Ruské letectvo údajně použilo střelu Ch-101 s dvojitou bojovou hlavicí
Během posledních nočních raketových útoků na Ukrajinu ruské letectvo údajně použilo i řízenou střelu s plochou dráhou letu Ch-101 s dvojitou bojovou hlavicí. Nová verze střely díky provedené úpravě nese asi 800 kg výbušné hmoty oproti původním 400 kg.
Foto: Ruský bombardér Tu-95MSM se střelami Ch-101 | Wikimedia Commons / Public domain
Prostor pro zvětšené množství výbušné hmoty v těle střely byl získán na úkor paliva pro letový motor. Maximální dolet střely Ch-101 se odhaduje na 5 500 km. Pro bojové operace na Ukrajině je tento velký dolet zcela zbytečný, takže nahrazení části paliva výbušnou hmotou se jeví jako výhodné.
Těžší bojovou hlavici mezi leteckými řízenými střelami používanými ruským letectvem na Ukrajině má asi již jen střela Ch-22 (nebo její novější obdoba Ch-32).
Ch-101 je řízená střela s plochou dráhou letu typu vzduch-země dlouhého dosahu, vyvinutá a vyráběná společností MKB Raduga. Je určena k ničení dobře chráněných pozemních cílů vysoké hodnoty. Střela Ch-101 může být nesena strategickými bombardéry Tu-95MSM a Tu-160.
Na konci 80. let 20. století začaly práce na vývoji nadzvukové okřídlené rakety typu vzduch-země nazvané Ch-90. Střela měla být sovětským ekvivalentem k americké AGM-129, avšak po několika zkušebních výstřelech byl program pozastaven. Namísto toho začala kancelář Raduga v roce 1995 vyvíjet střelu Ch-101, která se měla vyznačovat mnohem vyšší přesností. Cílem bylo vytvořit řízenou střelu dlouhého doletu s nízkou efektivní odraznou plochou, určenou na dopravení jaderné nebo konvenční hlavice.
Ch-101 se dočkala širokého použití při ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022, přičemž zdroje amerického ministerstva obrany uvedly, že zaznamenaly vysokou poruchovost: „buď se jim nedaří je spustit nebo se jim nedaří zasáhnout cíl, nebo se jim nedaří při kontaktu explodovat.“ 6. března 2022 zamířilo asi osm řízených střel Ch-101 vypálených ze strategických bombardérů Tu-160 a Tu-95MS z oblasti Černého moře na mezinárodní letiště Vinnycja na Ukrajině.
Zdroj: eurasiantimes.com
Komentáře
Czertik
31. 03. 2024, 00:27hodne to vypovida o stavu ruskeho prumyslu, kdyz starsi rakety vyrobene za casu sssr sou spolehlivejsi (pres kdovijake skladovani) nez ty noveji vyrobene v rusku ( a zaroven papirove lepsimi).