Přehlížené ohnisko syrské revoluce
U historických událostí často můžeme pozorovat, že obsahují nějaký prvek, který se na první pohled může zdát být druhotný. Někdy tomu bývá i proto, že jej zastíní jiné, zajímavější věci či události. V dnešní mediální době, kdy mnohá média a následně i část populace dají na první dojem, a nejdou již dále do hloubky problému, toto platí dvojnásobně. Leckdy se však stane, že právě původně přehlížený jev se později ukáže jako důležitější, než se původně předpokládalo, a stane se klíčem k pochopení daných událostí. Proto je důležité si všímat i oněch zdánlivě druhotných prvků, protože právě ty nám dávají možnost plného pochopení věci, a leckdy nám umožňují i částečně predikovat vývoj dalších událostí.
Platí to i o dnešní Sýrii, ve které došlo k pádu dlouholetého režimu prezidenta Bašára Asada, resp. celé rodiny Asadů. Také tento politický proces obsahuje některé zajímavé prvky, které obvykle ani nejsou příliš zmiňovány, ale přitom jsou důležitější, než se může na první pohled zdát.
Pád režimu Bašára Asada
Předně lze konstatovat, že pád dlouholetého režimu Bašára Asada byl do značné míry nečekaný. Političtí analytici téměř ve shodě předpokládali, že se B. Asadovi podaří politickou moc v Sýrii i nadále udržet. Do značné míry to bylo tím, že občanská válka v Sýrii trvala tak dlouho. Válka v Sýrii totiž vypukla již v roce 2011, de facto již před 14 lety. Klíčovým cílem tehdejšího povstání přitom bylo právě sesazení B. Asada. Ten se totiž ukázal jako výrazně horší vládce než jeho otec, Háfiz Asad, a většina Syřanů přitom od něj naopak očekávala zlepšení situace v zemi. Ale Asadovi se podařilo povstání, které přerostlo až v občanskou válku, nakonec ustát, byť za cenu ztráty kontroly nad částí území. Díky vytrvalému posilování syrské armády ze strany Ruska zbrojními dodávkami se navíc zdálo, že se B. Asadovi podaří potlačit jakoukoli revoltu, že je neporazitelný. Režimu B.Asada se navíc dařilo i na mezinárodním poli. Vláda B.Asada nad Sýrií tak byla vnímána jako jakási konstanta.
![Nová africká „světová válka“](/cache/images/box/7307/7307--arf-tit.jpg)
Je faktem, že v určité chvíli byl osud B. Asada nahnutý, a především díky někdejším úspěchům Islámského státu vše vypadalo, že B. Asad padne, a bude muset opustit zemi. Jenže především díky pomoci ze strany Ruska se syrskému režimu podařilo Islámský stát porazit, což jeho pozici výrazně posílilo.
Stejně tak je faktem to, že B. Asad prakticky po celou dobu trvání občanské války kontroloval jen část Sýrie – v určitou dobu dokonce ovládal méně než polovinu země, což opětovně vyvolávalo pochyby, zda je takový režim vůbec legitimní. Jenže B. Asadovi právě fakt, že je země takto rozdrobená, do značné míry vyhovoval. Asad držel moc v zemi i po většinu roku 2024, a dokonce v této době vedl politická jednání se svými zahraničními partnery, a to jak s Ruskem, tak i státy Arabské ligy. Vše naznačovalo tomu, že moc režimu bude spíše posilovat. Jenže přesto všechno na konci roku 2024 došlo k pádu Asada.
Je celá řada důvodů, proč k tomu došlo. Tím možná nejzásadnějším je celkový stav země, která je dlouholetou občanskou válkou zcela rozvrácena, a její ekonomika je v troskách. Nejde přitom jen o samotný nízký výkon ekonomiky – ve světě existují mnohé ještě slabší ekonomiky, a přesto tyto státy a režimy v nich panující úspěšně existují (především africké státy, např. Eritrea, ale i další). Jde spíše o chování režimu, přístup elit ke správě státu. Státní elita v čele s B. Asadem totiž de facto usilovala jen o pouhé udržení své politické moci, případně o své obohacení (nemalá část příjmů státní ekonomiky skončila na různých zahraničních účtech) - a téměř vůbec nestarala o nějaký rozvoj země. To pochopitelně snižovalo jakoukoliv motivaci syrské společnosti, a to jak nepočetné střední třídy, která válkou nesmírně zchudla, tak i běžných lidí, kteří žili pod hranicí chudoby. Mnozí také viděli, že na území, které vláda pevně držela a kde fakticky již byl mír, neprobíhá žádný rozvoj ekonomiky, že zde vůbec není opravována infrastruktura zničená válkou atd. Stejně tak to ale demoralizovalo i velkou část ozbrojených složek, které přitom tvořily hlavní oporu režimu – především ti prozíravější viděli, že takto to nemůže pokračovat do nekonečna. V neposlední řadě se na snížené motivaci příslušníků ozbrojených sil podepsaly i jejich nízké platy. I proto tito lidé již neměli přílišný zájem dál bojovat. A když přišel dostatečně silný a promyšlený úder, režim B. Asada se zhroutil. Ukázalo se, že celý poměrně rozsáhlý bezpečnostní systém Sýrie je i přes svou velikost a vysoké nasycení armády těžkými zbraněmi jen jakýmsi obrem na hliněných nohou.
Stojí ale za to si všimnout, kde ten úder proti systému B. Asada přišel, kde došlo k útoku povstaleckých skupin, ale i širšímu povstání proti jeho režimu. Došlo k němu totiž v regionu, který byl v rukou B. Asada, ale který má strategický význam i z hlediska odporu proti asadovskému režimu, a to v městě Hammá. Tento fakt je mnohem důležitější, než se může na první pohled zdát.
Město Hammá ležící cca 200 km severně od Damašku, resp. celá k němu patřící provincie, představuje poněkud zvláštní případ. Hammá nijak nevyniká svou strategickou polohou, v tomto směru se nijak neliší od jiných syrských měst. Není zde ani významnější průmysl či ložiska nerostných surovin. Zato hraje město Hammá výraznou roli v syrském duchovním, náboženském životě.
Zde je třeba připomenout, že Sýrie představuje z hlediska duchovního a náboženského velmi složitou zemi. Předně – v Sýrii coby islámské zemi hraje náboženství velkou roli; mnohem větší, než jakou hraje náboženství v Evropě, a zvlášť v ateistické České republice. Náboženství a z něj vyplývající zvyky jsou běžnou součástí každodenního života. I lidé nábožensky vlažní vnímají náboženství, islám, jako zásadního nositele hodnot, od kterých je odvozen život celé společnosti.
Zároveň je ale Sýrie státem nábožensky nejednotným, protože zde existuje celá řada náboženských proudů, resp. větví islámu. Nejde přitom jen o nejčastěji zmiňovaný rozpor mezi sunnitskou větví islámu, ke které se hlásí většina obyvatel Sýrie, a mezi menšinovou větví alawitů, ke kterým patřila i samotná rodina Asadů. I v rámci jednotlivých větví totiž existovaly další proudy. Zdaleka ne všichni alawité souhlasili s politikou B. Asada – mnozí mu vytýkali, že se víře alawitů svou politikou zpronevěřil. Stejně tak i v rámci sunnitů bylo hned několik větví. Mezi sunnity byla velká část umírněných, spíše světsky založených lidí. Bylo zde ale i řada islámských extremistů a fanatiků – právě ti vytvořili tzv. Islámský stát. Mezi sunnity však byli i radikálové, pro které byl islám tou nejzásadnější hodnotou, a hlásali nutnost žít podle proroka Mohameda, a to aniž by utíkali k nějakému extremismu, jak tomu činil Islámský stát. A k tomu si připočítejme i celou řadu dalších náboženských sekt, přičemž je nutno podotknout, že tyto islámské sekty fungují úplně jinak, než sekty, které známe z evropského, křesťanského prostředí.
A právě tyto radikální proudy sunnitského islámu (byť ne všechny) měly své hlavní centrum v městě Hammá. K tomuto proudu islámu se hlásily celé rodiny, či spíše rodinná společenství, klany. Šlo přitom o tradici, která existovala po celá staletí. Fungovalo to v době, kdy Sýrie patřila pod osmanské Turecko, fungovalo to v době, kdy Sýrie byla mandátním územím Francie. Jde tak o tradiční prvek v syrském duchovním, ale i politickém životě. I proto bylo město Hammá a celá jeho provincie vnímána jako naprosto svébytná část Sýrie, jako svého druhu „stát ve státě.“
Je proto celkem pochopitelné, že tento tradicionalisticky laděný proud sunnitského islámu byl v ostrém rozporu se socializující politikou strany Baas, která se v Sýrii dostala k moci 1963, a jejímž vrcholným představitelem byl H. Asad, otec B. Asada. Nespokojenost s politikou nového režimu dokonce vedla k povstání, které vypuklo již v roce 1964, a to právě v městě Hammá. Baasistický režim ovšem nijak neváhal, a přestože byl u moci teprve rok, toto povstání krutě potlačil. Vládní vojska dokonce proti povstalcům nasadila tanky a bojová letadla. A díky tomu bylo povstání potlačeno.
Ani toto silové potlačení povstání ovšem neznamenalo konec islámskému hnutí. Naopak, totalitní politika režimu H. Asada vyvolávala v širokých vrstvách syrské společnosti čím dál silnější odpor, jehož centrem se stalo právě město Hammá. I proto po dvou desetiletích, v roce 1982, v Hammá vypuklo další povstání. Jeho hlavní, hybnou silou bylo tzv. Muslimské bratrstvo. Vedle Muslimského bratrstva se ale tohoto povstání účastnily i další entity, na což se někdy zapomíná. Samo Muslimské bratrstvo bylo navíc rozděleno do několika křídel.
Hlavním cílem tohoto povstání nebylo ani tak svržení režimu (představitelé povstání si dobře uvědomovali, že na něco takového nemají sílu), ale spíš zachování svébytného duchovního charakteru regionu Hammá. Asadovský režim ovšem proti tomuto povstání zasáhl ještě tvrději než při povstání v roce 1964. A jako zajímavost lze uvést, že klíčovou roli při potlačení tohoto povstání sehrál Rifat Asad, mladší bratr H. Asada a strýc B. Asada.
Toto krvavé potlačení povstání (podle některých údajů zde bylo zabito až 40 000 osob včetně žen a dětí) na dlouhou dobu vzalo protiasadovské opozici veškerou sílu. To ale neznamená, že by duchovní islámská tradice spojená s městem Hammá zcela zmizela – i tento případ nám ukazuje, že něco takového se prostě nedá vyhladit. Šlo tak spíš o oheň, který doutnal pod povrchem.
Určité naděje těchto islámských tradicionalistických sil vzrostly, když v roce 2000 zemřel H. Asad, a na jeho místo nastoupil B. Asad, což v mnoha Syřanech probudilo naději na určitou liberalizaci poměrů ve společnosti či spíše zmírnění diktatury. Jenže ten se ukázal jako ještě horší vládce než jeho otec H. Asad. I proto došlo k povstání vůči jeho režimu, a to v rámci širšího proudu povstání, které zasáhlo velkou část islámských zemí, tzv. Arabského jara. Asi nepřekvapí, že toto povstání, které vypuklo v roce 2011, započalo opět v městě Hammá. A opět se ho zůčastnilo jak Muslimské bratrstvo, tak i některé další skupiny, orientované jako islámsky, tak i ryze politicky coby opozice vůči režimu B. Asada.
Právě toto povstání z roku 2011 se pak stalo úvodním krokem, který zahájil občanskou válku v Sýrii, která trvá až dodnes. Jak již bylo zmíněno, dlouhou dobu to vypadalo, že se povstalcům nikdy nepodaří dosáhnout úspěchu, a že B. Asad bude vládnout navěky. Dokonce se již spekulovalo o tom, kdo z rodiny Asadů jednou B. Asada v prezidentském křesle nahradí – dynastická vláda rodiny Asadů byla brána jako fakt. B. Asadovi se dařilo přežívat, a to nejen díky pomoci ze strany Ruska, ale především díky tomu, že opozice vůči němu byla rozdrobena do celé řady skupin, které navíc bojovaly i mezi sebou. Nyní ale poněkud překvapivě baasistický režim padl, a sám B. Asad utekl do ruského exilu. A je možná příznačné, že kořeny toho současného povstání vedeného skupinou Haját Tahrír al - Šám jsou spojeny – právě s městem Hammá.
Foto: Právě povstání z roku 2011 se pak stalo úvodním krokem, který zahájil občanskou válku v Sýrii, která trvá až dodnes. | Wikimedia Commons / Public domain
I proto má to ono převzetí vlády hnutím Haját Tahrír al-Šám takový význam. Nešlo o nějaký nahodilý úspěch – naopak jde o vyvrcholení procesu, který trval již více než půl století a který již vedl ke třem povstáním. Až to současné, již čtvrté povstání proti baasismu a proti rodině Asadů bylo úspěšné. Bylo tomu i proto, že toto povstání bylo zjevně dlouho a pečlivě připravováno. A pro mnohé, především pro pamětníky povstání z let 1964 a 1982, představuje obrovské zadostiučinění. V syrském duchovním životě tak jde především o vítězství určité tradice, která má kořeny a sídlo v městě Hammá. Současný režim tak má i výrazný regionální podtext.
A co bude dál?
I to ale vede k otázce, jak to bude dál. jaký bude další vývoj v Sýrii. Zda skutečně skončí ona strašlivá, tolik let se vlekoucí občanská válka, a zda konečně nastane mír. Problémem je, že Sýrie je až příliš rozdělena, a to do celé řady entit. A to především těch náboženských, které byly zmíněny výše. Je otázkou, zda je bude nová syrská vláda respektovat. Je třeba mít na mysli, že hnutí Haját Tahrír al-Šám jsou především náboženští, sunnitští radikálové. Nikoliv extremisté a fanatici – bylo by chybou je srovnávat například s ISIS. Přesto právě náboženský charakter tohoto hnutí a jeho duchovní radikalismus vyvolává celou řadu pochyb.
Je faktem, že vrcholní představitelé Haját Tahrír al-Šám, především jeho hlavní osobnost Abů Muhammad Džúlání či nový faktický vládce Sýrie Ahmad Šara vystupují velice rozumně a vstřícně, a to i vůči dalším duchovním směrům syrské společnosti. Je ale otázkou, zda je to myšleno skutečně upřímně, a zda to není jen jakési gesto na oko, aby Sýrie získala určitou přízeň západních států, které potřebuje, aby byla schopna se vyrovnat s katastrofální ekonomickou situací v zemi.
Důležité je, že v Sýrii existuje také i hned několik silných etnických menšin. V první řadě jde o Kurdy, žijící především na severu země. Kurdská menšina si zde navíc de facto vytvořila svůj vlastní stát, který existoval nezávisle na vládě v Damašku. Lze předpokládat, že nová vláda bude chtít toto území opět získat, aby tak obnovila územní celistvost země. To ale povede k novým střetům mezi vládou a Kurdy.
Do hry navíc vstupuje celá řada dalších politických hráčů, a to jak vnitřních, tak i vnějších. Předně by bylo chybou si myslet, že baasisté hlásící se k B. Asadovi jen tak složí zbraně, a to i přesto, že jejich režim byl poražen. Baasistická strana i nadále existuje. Značná část jejích členů, především těch, kteří byli ve straně pouze kvůli ekonomickému profitu, jistě rezignuje. Ti spíše ideologicky založení lidé, tvrdé jádro této strany, ale zůstanou, a nejspíš jich nebude málo. To jsou lidé, kteří budou chtít i nadále bojovat. Zbraní je přitom v dnešní Sýrii víc než dost. Nepůjde již o tak rozsáhlé boje, jako byly doposud, spíše jen o partyzánské útoky. Ale i to může znehodnotit jakékoliv snahy o obnovení země.
Je přitom zřejmé, že problém strany Baas je v podstatě neřešitelný. Především by bylo chybné tuto stranu zakazovat, protože takový krok by baasisty jen zradikalizoval, a přivedl je k ozbrojenému odporu vůči vládě. Řešení této situace mohou být pouze politická – a musí jít o velmi jemnou, promyšlenou politiku. Lze ale pochybovat, zda nová vláda bude takovéto politiky schopna – v zemi, ve které tak dlouho zuřila občanská válka, což se jistě hodně podepsalo na psychologií lidí, a tedy i na politické kultuře.
Lze také očekávat, že pád režimu B. Asada povede k oživení Islámského státu. Islámský stát byl v Sýrii do značné míry poražen. Přesto v určité minimalizované podobě dál existuje. Nyní mu zmizel jeho největší, úhlavní nepřítel. I proto lze očekávat, že Islámský stát v Sýrii obnoví své aktivity včetně ozbrojených, patrně spíše teroristických útoků, což pochopitelně povede ke střetům s novou syrskou vládou.
Stejně tak do hry vstupují i zahraniční aktéři. V první řadě jde o Rusko. Je faktem, že Rusko, které tolik podporovalo režim B. Asada, patří v této válce k poraženým. Dnešní Rusko je navíc hodně zaměstnané svou válkou na Ukrajině, která jej ekonomicky a vojensky vyčerpává. Přesto je nepravděpodobné, že by se Rusko jen tak vzdalo, a že by opustilo své zájmy v Sýrii. Spíš lze očekávat, že Rusko se bude snažit vývoj v Sýrii dál ovlivňovat. A to třeba prostřednictvím B. Asada. Rusko navíc může i nadále stranu Baas a její bojovníky vojensky podporovat – sice ne tak intenzivně a navíc jen v rámci černého obchodu se zbraněmi, přesto i to má svůj význam. Také to může vést k obnovení, oživení války, byť možná až po nějaké době.
Obdobně se i nadále bude snažit vývoj v Sýrii ovlivňovat Írán. Také Írán byl velkým podporovatelem systému B. Asada – možná ještě významnějším než Rusko, protože zatímco Rusko režim podporovalo především vojensky, dodávkami svých starších zbraňovaných systémů, Írán se podílel na financování režimu, a to miliardami dolarů ročně. Lze očekávat, že v této politice se bude Írán snažit pokračovat. Írán má své vazby na některé milice v Sýrii – některé byly vytvořeny právě jím, za íránské peníze. Írán má pro takovouto politiku také dostatek prostředků. Při těchto aktivitách může Írán spolupracovat s Ruskem. Také to může budoucnost Sýrie zkomplikovat.
Své zájmy v Sýrii má i Turecko, které touží navázat na éru Osmanské říše (kdy Sýrie patřila pod jeho patronát), a touží být hegemonem celého regionu. Turecko se navíc dlouhodobě potýká s kurdskou menšinou. Nelze proto vyloučit ani to, že se Turecko pokusí přisvojit si severní oblasti Sýrie obývané kurdskou menšinou, aby problém Kurdů jednou provždy vyřešilo. To by ovšem mohlo vést k válce s novým syrským režimem.
Do hry tak vstupuje celá řada hráčů, kteří se budou snažit prosazovat své zájmy. To pochopitelně povede ke střetům mezi nimi – a to střetům ozbrojeným, vojenským. Nejspíš už tyto boje nebudou tak intenzivní, patrně změní svou podobu. To však jejich nebezpečnost nijak nesnižuje. Občanská válka v Sýrii tak nejspíš bude – byť v jiné formě – i nadále pokračovat. Bohužel pro Sýrii, pro Blízký východ, a de facto pro celý svět.
Zdroj: Defense News, Council on Foreign Relations, BBC
Komentáře
MiraH
11. 01. 2025, 00:13podle toho co jsem četl nejen na našich webech mohlo jít o kombinaci faktorů, velký podíl na tom má jak je zmíněno únava a zklamání obyvatel z Bašárovi nečinnosti. Jeho schopnosti by se dali popsat jako velmi průměrné, proto byl vybrán jako druhý nástupce, doslova nouzovka.
Další hlavní záležitost byla jistá zrada Ruska které bylo z Asada postupně čím dál víc nespokojené - nedával možnosti pro ruské oligarchy, tedy fakticky okupaci a převzetí syrského hospodářství, to měla být platba za záchranu režimu. Ovšem Asad to podle všeho nepochopil. Ten náhlý pád a vojsko kde proběhla výměna velitelů za nezkušené nové kterým mužstvo nedůvěřovalo vypadá jako rukopis které už mělo kdysi Rusko ozkoušené, takové kádry stát nemohou udržet. Díky promořenosti bezp. aparátu SAR ruskými agenty to nebylo složité. Dohoda musela být i s HTS kteří aktivně bránili ostatním povstalcům v útocích na ruské jednotky. A zároveň se nový režim nevyjadřuje ani nebrání izraelskému postupu. Prostě špinavá dohoda mezi Moskvou a Tel-Avivem a Ankarou, takový syrský "Mnichov". Asad jednoduše nepochopil že taková dlouholetá podpora není rozhodně zdarma a že když na to přijde že může být nahrazen, byť Moskva nestála o to aby následoval Kaddáfího nebo Saddáma tak byl stažen, neměl na výběr, osud dvou jmenovaných určitě nechtěl.
Czertik
10. 01. 2025, 14:49nejvetsi problem je v tom, ze nova vlada v syrii se profiluje do noveho talibanu/isis.
Pepík Knedlík
10. 01. 2025, 10:38Ona ta Syrie to měla vždy těžký posledni roky obzvláště. Prvotní záměr *Zapadu*, Izraele a Turecka bylo destabilizovat rezim Asada a to se povedlo. Spojený Staty ilegálně okupovali část Syrie a svoji politickou a vojenskou silou ji velmi oslabili.
Slavoslav
10. 01. 2025, 10:41Knedlik
myslis ako ked Asad dal strielat do demonstrantov co protestovali proti zlej ekonomickej situacii zapricinenej Asadovou neschopnostou az cast armady povedala nie a pridala sa na stranu demonstrantov cim zacala revoluciu v Syrii?
Pepík Knedlík
10. 01. 2025, 10:54Slavo
Ale proč tě zajima jestli se strilelo do demonstrantů v Syrii? To byl problém státu Syrie.
Když už jsi takový ochránce liddkych orav, tak co napíšeš teď: Poklidná demonstrace se ale po příjezdu policie proměnila v chaos. Policisté stříleli do davu a shazovali lidi do řeky. Ačkoliv zemřely stovky demonstrantů, ve Francii se mnoho let o masakru mlčelo a informace se cenzurovaly.
Slavoslav
10. 01. 2025, 11:15Knedlik
mna zaujima preco klames o tom ako zacal pad Asadovho rezimu? uprimne, ze bol taky tupec a silovym reiesenim demonstracii si spustil revoluciu je najma jeho problem a doplatil nan napriek snahe rusaka udrzat ho pri moci
Azor
10. 01. 2025, 11:40Slavoslav.
"myslis ako ked Asad dal strielat do demonstrantov co protestovali"
P.Knedlík myslí,zato o vás se to říct nedá.
Můžete obvinit P.Filipi,která na místě byla a tvrdí něco jiného.
Když něco tvrdíte,tak taky dokaže,pokud na to máte a ne jen štěkat.
Pepík Knedlík
10. 01. 2025, 11:41Slavo
Opravdu mě nezajímá jestli vládne on nebo jiny komik, ale příčiny změny v Sýrii musíš hledat jak jsem napsal, EU, Izrael, SSA, Turecko.
No a co ta demonstrace ve Francii jak jsem ti přeposlal :smile: je to starší záležitost, ale ta "demokracie" západu me fakt dojímá
Azor
10. 01. 2025, 11:54Pepík Knedlík.
"Poklidná demonstrace se ale po příjezdu policie proměnila v chaos. Policisté stříleli do davu a shazovali lidi do řeky. Ačkoliv zemřely stovky demonstrantů, ve Francii se mnoho let o masakru mlčelo a informace se cenzurovaly."
Toto se jim(i Czetikovi a spol.kterým vychází slunce ve Wasingtonu)nechce připomínat(jsou jako ty tři opičky).
Ostatně další střelby byli ndávno(žluté vesty)
https://denikalarm.cz/2020/11/dva-roky-od-vzpoury-zlutych-vest-represe-a-bezpravi-ve-francii/
i v Belgii
Proč pak nebyl svržen tento režim? Slavoslave?
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/bahrajnska-policie-zrejme-zabila-pet-demonstrantu.A110316_104457_zahranicni_brm
Proč pak nebyla tato opozice podpořena "demokratickým"zpadem?
Slavoslav
10. 01. 2025, 11:58Hafane
kedze ty si transgednerovy aziat preoperovany na ciernu zenu co lubi ruských milencov kvoli ktorym chodi klamat do diskusie snad necakas, ze ti budem odpovedať. A podla logiky ktoru si naposledy pouzil je to pravda kym presvedcivo nedokazes opak.
Ibaze by si zmenil nazor a vysvetlil ten blud o 200t ton ocele
Slavoslav
10. 01. 2025, 11:59Knedlik
naozaj ma nezaujima aky acohentizmus vytiahnes, aby si zmenil temu zo Syrie
Azor
10. 01. 2025, 11:59Slavoslav.
"ze bol taky tupec a silovym reiesenim demonstracii si spustil revoluciu"
Vysvětlete tady lidem kteří přemýšlí,proč se nespustila revoluce v Bahrajnu?
Tam to nebylo potlačení silovým řešením?
A tam byli také šíté a sunité.
Tam nebyli tupci?To bylo "demokratické"?Byly nějaké protesty či sankce na Bahrajn?
Azor
10. 01. 2025, 12:03Slavoslav.
K věci,pane,k věci.
Nic, Žádná myšlenka?Kde by se asi taky vzal,když máte ve svém vědomí jen zlost hrubost a možná i něco pro Foltýna,ne?Souhlasíte s tima zákopy do kterých by se to mělo házet jako v Babím Jaru?
Jen tak dál.Ale bacha na cévku v hlavě.I když . . . .. může tam vůbec něco prasknout?
Slavoslav
10. 01. 2025, 12:06hafane
uz som ti to napisal minule, ze to takto nefunguje. bud dokoncis ten tvoj blabol o zahadne stratenych 200t tonach ocele, alebo si tu z teba budem len srandu robiť. takych ako ty mam davno prekuknutych ty moj plochozemec
Pepík Knedlík
10. 01. 2025, 12:30Slavo
Nemám potřebu měnit tema. Prostě to dopadlo se Syrii jako s Lybii. Prostě to ber jako fakt. Kdo za tim stal je jasný. Ostatně si :smile:vzpomeň na nedávny prezidentský volby v Rumunsku. Kola se točí dál a dál.
Ostatně Asad si zbalil kufry plný doláčů a zije si zřejmě dobře. Kadafi mel smůlu :smile:
Slavoslav
10. 01. 2025, 12:38Knedlik
tak potom nerozumiem preco si do toho tahal udalosti z Francuzska ak to nebol acohentizmus.
Neberiem ti tvoj nazor, chapem ze pre mnohych je jednoduchsie verit na to, ze za vsetky ich sracky moze niekto iny, napriklad Soros a bavi ako si myslia, ze USA dokazu lusknutim prsta vyvolat masove demonstracie v inych krajinach kde sa ludia poksuia zvrhnut dovtedy podla rusakcyh zdrojo vsetkymi milovanych diktatorov.
A ano, Rumunsko je fajn priklad, ze demokracie sa koneccne zacinaju branit vplyvovym operaciam v tomto pripade rusakov.
Pepík Knedlík
10. 01. 2025, 13:34Slavo
To jdou fakta. A jestli Soros nebo Bubak je jedno. V knihovně mam dost knih a nejedná se o nějaký konspirace. Kdo neví ci nezná hned sboji neznalosz brání slovem dezinformace a lež. Ostatně v Česku mame na lež a konspirace patent. Celá nevláda Nutelli jede na tyhle vlně.
Tu Francii jsem dal jako příklad k porovnání. Kritizujeme druhý státy to je normální, stav lidskych povah, který nezapadaji do EuroAmerickyho koncepty, ale obecně na zmeny nemáme nárok.
Slavoslav
10. 01. 2025, 13:47Knedlik
faktom je, ze to fakty nie su, len tvoje domnienky. A ja som Syriu nekritizoval, napisal som, co bolo zaciatkom obcianskej vojny a je to dobre popisane. Ze si do toho tahal Fra nie je moj problem
Czertik
10. 01. 2025, 14:55rexik
cemu se divis ? brutalni policejni nasily vzdy bylo vykladni skrini komunistickych rezimu. a ve francii hodne dlouho vladli levicaci.
Czertik
10. 01. 2025, 14:58slavoslav
tak to, jak soros po celem svete podporuje levicaky co se pak dostanou do vlady v dane zemi je celkem dost.
Slavoslav
10. 01. 2025, 15:11czertik
hej, platil vzdelanie aj Orbanovi.
Azor
10. 01. 2025, 16:27Czertik.
" brutalni policejni nasily vzdy bylo vykladni skrini komunistickych rezimu. a ve francii hodne dlouho vladli levicaci."
Kde jste viděl že se divím.Já jen poukázal kde jsou na tom stejně ale přístup od "demokratického"západu je rozdílný.Říká se tomu dvojí metr.A na toto jsou opravdu doří ti vaši "demokraté".
A levice?
Ti co podporují nadnárodní oligarchii a válčení ,má být jako levice?.
Např.ta SPD?Nebo něco podobného co je ve Francii atd.?
To má být levice která zastupuje zájmy většiny pracujících v té zemi?
Zelení jsou levice?
Viz -
""Pokud slíbím lidu Ukrajiny: ‚Budeme při vás stát, dokud nás budete potřebovat‘, pak tento slib dodržím. Bez ohledu na to, co si mí němečtí voliči myslí. Ale podpořím lid Ukrajiny, jak jsem slíbila," řekl Baerbocková po neformálním setkání ministrů zahraničí EU na středeční panelové diskusi v Praze."
https://blisty.cz/art/109582-annalena-baerbockova-vlada-stoji-pri-ukrajine-bez-ohledu-na-to-co-si-mysli-nemecti-volici.html
Přesně jako Fiala a Havlíček.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-muzete-pocitat-s-podporou-hnuti-ano-rekl-havlicek-ukrajinskemu-velvyslanci-267518
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pruzkum-valka-rusko-ukrajina-uprchlici-podpora-kroku-vlady-klesa-sankce.A221209_183730_domaci_wass
Jen štěkání je z vaší strany.Polepšete se.
Pepík Knedlík
11. 01. 2025, 10:11Cz
To jsou znamy fakta. Soros, Gates a Aspen slouží k vymyvaní mozku. Bohužel to je ....
Czertik
11. 01. 2025, 15:31rexik
jaky rezim dle tebe dnes vladne v rusku ? pravicaci nebo levicaci ?
ano, at to nechapes, i levicaci muzoz zac inat valky, podporovat oligarchy apod. jen se podivej co vsechno podporoval sssr a jake valky.
ano, zeleneaci sou levicaci, jen to sou zeleni komuniste misto rudi komunste.
Azor
11. 01. 2025, 19:49Czertik.
"jaky rezim dle tebe dnes vladne v rusku ? pravicaci nebo levicaci ?"
Jaký?Vykořisťovatelský !!
Kdo že tam má pod palcem krev ekonomiky(CB "Ruska")Kdo a za koho,se udělala dnešní ústava?Ožrala Jelcin i s tím vztyčením koloniální vlajky,kterou vlasovcům daroval Hitler.Kdo má pod palcem většinu podniků? Ruský lid?V jaké že době se ti oligarchové dostali k tomu majetku?Ambasáda USA v Rusku rozhodovala co si kdo vezme.(Viz Kluci z Harvardu).Ale pod podmínkou,že nenávidí Rusko a ruský lid a bude tomu svému páničkovi z Wasingtonu lízat an.otvor.
" jen se podivej co vsechno podporoval sssr a jake valky."
Nazývejte věci pravým jménem.Žádný SSSR,ale jejich načalstvo,které se nechtělo zbavit svého privilegia(vedoucí strana -jako by měla jen ona patent na rozum - stejně jako např u nás pětikolka).
A mimo jiné v návrhu nové ústavy z r. 36.Stalin navrhl aby KS.SSSR něměla vedoucí úlohu ale sověty.A lidi si měli vybírat z kandidátů jakých chtěli a ty co nejlépe znali.A kdo do toho hodil vidle?Trockisté !!
A přehlasovali ho.Na tomto je vidět jaký že Stalin byl diktátor a jak byl všemocný.
A ti podporovali svinstva.Nedávali lidem relevantní informace aby je ovládali.A pak se nachali nalákat do Afganistánu a do Maďarska,Polska a Československa.Namísto aby dělali polituku pro většinu lidí jak ve své zemi,tak i v těch druhých.A pokud máte na mysli podpora např.Afrických států proti kolonialistum,či okupantům(Vietnam,Korea,Kambodža,Laos atd),Tak to bylo na místě.Pomáhat utiskovaným a vykořisťovaným.
Už jste si vzpoměl,proč Hanzelka a Zikmund nedostali víza do USA,Kanady a Austrálie?
Už jsem vám radil,aby jste si otom něco přečetl.A ne papouškovat seznam,ČT atd.
Czertik
12. 01. 2025, 14:26rexik
tak puin je dle tebe vykoristovatel ? woooow. dost radikalni posun po tom, co si mu tady lizal zadek.
pokud ti vadi ruska vlajka, proc ji putin nezmeni ?????
a ustava ? delas si prdel ? kolik ze to procent v obou komorach ma putinova strana ???
v parlamentu jim staci premluvit ke spolupraci jakoukoliv stranu a maji 2/3 hlasu na meneni ustavy jak se jim zlibi.
v dume ? uplne to same.
kdo ovlada vetsinu podniku ? oligarchove co sponzorovaly putina a sou putinovimy teplymy bratry.
oligarchove nepratelsti putinovy prisly o majetky a byly zavreni.
a jak presne ambasada usa rozhodovala kdo si co vezme ? dukazy rexiku.
copak, copak, tak u valek sssr uz to neni sssr, ale jen nacalstvo ? tak proc u valek usa neustale rves o usa a ne o amickem nacalstvu ?
pokrytectvi a doub lethink, rexikova norma.
a link na to jak hodili trokiste vidle to staninova planu pro ustavu ?
hlavne vysvetli jak mohli v 36 ovlivnoat tvorbu, kdyz jejich moc byla zlomena v 28 a ve 29 trocky opustil sssr.
a skutecne popis jak trokiste - jejich jmena a akce - jak prinutili sssr k invazi do madarska, csr, afghanistanu a dalsich.
a ten tvuj blabol o pomoci africkym statum proti vykoristovatelum , ze to bylo spravne ?
hahahhahahahhahahahhahahahahahahahahaha.
vzdyt zapad rikal to same - ze podporuje ty same staty v boji proti vykristovani komunismem.
ne rexiku, cekam na to jake blaboly napises ohledne toho proc zikmun a hanzelka nedostaly viza, a hlavne na dukazy sabotaze ze strany vb.
jedine co si zatim predvedl sou kecy, kecy, kecy.
Azor
12. 01. 2025, 17:51Czertik.
"tak puin je dle tebe vykoristovatel ? woooow. dost radikalni posun po tom, co si mu tady lizal zadek."
Opět vedle jak ta jedle.
A opět nechápající text.Nejste ten pravicový volič?
https://www.national-geographic.cz/clanky/volici-pravice-jsou-hloupejsi-nez-volici-levice-tvrdi-to-kanadska-studie.html
Já jsem psal ,že politika je umění možného.A zvláště politika Putina,který nechce aby tekla krev(revoluce)která je zaměřena na evoluci.Tak že postupně bude likvidována 5 kolona a místo ní nastoupí především elita, co vzejde z SVO.To jsou vlastenci(bolševici) .A o ní už mluvil Putin když varoval 5 kolonu.
Azor
12. 01. 2025, 18:17Czertik.
Někdy nemůžu odpovědět.Administrátor to nedovoluje.Blokuje podle určitých algoritmů.
"pokud ti vadi ruska vlajka, proc ji putin nezmeni ?????
a ustava ? delas si prdel ? kolik ze to procent v obou komorach ma putinova strana ???
v parlamentu jim staci premluvit ke spolupraci jakoukoliv stranu a maji 2/3 hlasu na meneni ustavy jak se jim zlibi.
v dume ? uplne to same."
Opět vám nic neříká text který jsem už psal.
Putin není diktátor !! A díky klanově-korporátních skupin je mu znemožněna ta jeho politika.Kdo pak platí volební kampaň členům Jednotného Ruska?Putin?A nebo oligarchové?A oni tak dosadí svoje lidi do dumy ve které zabrání změnu ústavy praporu atd.a toto je naposledy co o tom píšu.Neboť chytrému napověz . . . u vás to je marný,je to marný a je to marný.
""copak, copak, tak u valek sssr uz to neni sssr, ale jen nacalstvo ? tak proc u valek usa neustale rves o usa a ne o amickem nacalstvu ?"
Inteligent chápe,že to je i v opačném gardu.Už jsem psal,že nemám nic proti většině lidu v USA.
"a link na to jak hodili trokiste vidle to staninova planu pro ustavu ?"
Zjistěte si sám,zda ten návrh ústavy prošel či ne.A kým nebyl odsouhlasen.
"hlavne vysvetli jak mohli v 36 ovlivnoat tvorbu, kdyz jejich moc byla zlomena v 28 a ve 29 trocky opustil sssr."
Pouze hlava byla odklizena.Ale ne jeho všechny stoupenci.Jinak by taky se nerozpadl SSSR.
"a skutecne popis jak trokiste - jejich jmena a akce - jak prinutili sssr k invazi do madarska, csr, afghanistanu a dalsich."
Jednak jsem psal o trockistech v SSSR.To že jejich "dobrou"politikou.(Pokud by byla vhodná pro ty státy i když se v těch státech dostali do vedení další lidi nepřející pro většinu lidí v dané zemi-neboť tou svoji taky politikou dopomohli k akcím těch trockistů)tak by se asi nevzpírali.A taky velmocenská politika u určitých "vlastenců"v SSSR
"ne rexiku, cekam na to jake blaboly napises ohledne toho proc zikmun a hanzelka nedostaly viza, a hlavne na dukazy sabotaze ze strany vb."
Vy napište proč ty víza nedostali.A pak se můžeme dál bavit.Opět to házíte na mne.
Ale na to vy nemáte a nebudete mít !!!
Ono by s vám totiž rozsypala ta vaše mantra o "demokratickém"západu.
Tak jako občanku VB s rakovinou, nevpustili do země,co?
"a ten tvuj blabol o pomoci africkym statum proti vykoristovatelum , ze to bylo spravne ?
hahahhahahahhahahahhahahahahahahahahaha.
vzdyt zapad rikal to same - ze podporuje ty same staty v boji proti vykristovani komunismem."
Jen se utrzujte ve své mantře o "demokratickém" západě.A jejich pomoci těm státům.
Viz. -
https://www.youtube.com/watch?v=LNzgKR_7c1w
Jak pracuje MMF a "pomáhá" lidem
https://www.youtube.com/watch?v=Kd9x7gFMrnY
A to a samé,neli horší,dokažte o Rusku,že se takto chovali a chovají.
Šebesta
10. 01. 2025, 10:26No vidíš FOTZE . Přesně tohle co tu píšeš tvrdí třeba profesor Drulák na platformě ABJ. Současnými mainteamovými médii označován za proruského. Takže ty jsi taky proruský ? Co ty na to fotze ?
Slavoslav
10. 01. 2025, 10:36ahoj Stetka
uz ta oficialne mozeme volat proruska kurva ked nedokazes odpovedat na jednoduchu otazku?
ci ti krivdim a len si ju prehliadol? tak ti ju naovo nakopirujem
stale si nedal jasnu odpoved kedze tato vojna nema vojenske riesenie co ma zapad spravit, aby bol rusak ochotny podpisat mier na sucasnej linii kontaktu? ved ako vravis ide ti len o Ukrajincov a ludske zivoty, an rusakov sral pes tak snad suhlasis s tym, ze ak rusak nechce mier treba ho k tomu dokopat a najmenej Ukrajincov zahynie ked dostanu co najviac a co najlepsich zbrani?
stetka, dokcame sa aspon raz priamej odpovede na tuto otazku? Lebo mozno ta to prekvapi, ale mnoho ludi si tu zacina mysliet, ze v skutocnosti len hlupo ojebavas a si na rusackej strane kde jedine co chces je dosiahnut kapitulaciu UA
Šebesta
10. 01. 2025, 11:07No a ty jsi probruselské a pronatovské h...o . Nauč se slušnému chování a nafackuj svým FOTRUM.
Šebesta
10. 01. 2025, 11:07že tě špatně vychovali.
Slavoslav
10. 01. 2025, 11:16Ahoj stetka, dakujem za potvrdenie, ze si ruskou kurvou oficialne. lebo inak sa absencia odpovede chapat neda
PS: prof. Drulak teda tvrdi, ze Asadov rezim bol neschopny a rusak umyselne drzal pri moci rezim co neumoznoval zlepsenie zivotnych podmienok beznych Syrcanov kedze to lepsie zvladaju aj islamisti?
Slavoslav
10. 01. 2025, 07:49k neschopnosti Asada. Ked som si po jeho pade zistoval kto je ten islamista co to vyhral tak napriek jeho minulosti bola cast Syrie ktoru spravoval jedna z najkludnejsich. Ziadne perzekucie inych nabozenstiev, rezim podobny ako v Irane, mozno o nieco lepsi. Saudi su na tom asi horsie.
A najma point ku ktoremu sa chcem dostat. Ludia ak sa na nieco stazovali tak na vysoke dane, ale vo vysledku spravil z jednej z najzaostalejsich provicnii Syrie jednu z ekonomicky najvykonnejsich kde investoval do infrastruktury a vdaka stabilnemu pravu a sudnictvu s predvidatelnym vysledkom sa tam dalo pondikat.
Ako sa to zvrhne ked ovladne pevne celu Syriu tazko povedat. Rezim kde nedochadza k rotacii moci atrofuje a bez vynimky.