Příběh tragické události a jedné silné fotky
Když byli vojáci americké 101. výsadkové divize na průzkumu v Afghánistánu spolu se členy afghánské armády, náhle došlo k výbuchu nástražného zařízení (IED - Improvised explosive device). První nálož explodovala jen několik metrů od Spc. Jacoba Moora. Exploze zasáhla jednoho z členů afghánské armády. Když se ho ostatní snažili zachránit, explodovala druhá nálož.
Foto: Přesun zraněného do Medevacu (Medical evacuation) | Jerom Starkey
Spc. Jacobu Moorovi bylo jen 18 let, když vstoupil do americké armády. Když mu pak bylo 20, absolvoval svou první misi v Iráku, kde viděl skutečnou hrůzu války. Následně v rámci zmíněné mise v Afghánsitánu mu šrapnel z druhého IED zasáhl obličej a tlaková vlna ho odhodila několik metrů. "Vzpomínám si, že všude byl prach. V uších mi pískalo. Neslyšel jsem. Otočil jsem se na břicho, postavil jsem se a začal křičet," vzpomíná na svůj otřesný zážitek Jacob Moor.
Když se prach usadil, uvědomil si, že jeho přítel a mentor Sgt. Sean Flannery byl výbuchem zasažen. Moore dále vzpomíná: "Viděl jsem kráter (z výbuchu IED, pozn. redakce) a z něho trčely Flanneryho ruce. Byl v kráteru (Sgt. Flannery) a ležel na zádech. Snažil jsem se zjistit, zda je při vědomí. Měl otevřené oči, rozhlížel se, ale neodpovídal.”
Foto: Záchranáři bojují o život svého kamaráda | Jerom Starkey
Adam Broel, nejlepší přítel Spc. Moora, byl tehdy zasahující zdravotník v Medevacu (vrtulník určený pro transport zraněných). Fotograf Jerome Starkey se také nacházel v záchranném vrtulníku UH-60 Black Hawk spolu s Broelem, a byl to právě on, který zachytil všechny zde zveřejněné snímky.
Když se záchranný vrtulník blížil k prvnímu zraněnému, Broel byl svědkem druhého výbuchu. Při tomto výbuchu byl nejblíže k náloži právě Sgt. Flannery. Právě on absorboval největší část výbuchu a tím patrně zachránil život dalším svým pěti spolubojovníkům. Broel řekl, že je to srovnatelné, jako kdyby zalehl granát.
Foto: Zdravotník Adam Broel | Jerom Starkey
Dohromady bylo naloženo do vrtulníku šest zraněných vojáků, kteří byli následně přepraveni na základnu. Sgt. Flannery, kterého ostatní přezdívali “velký bratr”, během transportu na základnu na základně svých těžkých zranění zemřel. Po celou dobu transportu ho držel za ruku jeho parťák Spc. Moore, což fotograficky zachytil již zmíněný Jerome Starkey a vznikla tak velmi silná fotografie, kterou můžete vidět níže.
Foto: Spc. Moore drží za ruku svého kamaráda Sgt. Flanneryho | Jerom Starkey
Jak jsem již psal, všechny tyto snímky pocházejí od britského válečného fotografa Jeroma Starkeyho, jenž byl přiřazen k Medevac týmu armády USA. To, co se během letu na základnu odehrávalo v mysli vojáků, si asi nikdo z nás nedokáže vůbec představit. Výše zachycený výraz specialisty Jacoba Moora ze 101. výsadkové divize však lecos vypovídá.
Foto: Vyčerpaní záchranáři po přistání na základně | Jerom Starkey
101. výsadková divize – "Screaming Eagles" („Křičící orlové“), je americká vojenská modulární pěší divize Armády Spojených států cvičená pro letecké útočné mise (operace) skládající se z 501., 502. a 506. pěšího pluku. Je bojově nejvytíženější jednotkou americké armády.
Během 2. světové války proslula akcemi během bitvy o Normandii a bitvy v Ardenách (viz Obléhání Bastogne). Během Vietnamské války byla 101. výsadková divize změněna na mobilní leteckou divizi, později leteckou útočnou divizi. Z historických důvodů se udržela identifikační karta „Airborne“, přesto že už neprovádí výsadkové operace na divizní úrovni. Mnoho moderních členů ze 101. absolvovalo U.S. vojenskou leteckou útočnou školu (U.S. Army Air Assault School) a nosí útočný letecký odznak (Air Assault Badge), ale není to podmínkou pro zařazení do divize. Velitelství divize je v Fort Campbell v Kentucky a slouží v Iráku a Afghánistánu. Je to jediná U.S. vojenská divize se dvěma leteckými brigádami. Je to jedna z nejvíce vyznamenávaných divizí americké armády.
Jednotka byla aktivní v letech 10. září 1921 – 15. srpna 1942, 1942 – 30. listopadu 1945, 1948 – 1950 a 1954 – současnost.
Zdroj: U.S. Army
Komentáře