Stravování vězňů v Alcatrazu - „vykrmení vězni neutíkají“
Americká věznice Alcatraz, nacházející se na odlehlém ostrově Isola de los Alcatraces, se proslavila jako nejtvrdší vězení v USA. Během své třicetileté existence tato proslulá věznice hostila kolem 1500 nejnebezpečnějších vězňů, včetně slavného Al Caponeho. "The Rock" (Skála), jak se věznici přezdívalo, se však proslavila také v jiném směru – svou výjimečně kvalitní kuchyní.
Foto: Pohled do kuchyně americké věznice Alcatraz | Shutterstock
Ve věznici Alcatraz měli vězni přístup ke kvalitnímu stravování. Nabídka zahrnovala tři jídla denně, jejichž náklady ve výši 28 dolarů hradil samotný stát. Díky tomu si vězni mohli dopřát bohatší a vydatnější jídlo než většina Američanů, kteří se v době Velké hospodářské krize potýkali s nedostatkem potravin. V Alcatrazu nešlo vězeňské správě tolik o převýchovu vězňů, jaký byl případ v jiných věznicích. Jejím hlavním cílem bylo udržet vězně za mřížemi a zabránit jejich útěku. Právě proto byla věznice umístěna na izolovaném ostrově, obklopeném nebezpečnými proudy a plným žraloků.
Vězeňská správa se snažila udržovat vězně ve fyzické kondici, která by jim znemožňovala útěk. Proto byli záměrně překrmováni a pro jejich stravu byla najata skupina nejlepších kuchařů. Dodnes si lze při návštěvě věznice prohlédnout polední jídelní lístek, který sloužil vězňům. Mezi nabízenými pokrmy bylo například smažené kuře, brambory se šalvějovou omáčkou, husí maso, máslem polité brambory, smažené vepřové kotletky, pečené masové krokety, cuketové soté, chřest s máslem, rohlíky, chléb s máslem, brusinkový koláč, banánový pudink, ovoce a káva. Vlastní pečivo a chléb se pekl přímo ve věznici. Denní menu se pravidelně měnilo a přestože bylo vydatné, nabízelo rozmanité a chutné snídaně, obědy, svačiny a večeře.
Bývalí vězni, včetně členů mafiánského gangu, později s obdivem hovořili o kuchyni v Alcatrazu, přirovnávajíce ji k nejluxusnějším restauracím v USA. Někteří z nich se setkali s jídly, která nikdy předtím neochutnali ani neznali. Dokonce i Al Capone, slavný gurmán a velký jedlík, měl potíže s povinným přejídáním a jeho zdravotní stav se rychle zhoršoval. Jeho obezita nedokázala vypořádat se s jeho syfilidou a slavný gangster nakonec podlehl nemoci.
Alcatraz se tak nejen stal symbolem přísného vězeňského režimu, ale také nabídl vězňům nečekaný luxus ve formě vynikajícího stravování. Ačkoli byl cílem věznice udržet vězně za mřížemi, kvalita jídel se stala jednou z výjimečností tohoto legendárního zařízení.
Oslavovaná kvalita stravování v Alcatrazu výrazně kontrastovala s tvrdými podmínkami a přísným režimem, které vládly ve věznici. Vězni byli vystaveni přísné disciplíně a přísnému dohledu. Neustálá ostraha a nedostatek osobní svobody činily z Alcatrazu jedno z nejtemnějších míst, která si člověk mohl představit.
Přestože kvalitní stravování bylo jednou z výjimečností věznice, vězni se museli potýkat s řadou dalších obtíží a výzev. Izolace, nedostatek kontaktu s vnějším světem a dlouhé tresty omezovaly jejich svobodu a psychickou pohodu. Mnozí vězni se stali oběťmi deprese, úzkosti a dalších duševních problémů.
V roce 1963 byla věznice Alcatraz uzavřena a dnes slouží jako muzeum a turistická atrakce. Návštěvníci mají možnost prozkoumat celu Al Caponea, vystoupit na důstojnický půdu a procházet se po chodbách, které kdysi obývali nejhledanější zločinci Ameriky. Při prohlídce muzea je možné zhlédnout i repliky jídelního lístku, který svědčí o kvalitě jídla, které vězni dostávali.
Alcatraz si zachoval své místo v americké historii jako symbol nekompromisního trestního systému a tvrdého vězeňského režimu. Zároveň však připomíná, že i v nejnehostinnějších podmínkách může existovat drobný luxus, který se stává předmětem obdivu a vzpomínek bývalých vězňů.
Zdroj: historie válek
Komentáře