Jedny z nejděsivějších Vánoc zažili analytici NATO, když viděli bitevní křižník Kirov
Rusko je známé svojí schopností po generace zaostávat za světem, ale i schopností dohnat, co zameškalo. Zlí jazykové by řekli, že je spíše sprinter než maratonec. Největším zástupcem tohoto přístupu je pravděpodobně VMF (Námořnictvo Ruské federace, ex-sovětské námořnictvo), které bylo tradičním průkopníkem netradičních myšlenek. Právě VMF v roce 1974 položilo v naprostém utajení kýl křižníku (respektive bitevního křižníku) Kirov. Když pak byl koncem roku 1980 Kirov zařazen do Severní flotily, dal tím Sovětský svaz NATO nečekaný, či přímo nechtěný dárek k Vánocům. Vojenští analytici ho ihned začali nazývat BALCOM I (Baltic Combatant I).
Třída Kirov je unikátní v tom (pokud neřešíme mamutí obrovitost celé koncepce, která se blíží velikostí bitevní lodi třídy Yamato), že je poháněna jaderným reaktorem. Přesněji je poháněna dvěma reaktory a dvěma dieselovými CODAD (Combined diesel and diesel) motory. Může být tedy, stejně jako jaderné ponorky, letadlové lodě, či cokoliv jiného s jaderným pohonem, nasazen prakticky nepřetržitě.
Foto: Bitevní křižník třídy Kirov vyděsil NATO nejen svou velikostí, ale hlavně potenciálem | Wikimedia Commons / Public domain
Ačkoliv třída Kirov nikdy neprodělala bojový křest, pro který byla postavena, nejzásadnější věcí bylo, že vyděsila Pentagon. Vyděsila ho tak moc, že v roce 1980 administrativa Ronalda Regana reaktivovala a následně modernizovala čtyři bitevní lodě třídy Iowa. Celý reaktivační projekt stál USN mimochodem 1,7 miliardy dolarů. Cena Kirovů je neznámá - ale zajisté převyšuje všechno, co kdy Sovětský svaz dokázal poslat na vodu.
Foto: Dělová věž slouží pro boj na kratší vzdálenosti | Wikimedia Commons / Public domain
Hlavní výzbroj raketového křižníku činí dvacet kusů křižujících protilodních střel P-700 Granit. Bylo jich celkem vyrobeno okolo 300 kusů a nachází se ještě na Projektu 1143.5 Admiral Kuzněcov a na Ponorkách Projektu 949 Granit. Střely Granit však ve výzbroji zaostávají jak morálně, tak technicky a jejich výrobu není možné obnovit. Navíc je pro současné konflikty nevhodná, proto bude nahrazena "klasickou" protilodní střelou P-800 Oniks.
Foto: Rozcvička námořníků je nezbytná pro udržení fyzické kondice a morálky | toparmy.ru
Po rozpadu Sovětského svazu začalo tradiční přejmenovávání jednotek, aby vše bylo politicky korektní. A tak z Kirova se stal Admiral Ušakov, z Frunze se stal Admiral Lazarev, z Kalinin se stal Admiral Nachimov a z Yuri Andropov byl Petr Veliký. Po rozpadu sovětského impéria také začalo tradiční podfinancovávání, oddalování oprav a následné uvázání lodí k molu - často s vybrakovanými vnitřnostmi.
Foto: Porovnání lodí Petr Veliký a Yamato | Wikimedia Commons / Public domain
Údajně dva ze čtyř raketových bitevních křižníků podstoupily/podstupují modernizaci, a to Nachimov a Petr Veliký. Zbylé dva křižníky, Lazarev a Ušakov jsou již vyřazeny resp. sešrotovány.
Video: Velmi zajímavé záběry lodě třídy Kirov - Petr Veliký / YouTube
Zdroj: Článek byl přejat s laskavým svolením autora a redakce stránky "Válka. Válka se nikdy nemění", Military-Today.com
Komentáře
Monarchista
24. 12. 2023, 14:32Jistě i proto, že nemáme moře je pro nás ruské námořnictvo zajímavá. Je pravda, že po potopení křížníku Moskva je ruské námořnictvo v jakemsi útlumu, ale věřím, že dnes již je opět připraveno útočit, nebo naopak bránit uzemí Ruska.
bert
27. 12. 2023, 15:45bez ohledu na mezinárodně uznávané hranice ... :) :) :)