Pancir-SDM: nová verze ruského protiletadlového systému krátkého dosahu
Ruský obranný průmysl nedávno představil nový protiletadlový raketový systém Pancir-SMD-E, který je vylepšenou verzí staršího a velmi známého produktu. Díky inovacím by měl nový systém efektivněji bojovat s bezpilotními prostředky.
Protiletadlový hybridní systém Pancir-S1 byl vyvinut v tulské KBP, která je součástí holdingu VK ruské státní korporace Rostech. Kancelář KBP nadále pokračuje v rozvoji původního projektu a pravidelně předvádí jeho nové úpravy.
Na vojensko-technickém fóru Army-2024 kancelář KBP představila novou verzi Pantsir-SMD-E. Na otevřené ploše výstaviště byl předveden pravděpodobně prototyp tohoto produktu.
Foto: Pancir-SDM-E | TASS / V. Bodrov
Stejně jako předchozí systémy rodiny Pancir je i nový komplex systémem protivzdušné obrany krátkého dosahu, který se zaměřuje také na boj s UAV včetně masivních náletů. Nové úkoly vedly ke změně původní podoby systému. Ten nyní postrádá rychlopalné kanóny, disponuje však dalšími raketami. Přepracováno bylo i radioelektronické vybavení.
V jaké fázi se nový projekt nachází, není přesně známo. Jestliže však již existuje prototyp, zkoušky by mohly teoreticky začít v dohledné době.
Písmeno „E“ v indexu systému prezentovaného na výstavě reprezentuje exportní verzi, což znamená, že KBP a Rostech počítají s objednávkami jak z ruské armády, tak ze zahraničí. Písmeno „E“ se vyskytuje v rámci označení nových ruských zbraní poměrně často, protože ruské předpisy omezují vystavování systémů určených pro ruské ozbrojené síly, a tak výrobci do označení vystavovaných systémů přidávají písmeno „E“ preventivně, aby předešli nařčení, že vystavují něco, co by neměl nikdo vidět.
Na fóru Army-2024 byl nový systém protivzdušné obrany ukázán jako samostatný bojový modul. Může být instalován na různé podvozky nebo stacionární základny. Pancir-SMD-E je předchozím verzím tohoto systému podobný, má však řadu významných rozdílů. Bojový modul je namontován na rámu, na kterém je umístěna základna otočné věže. Hlavní vybavení systému je umístěno přímo na otočné věži. V přední části věže je instalována pevná radarová anténa pro sledování cíle. Na zádi je umístěna otočná anténa radaru pro detekci cíle. Po stranách věže jsou pak odpalovače raket.
Radar pro detekci cíle je vybaven aktivní fázovanou anténou, která poskytuje všesměrovou viditelnost s velkými elevačními úhly. Je schopen detekovat různé vzdušné cíle v širokém rozsahu. Pro objekt s EPR 1 M2 je dosah detekce asi 45 km. Systém umožňuje současně sledovat až 40 cílů.
Druhý radar je zodpovědný za sledování cílů a řízení vypuštěné rakety. Jeho operační dosah je kratší než u detekčního radaru, avšak přesahuje dosah střel.
Pancir SMD-E je vyzbrojen protiletadlovými řízenými střelami 57E6-E. Jde o dvoustupňové střely na tuhá paliva se systémem rádiového řízení. Jejich dálkový dosah je 20 km, výškový 15 km. Druhým použitým typem jsou řízené střely TKB-1055, které byly dříve vyvinuty pro systém Pancir-SM. Ty se vyznačují menšími rozměry a hmotností a jinými letovými vlastnostmi. Střely jsou navrženy pro ničení malých vzdušných cílů, jako jsou drony. Jejich dálkový dosah je 7 km, výškový 5 km. Dvě odpalovací zařízení Pancir-SMD-E mají kapacitu pro 12 transportních a odpalovacích kontejnerů se střelami 57E6-E. Místo každého z těchto kontejnerů může být umístěn blok se čtyřmi malými kontejnery se střelami TKB-1055.
Vývojová organizace uvádí, že výzbroj systému může zahrnovat dva typy raket v libovolné kombinaci. V závislosti na vnímaných hrozbách mohou odpalovací zařízení pojmout až 12 střel 57E6-E nebo až 48 střel proti dronům TKB-1055.
Jak již bylo uvedeno, systém Pancir-SMD-E postrádá dvojici 30mm rychlopalných kanónů. Ty byly ze systému vypuštěny kvůli svým omezeným palebným vlastnostem a byly nahrazeny protidronovými střelami.
Hlavní údajné výhody systému Pancir-SMD-E jsou spojeny právě s použitím nových malých protidronových střel v kombinaci s většími 57E6-E. Střely TKB-1055 jsou podle Rusů ve svých hlavních charakteristikách lepší než 30mm kanóny, což sice může být pravda, avšak úplné vypuštění kanónů je i tak diskutabilní, neboť se ukazuje, že právě rychlopalné kanóny jsou proti dronům velmi účinné (viz např. systém Skyranger od společnosti Rheinmetall).
Velký palebný průměr malých střel údajně dokáže odrážet i masivní nálety malých bezpilotních prostředků při zachování základní schopnosti protivzdušné obrany systému.
Hybridní systémy Pancir předchozích verzí mají v ruském systému protivzdušné obrany své stálé místo. Jsou zodpovědné za pokrytí různých území a ochranu jiných typů systémů protivzdušné obrany.
Dosavadní zkušenosti ukazují, že technický potenciál systémů Pancir dosud nebyl plně vyčerpán. Vývojářské společnosti s tím počítají a vytvářejí tak nové verze s různými konstrukčními prvky a charakteristickými bojovými schopnostmi. Dá se očekávat, že až nový systém protivzdušné obrany Pancir-SMD projde všemi potřebnými testy, ruská armáda jej přijme do své výzbroje.
Zdroj: KBP Tula
Komentáře
MiraH
28. 08. 2024, 23:04také mi to přijde pofidérní řešení, proti dronům jsou ideální brokovnicová/šrapnelová řešení plus programovatelné granáty se směrováním střepin. Toto může zabrat když se to má vypořádat s jednotkami dronů, ale jak dojde munice tak aby osádka utekla nebo měla brokovnice a zoufale zařízení bránila do dovozu další munice.
Radek
28. 08. 2024, 07:25Původní Tunguzky a Pancir měly problémy se střelbou kanónů na drony - jak rotační, tak dvojhlavňové ruské kanóny mají tak velký rozptyl, že ani na kratší vzdálenost nebyly schopné malé drony spolehlivě zasáhnout. Bylo to dokonce i v jednom tom jejich propagačním dokumentu na Coolu, kdy nakonec po vystřílení většiny munice z kanónů museli cílový dron sestřelit raketou.
Slavoslav
28. 08. 2024, 08:41+ nemaju ani vhodnu programovatelnu municiu. Co sa tyka presnosti a stabilizacie ruskych kanonov tak pobavilo ked strielali z BMB na ukoristeny M113 z boku asi na 100m. Dvojranna davka, obe vozidal stojace a druha rana minula