Společnost BAE Systems nabídla americké armádě houfnici Archer
Britská společnost BAE Systems nabídla americké armádě švédskou samohybnou 155mm houfnici Archer na kolovém podvozku 6x6. Jedná se o reakci na požadavek americké armády na samohybné kolové houfnice. Společnost BAE Systems má v úmyslu představit houfnici Archer v rámci plánovaných ostrých střeleckých zkoušek, které mají proběhnout počátkem příštího roku na zkušebním polygonu Yuma v Arizoně.
Foto: Houfnice Archer | BAE Systems / Public domain
Dne 30. července 2020 vydalo velení amerických pozemních sil žádost o návrhy s cílem posoudit, zda jsou samohybné houfnice na kolovém podvozku v souladu s budoucími požadavky. Houfnice Archer byla přijata švédskými ozbrojenými silami a při zachování stávajícího podvozku je připravena k okamžité sériové výrobě pro zájemce.
Podle společnosti BAE Systems je houfnice Archer schopna se velmi rychle zapojit do boje, zasáhnout cíle na velkou vzdálenost s vysokou přesností a rychlostí palby a následně velmi rychle změnit svoji pozici. Je navržena na použití v konfrontaci se silným protivníkem. Díky vysoké automatizaci může rychle vykonávat veškeré své funkce s minimální fyzickou námahou obsluhy, která může zůstat chráněna v obrněné kabině. Ochrana obsluhy, rychle prováděné palebné mise a změny pozice, stejně jako zvýšený dostřel zvyšují schopnost přežití houfnice i v obtížných bojových podmínkách.
Obsluhu Archeru tvoří tři až čtyři osoby. Houfnice může zahájit palbu do třiceti sekund po obdržení rozkazu a opustit palebnou pozici taktéž do třiceti sekund. Zásobník s automatickým podavačem obsahuje 21 kusů munice, které je možno vystřelit za méně než tři minuty.
Houfnice může být přepravována na palubě transportního letounu C-17 Globemaster. Přeprava strojem C-130 Hercules je problematická. Společnost BAE Systems požaduje, aby americká armáda upřesnila, zda potřebuje houfnici s délkou hlavně 52 ráží a silnější ochranou, nebo dá přednost možnosti přepravy strojem Hercules, což si vyžádá rozměrové a hmotnostní úpravy.
Dostřel houfnice Archer se speciální protitankovou municí BONUS je až 35 km, s konvenční municí až 40 km. Kromě toho se používá i vysoce přesná munice jako např. Excalibur, pomocí které je možno zasáhnout cíl ve vzdálenosti více než 50 km.
Komentáře
alexa123
26. 10. 2020, 08:32Martin23
... v případě, že proti vám stojí protivník na stejné technologické úrovni, tak tyhle záležitosti do minuty zlikviduje raketovými prostředky s dvojnásobným dosahem.
Do minúty raketové prostriedky s dvojnásobným dosahom zlikviduje aj protivník. Pretože aj on má raketomety kategórie Tornado-S. Takže otázka stojí - kto skôr vypáli svoje raketomety.
Tarch
25. 10. 2020, 09:22Martin23: A on je problém nasadit do sestavy SPG systém (VSHORAD), který těch pár raket zlikviduje? Dokud ty rakety nebudou hypersonické, tak je poměrně velká šance na jejich zachycení. A to vlastně i samotným dělostřelectvem, když vezmeme v potaz poslední vývoj na poli naváděné munice. Nebo jen Říše zla používá dělostřelecké radiolokátory a satelitně naváděnou munici?
Martin23
24. 10. 2020, 08:42Jistě, do ástupcních konfliktů či asymetrických válek dobrá zbraň. V případě, že proti vám stojí protivník na stejné technologické úrovni, tak tyhle záležitosti do minuty zlikviduje raketovými prostředky s dvojnásobným dosahem.
Například raketomety Tornado-S mají dostřel satelitem (GLONASS) naváděných raket 120 km (mluví se ale až o 200 km) a každá raketa je naváděná samostatně. Jedna salva z raketometu dokáže zničit nekrytou živou sílu na ploše 70 hektarů (0,7 km2).