři produktovody, každý má šest čerpacích stanic. Se známými stacionárními souřadnicemi. Tyto produktovody nebyly nikdo propjeny ze severu na jih. Zničením 24 stacionárních a vysoce zranitelných cílů by se celá VS zastavila za dva dny nejpozději.
Ovšem col. Warden netušil, že z 5500 tanků ve vlastnictví jen ČSLA je pojízdných tak asi patnáct procent a že země VS dávno ztratily ekonomicky schopnost ty svoje šílené armády financovat.
Slavoslav
28. 06. 2024, 13:35ja sa nechcem hadat, ale to zodpoveda tomu co pisem, do 60tych rokov mal rusak de facto prevahu vdaka mnozstvu a v NATO to riesili vsetkym moznym kde takticke JZ hrali casto hlavnu rolu. V 70 tych rokoch s nastupom pokrocilej elektroniky sa prevaha zacala preklapat na stranu zapadu a VS uz zrazu pracovala na obrannych planoch ktore neboli len formalne. Ale aby bolo jasne, je to orientacne a davam to v dekadach, lebo tam nikdy nebola nejaka jednoducha hranica, ze "odteraz"
Prikladom americkeho pokroku vdaka elektronike je napriklad Pershing II vdaka ktoremu boli prijate nejake dohody o odzborejeni a uz v tej dobe dokazal veci ktrorymi sa rusak chvalil pri Iskanderoch ako napriklad manevrovanie v zaverecnej faze letu (len si to netreba predstavovat ako si to predstavuju vatnici pri Iskanderoch, ze sa vyhyba PVO, to nerobi ani Iskander) a vysoka presnost pri dopade
Hammer
28. 06. 2024, 13:38Já jen vidím, že pan Šebesta docela nechápe psané slovo a jako správný dyslektik si sám nalže svoje bludy a pak vás ještě zdrbe za svoji dyslexii.
Slavoslav
28. 06. 2024, 13:43Sebestu nema zmysel riesit, z neho si istava len srandu robit. On sem totiz zasadne nechodi diskutovat k teme, ale ak vidi nieco o UA ma chcimirske reci
Vaclav Flek
02. 07. 2024, 22:02Hammer
Udivuje mne, ze delate validni zavery z toho, co se za totality prednaselo na politickem skoleni muzstva. I bezna zena v domacnosti by si asi domyslela, ze se o strategii III. svetove valky v Evrope rozhodovalo asi na jinych (a patrne uzavrenejsich) urovnich. Moznosti obrany proti tankove lavine armad Varsavskeho paktu mely jednotky NATO podstatne vice, za klicovou povazuji tzv. neutronovou pumu, jejiz zareni pronikalo pancirem tanku jako papirem a spolehlive zabijelo celou osadku. Civilni obyvatelstvo melo byt v te dobe ukryto ve sklepich a krytech, kde beton a zemina ucinek neutronoveho zareni zasadnim zpusobem zeslabovaly.