Radioelektronický boj v koncepci operací ruských pozemních sil
Radioelektronický boj (REB, v anglické terminologii EW) zaujímá zvláštní místo v koncepci vojenských operací ruských pozemních sil. REB je považován za prostředek, kterým mohou ruské ozbrojené síly degradovat bojové systémy protivníka do bodu, ve kterém je velmi vážně ohrožena jeho technologická převaha. Ruské a dříve sovětské ozbrojené síly se systémy pozemního REB zabývají dlouhodobě a považují je za důležitý prvek své schopnosti čelit armádám „západního“ typu.
Prvky REB se u ruských ozbrojených sil nachází na dvou hlavních úrovních. Na brigádní úrovni jde o rotu vojsk radioelektronického boje s širokým spektrem schopností pro vedení taktického boje. Součástí armádní skupiny, jako druhé úrovně, je pak prapor radioelektronického boje s vybavením a zařízeními speciálně určenými pro operační systémy. Kromě toho existuje pět samostatných brigád REB – dvě pro Západní vojenský okruh, a po jedné pro další tři vojenské okruhy.
Jedním z hlavních problémů, který Rusové řeší je obrana proti masivnímu raketovému a vesmírnému útoku, kterému přiřadili zkratku MRAU. MRAU je v podstatě kombinovaným využitím vzdušných, vesmírných, pozemních a námořních prostředků k provádění leteckých a raketových útoků na dlouhé vzdálenosti proti nejdůležitějším uzlům ruských manévrových formací a také zařízením kritické infrastruktury.
Ruští vojenští odborníci pozorovali použití těchto zbraní a konceptů (ty se ostatně učí na všech vyšších vojenských školách) v mnoha konfliktech a jsou si zcela jisti, že MRAU otevře jakýkoli konflikt s NATO. Aby tomu zabránily, ruské ozbrojené síly vyvinuly a nasadily obrovskou škálu pozemních systémů protivzdušné obrany, jako jsou protiletadlové raketové systémy S-400 Triumf, S-350 Viťaz atd. Ty mohou být použity k ničení řízených střel a balistických raket a dalších vzdušných cílů.
Protivzdušná obrana je v ruském pojetí víceúrovňová a je navržena tak, aby spolupracovala s úsilím ruských leteckých sil o vyčerpání a degradaci MRAU. Ruská protivzdušná obrana je celkem kvalitní a dobře známá. Jedním prvkem, který je však při jejím popisu často opomíjen, je právě brigáda REB a její vybavení. Brigáda radioelektronického boje je navržena tak, aby poskytovala rozsáhlou ochranu kritických uzlů ruského spojení. REB může být organizován podle úkolu pro podporu konkrétních operací nebo jeho účinky mohou být směrovány proti konkrétním cílům.
Brigáda je vybavena systémy 1RL257 Krasucha-4 a 1L269 Krasucha-2 umístěnými na vozidlech s kolovým podvozkem 8x8. Vybavení je navrženo tak, aby rušilo operační systémy letadel bojového velení a řízení Northrop Grumman E-8 Joint STARS a letadel včasného varování jako jsou Boeing E-3 Sentry atd.
Foto: Krasucha-2 | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND
Krasucha-2 se používá k rušení palubních radarů v pásmu S (2,3 GHz až 2,5 GHz / 2,7 GHz až 3,7 GHz), zatímco sytém Krasucha-4 je účinný proti vzdušným radarům X a Ku - pásma (8,5 GHz až 10,68 GHz a 13,4 GHz až 14 GHz / 15,7 GHz až 17,7 GHz). Systém Krasucha-4 je navržen speciálně k ochraně velitelských stanovišť, bojových jednotek, pozemních systémů protivzdušné obrany a průmyslových zařízení před radarovým průzkumem a vysoce přesnými zbraněmi. Využívá širokopásmové aktivní rušení.
Alternativně lze systém Krasucha-4 kombinovat s lodním komplexem TK-25, určeným k detekci a potlačení radarových signálů ze vzdušných a lodních naváděcích systémů, jakož i protilodních střel.
V poslední době značnou pozornost vzbuzuje systém RB-341V Leer-3, který je obvykle také připojen k brigádě REB. Leer-3 je umístěn na nákladním automobilu 6x6 a využívá UAV Orlan-10, který může nést užitečné zatížení REB, čímž se zvyšuje jeho dosah. Uvádí se, že UAV má vestavěný mobilní věžový simulátor navržený pro interakci a rušení mobilních sítí GSM-900 a GSM-1800.
Systém je údajně schopen pokrýt oblast v okruhu 6 km se schopností zachytit a kontrolovat až 2000 samostatných mobilních telefonních spojení současně nebo provoz tří samostatných operátorů. Systém je používán pro sledování uživatelů mobilních telefonů, zasílání falešných textových zpráv, nebo také řízení palby podle lokace konkrétních telefonů.
Rušení a odposlech vysokofrekvenčních zpráv zajišťuje systém Murmansk-BN. Jde o systém tvořený několika vozidly a velkými anténními stožáry. Používá se k zajištění rozsáhlého průzkumu a rušení vzdušných vysokofrekvenčních signálů, které jsou nezbytné pro komunikaci na velké vzdálenosti mezi prostředky letecké podpory NATO. Připisuje se mu dosah kolem 1000 km, ale za ideálních atmosférických podmínek by to mohlo být až 2000 km. Systém má schopnost vyhledávat vysokofrekvenční záření na velké ploše a také schopnost rušit komunikaci mezi letadly, loděmi a satelity.
Svoji roli v ruském REB mají i další systémy jako je Pole-21 nebo R-330N Žitěl, které lze použít k rušení, potlačení nebo změnám signálů GPS. Tyto systémy mohou výrazným způsobem snížit přesnost zbraní naváděných pomocí satelitního systému nebo zabránit průzkumným skupinám zjistit svoji přesnou polohu nebo přesnou polohu objevených cílů.
I v případě systémů REB platí, že samotná promyšlenost, technologická úroveň a celkový výkon je k ničemu, když nenásleduje jejich správné použití.
Zdroj: Foreign Policy Research Institute, thedrive.com
Komentáře
Karlos
13. 07. 2024, 15:46Kdysi jsem sloužil v pozici operátora elektronického boje u útvaru 7495. cCvičil jsem i sovětské důstojníky. Rusové nám dali důvěru, kterou jsme nezklamali . Proto jim budu fandit, aby to fašistům naložili a překazili jejich choutky udělat z Ukrajiny americkou kolo ii! Ale doufám, že do konce roku zařídí rozumní politi i jako je Si, Trump a Outin konec války a s obodná Ukrajina fašisty vyžene a tím i ziskà zpět svà území. Slovani se nesmí mezi sebou zabíjet a ustoupit musí obě strany . Za mir !
Veritas vincit
04. 04. 2022, 13:22liberal shark
Ok, souhlasím.
Však ono by se v Moskvě našlo dost vojenských cílů.
Je pravda, že by ruská PVO v daném delším čase mohla i zareagovat, dokonce i úspěšně. :slight_smile:
Karlos
13. 07. 2024, 15:47jen sby ten cíl nebyla Praha, blbe!
liberal shark
04. 04. 2022, 13:14Pár Toček nebo Ok na Belgorod, Kursk nebo Rostov by pro začátek mohlo stačit :-). Chceme se přeci omezit jen na vojenské cíle :-). Navíc to dává ruské PVO kratší dobu na reakci. Taková operačně-taktická balistická raketa není levná.
Veritas vincit
04. 04. 2022, 10:27Liberal shark :thumbsup:
Belgorod je moc blízko.
Kreml v Moskvě by byl mnohem lepší cíl pro balistické rakety.
Jimmy Doolittle také poslal svých 16 bombardérů B-25B Mitchell z letadlové lodi Hornet rovnou na Tokio...
Mimo jiné. Jedna B-25B s nejmenší zásobou paliva musela přistát v Sovětském svazu, kde bylo "sovětskými spojenci" letadlo zabaveno a posádka uvězněna.
Liberal shark
04. 04. 2022, 05:17Bylo by zajímavé otestovat, jak jim to funguje v praxi. Stačilo by poslat pár balistických raket třeba na Belgorod. Škoda, že UA nestihla dokončit vývoj systému Hrim-2.
Veritas vincit
03. 04. 2022, 15:16Určitě zajímavé informace.
U všech těch ruských přístrojů považuji za nejdůležitější slovo "údajně".
Otázkou zůstává, co vše dokáží ruští inženýři vymyslet s jakou kvalitou se ta zařízení nakonec skutečně vyrobí, jak je vyškolená a zdatná obsluha. Neméně důležitou otázkou zůstává schopnost velitelů tato zařízení začlenit a využívat na maximum.
Realita, oficiální zpráva pro Putina a pro média mohou být hodně odlišné záležitosti. :slight_smile:
Petr :thumbsup:
Nezůstal bych jenom u navodkované obsluhy. Začal bych u upraveného velitele.
Ruský voják nemyslí, ruský voják vykonává rozkazy. :slight_smile:
Petr
03. 04. 2022, 10:37I ta nejmodernější zbraň je k ničemu, když si dá operátor "stakan" vodky, popřípadě rovnou celou flašku.