Střelba pod vodou: Jak to vidíme ve filmech a jaká je skutečná realita
V mnoha válečných filmech jsme mohli vidět akční scény, kdy dojde k výstřelu pod vodou, případně ke střelbě do vody. Realita je však často velmi odlišná od toho, co se nám tvůrci filmů snaží naservírovat. Na to, jak ve skutečnosti reaguje střela, která byla vystřelena do vody, se podíváme v následujícím článku.
Foto: Střelba pod vodou: Jak to vidíme ve filmech a jaká je skutečná realita | Andrew Wahl / Life on the Line
V jednom z nejlepších druhoválečných filmů všech dob, ve snímku Zachraňte vojína Ryana, se úvodní scéna odehrává během vylodění v Normandii roku 1944. Němci bránící pláž Omaha zasypávají americké vojáky, toho času ještě na vyloďovacích člunech, sprchou střel z kulometů MG 42. Vojáci tak vyskakují přes bočnice vyloďovacích člunů a padají do hluboké vody. Ve snímku je pak vidět, jak střely z kulometů pronikají do vody a zasahují vojáky i v několikametrové hloubce.
Ačkoliv se jedná o vynikající film, tato pasáž byla scénáristy trochu přibarvená. Střely ve skutečnosti totiž okamžitě při kontaktu s vodou ztrácejí energii a po několika desítkách centimetrů klesají volně ke dnu. Tvůrci videí, na které se dnes podíváme, chtěli v praxi prezentovat, jak se střela ve vodě reálně chová. K této příležitosti byly použity krátké i dlouhé zbraně.
Na videu je jasně patrné, že projektil ve styku s vodou jde po chvíli ke dnu. Je to způsobeno mnohonásobně vyšší hustotou prostředí, než má vzduch. Stejný výsledek by nastal, i kdyby byla zbraň ponořena přímo ve vodě. V takovém případě by střela doletěla ještě kratší vzdálenost, jelikož by byl projektil zpomalován okamžitě po výstřelu díky vodě v hlavni. Konkrétní vzdálenost, jakou střela pod vodou překoná, je dána mnoha faktory – hloubkou, ve které je zbraň ponořena, ráží munice i délkou hlavně palné zbraně.
Nutno přihlédnout také k faktu, že zbraň, ze které se střílí, není vždy bezprostředně nad hladinou vody a střela tak musí překonat určitou vzdálenost vzduchem, který má také svůj odpor. Vědci došli k závěru, že pokud je střela namířena pod 30° úhlem, pak by vás před naprostou většinou různých pistolových/puškových ráží měla ochránit již hloubka 0,9-1,5 metru pod vodou. Např. u střel z kulometů MG 42 (ze vzdálenosti, ze které za 2. světové války Němci pálili na Američany ve vyloďovacích člunech) by se projektily zcela zastavily již kolem hloubky 0,6 metrů.
Na testování střelby do vody a pod vodou se můžete podívat v následujících videích:
Video: Testování střelby do vody / YouTube
Video: Testování střelby pod vodou s cílem zjistit jakou vzdálenost dokáže střela překonat ve vodě / YouTube
Zdroj: Popular Mechanics, The National Interest
Komentáře
Dorsch63
19. 07. 2024, 09:30Je třeba brát v potaz kavirační efekt, kdy rotující kulka je jednak bržděna parou, kterou vytvoří v lineárním směru a dále pak vysokou rotací, která ješrě bublinu zvětší na úkor ztráty energie. Ivani mají podvodí zbraně, kde projetil je relativni dlouhá šipka s malými stabilizátory a vysoké hmotnosti, nic méně ani u tak speciání zbraně není dostřel nijak ohromující
lovve
12. 07. 2024, 02:10Když vás partner opustí, je úplně normální cítit se zlomeně a smutně. Dokážu se vcítit do vaší bolesti, protože už jsem byl v podobné situaci. Dr. Sacre mi pomohl znovu se sejít s mým partnerem, který mě opustil kvůli někomu jinému. Vřele doporučuji obrátit se s žádostí o pomoc na Dr. Sacreho, protože je to spolehlivý a důvěryhodný jedinec, který vám může pomoci překonat toto těžké období. Váš milenec se k vám vrátí a znovu vás zasype láskou a náklonností. Spolupráce s Dr. Sacre má řadu výhod.
Pro ty, kdo mají zájem kontaktovat Dr. Sacrea, ho můžete kontaktovat na následující adrese:
E-mail: Sacretempleofpower@gmail.com
Volejte / WhatsApp: +234 907 603 4359
Svědkyně: Sophie Van Damme
Monarchista
07. 07. 2024, 22:49Jsem starý veterán, ale nějak to nutkání jsem pořekonal: Vzpoměl jsem si starý ruský film s názvem Čapájev.
HS
06. 07. 2024, 17:04Článek je velmi nebezpečný, neboť autor neví, jaký je paradoxní rozdíl při kontaktu s vodou mezi rychlou puškovou střelou a pomalou pistolovou střelou. Pokud tedy nějaký nedouk půjde informaci z tohoto článku vyzkoušet s pouhou pistolí, pak pravděpodobně zabije svého kamaráda, i když bude chráněn třeba 1,2 metru vody. Snad je autor článku/redakce pojištěn "na blbost"
Béďa2
07. 07. 2024, 17:00Ne není to tak, zkus se podívat na druhé video...kde je jasně vidět co uděla voda se střelou z AK47 kdy se začne otačet klem osy po par desitkach centimetrů...
Slavoslav
08. 07. 2024, 10:27aký paradox? je to všetko o odpore prostredia a balistickom koeficiente kde tá pušková strela bude mať stále výhodu.
ak teda nenarazas na lovecké strely kde začne ich deformácia no to nie je prípad FMJ
Béďa2
13. 07. 2024, 21:04I střela z pušky záhy ztrácí energiii, na youtube lze dohledat ruzne testy a opravdu to nemá nic společného s tim co vidi e ve filmech.
Slavoslav
22. 07. 2024, 09:11samozrejme, len by ma zaujimalo na zaklade coho dosiel k tomu, ze pomala pistolova strela s vacsim koeficientom odporu bude nebezpecnejsia
Pepík Knedlík
06. 07. 2024, 10:51S myšlenkou vystřelit z tankovyho kanonu, když část věže byla pod hladinou a střelec už viděl periskopem nad hladinu jsem si pohrávál, ale bohuzel to bylo z mnoha důvodů nereálný.