Nový film "1917" - Hrůzy 1. světové války pohledem režiséra filmů Mariňák, Road to Perdition nebo Americká krása
Tento filmový tip mě velmi potěšil, je totiž na současnou dobu celkem netradiční. Dnes se totiž filmy o 1. světové válce moc netočí, i přes fakt, že je to velmi zajímavé téma a samotný konflikt měl obrovský vliv na pokrok v oblasti techniky, zdravotnictví, vojenství, v politice apod. Proto je nový film s názvem 1917, který bude již letos promítán v kinech, velmi příjemným překvapením.
Foto: Sam Mendes hovoří z herci | Internet Movie Database
1. Světová válka (konflikt, který upadá v zapomnění)
První světová válka (před rokem 1939 známá jako Velká válka nebo světová válka) byl globální válečný konflikt probíhající od roku 1914 do roku 1918. První světová válka zasáhla Evropu, Afriku a Asii a bojovalo se i ve světových oceánech. Formální příčinou války byl úspěšný atentát na arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu dne 28. června 1914. Za měsíc poté, 28. července 1914, vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku jako odvetu za atentát. Na základě předchozích smluv následovala řetězová reakce ostatních států a během zhruba čtyř týdnů se ve válečném konfliktu ocitla většina Evropy.
Válka propukla mezi dvěma koalicemi: Trojdohodou (dále jen „Dohodou“) a ústředními mocnostmi. Dohodovými mocnostmi byly při vypuknutí války Francie, carské Rusko a Spojené království (resp. celé Britské impérium), které se do války zapojilo v důsledku německého vpádu do Belgie. K Dohodě se postupně připojily další státy: v roce 1915 Itálie a v roce 1917 Spojené státy americké (USA). Ústředními mocnostmi byly v roce 1914 Německo a Rakousko-Uhersko. K ústředním mocnostem se přidaly nejprve Osmanská říše a v roce 1915 Bulharsko. Na konci války zůstaly v Evropě neutrální pouze Španělsko, Švýcarsko, Nizozemsko a státy Skandinávie.
Foto: Boj v zákopech | Universal Pictures
Za první světové války se v Evropě bojovalo na několika frontách. Na západní frontě boje probíhaly do značné míry v zákopech (zákopová válka). V letech 1914 až 1918 bylo mobilizováno přes 60 milionů vojáků.
Za konec světové války se pokládá a ve světě oslavuje 11. listopad 1918, kdy od 11 hodin zavládlo na všech frontách příměří (11. 11. v 11 hodin), podepsané téhož dne v 5.05 hodin ráno německou generalitou ve štábním vagóně vrchního velitele dohodových vojsk, francouzského maršála Ferdinanda Foche v Compiègne. Formálním zakončením války byla pařížská mírová konference v roce 1919, na které byly uzavřeny pařížské předměstské smlouvy.
Foto: O bojové scény ve filmu rozhodně nebude nouze | Universal Pictures
Film 1917 - hvězdné obsazení a vynikající režie
Na sklonku první světové války dostali dva mladí britští vojáci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) zdánlivě nesplnitelný úkol. V nervy drásajícím závodě s časem musí zdolat nepřátelské území a doručit zprávu, která má zabránit smrtícímu útoku na stovky vojáků - mezi ohroženými je i Blakeův bratr. Tak zní oficiální popisek filmu.
Film částečně vznikl z příběhu, který sdělil dědeček Alfred Mendes svému vnukovi (režisérovi filmu) Samovi Mendesovi. Ten se k filmu v prvopočátku vyjádřil tak, že se jedná o o příběh posla, který musí za každých okolností doručit svou zprávu. Nic více, nic méně. Jako velké plus můžeme hodnotit kvalitní herecké obsazení. Benedict Cumberbatch, Andrew Scott, Mark Strong nebo Colin Andrew Firth, to jsou herci, kteří mají za sebou již řadu kvalitních filmů a myslím si, že můžeme očekávat opravdu skvělou podívanou.
Foto: Herecké obsazení je ve filmu 1917 opravdu hvězdné. Zleva: Mark Strong, Richard Madden, Colin Firth, Benedict Cumberbatch
Zajímavosti z filmu
Natáčení probíhalo v hrabství Wiltshire, nebo Hankley Common ve Skotsku, kde jsou dodnes zbytky maket Atlantického valu, který zde postavily kanadské jednotky za jediným účelem - nacvičit útok a dobití skutečného Atlantického valu, který vybudovali Němci na pobřeží Evropy. Nad plánovaným natáčením na Salisbury Plain byli znepokojení ochránci přírody, kteří se domnívali, že by průběh natáčení a terénní úpravy s tím spojené mohly nenávratně poškodit okolí. Proto byl nejdříve proveden řádný geologický a archeologický průzkum oblastni. V okolí Low Force, River Tees a Teesdale bylo nutné vytvořit speciální informační značení pro turisty, které upozorňovalo, že okolní oblast není poseta pravými těly a končetinami lidí, nýbrž filmovými rekvizitami, které ve filmu dokreslovaly hrůzy bojů 1. světové války.
Video: Oficiální trailer k filmu 1917 / YouTube
Komentáře
Obroul
14. 08. 2019, 13:55Jen málokterý válečný film dokáže ukázat realitu boje. Za mě dodnes nepřekonaný Spielbergův Ryan je jedním z nich. Tak třeba nastane změna konečně :)