Video: ASCOD 42 se předvedl během dynamických ukázek na Dnech NATO
Letošní Dny NATO byly ovlivněny pandemickou situací ve světě, ale navzdory tomu se v rámci programu dynamických ukázek objevilo několik stálic, které své schopnosti na mošnovském letišti ukazují již několik let. Mezi ně patří i obrněná vozidla rodiny ASCOD.
Foto: V rámci dynamických ukázek se však předvedl pouze typ ASCOD 42 z produkce General Dynamics European Land Systems (GDELS) | DP
Armáda České republiky již nějaký čas vybírá nástupce za letitá BVP-2 a účastníci tendru využívají různé akce k prezentaci svých želízek v ohni. Dny NATO k nim patří, a nebylo tomu jinak ani letos. Navíc se blíží termín zkoušek funkčních vzorků, které chce armáda uskutečnit v listopadu tohoto roku. Na Dnech NATO 2020 měli své stánky všichni tři účastníci tendru na nová pásová vozidla. V rámci dynamických ukázek se však předvedl pouze typ ASCOD 42 z produkce General Dynamics European Land Systems (GDELS).
Video: Video: ASCOD 42 se předvedl během dynamických ukázek na Dnech NATO / YouTube
Šlo o další vývojový stupeň demonstrátoru, ze kterého vzejde podoba vozidla ASCOD 42 pro AČR. Vozidel na platformě ASCOD bylo do současnosti vyrobeno nebo objednáno na tisíc kusů a slouží ve španělské, rakouské a nově i britské armádě. Mateřská firma General Dynamics navíc americké armádě nabízí lehké vozidlo palebné podpory rovněž na platformě ASCOD.
Provedení BVP ASCOD 42 představené na letošních Dnech NATO mělo některé odlišnosti oproti dříve předváděným strojům. Hned na první pohled byly zjevné užší přídavné moduly bočního pancéřování korby. Stroj tak na šířku měří 3 m, což je přibližně stejná hodnota jako u BVP-2, a znamená to i snadnější přepravu vozidel po železnici nebo na silničních návěsech.
Také osádková bojová věž MT-30 Mk2 doznala určitých změn oproti dřívějšku. Vrhače dýmových granátů se přemístily ze stropu na čelo věže, hlavice nezávislého pozorovacího systému velitele byla umístěna přímo na stropě věže a zmizel její podstavec. Vpravo na čele věže byla umístěna hlavice pozorovacího a zaměřovacího systému střelce kopírující pohyb kanonu, což odpovídá standardu MT-30 Mk2, který izraelský výrobce u tohoto typu věže nabízí. Na věži byl instalován i obranný systém Iron Fist kategorie hard kill, jehož efektory byly patrné na zadní části věže, i systém detekce ozáření laserovým paprskem.
Foto: Velký elevační úhel je využitelný jak v členitém terénu, tak například při operacích v zastavěných oblastech, uplatní se však i při obraně proti nízkoletícím cílům, dronům nebo vrtulníkům. | DP
Nezměnila se výzbroj a parametry věže. Předváděný stroj disponoval kanonem ATK Mk44 Bushmaster II ráže 30 mm nabíjeným z interiéru, dále spřaženým kulometem ráže 7,62 mm a výsuvným odpalovacím zařízením dvou řízených střel Spike, které má své místo v pravé části věže. Tato kombinace výzbroje je kompatibilní s českými KBVP Pandur II CZ. Elevace kanonu i kulometu činí -10 až +60 stupňů a tyto hodnoty vozidlo během dynamických ukázek názorně předvádělo. Konstrukce věže podle výrobce umožňuje i instalaci zbraní větších ráží. Velký elevační úhel je využitelný jak v členitém terénu, tak například při operacích v zastavěných oblastech, uplatní se však i při obraně proti nízkoletícím cílům, dronům nebo vrtulníkům. Během dynamických ukázek bylo zřejmé, že otáčení věže je velmi rychlé a vozidlo tak může přenášet palbu do různých směrů v krátkém čase.
Interiér ASCODu 42 byl také částečně odlišný od dřívějších prezentací, nicméně jeho definitivní podoba bude připravena až pro listopadové armádní zkoušky funkčních vzorků. Přibyl například nový systém uchycení zbraní výsadku a munice pro hlavní výzbroj, byl také nově vyřešen nouzový výstup osádky z koše bojové věže atd. V interiéru bylo umístěno osm protivýbuchových sedaček pro pěchotní družstvo, osádku tvořil řidič se stanovištěm v přídi vlevo, velitel a střelec, oba sedící v bojové věži.
Foto: ASCOD 42 může být osazen dokonce moderním hybridním pohonným systémem. | DP
Vozidlo během ukázek také předvedlo velmi dobré dynamické parametry pohonného systému. Demonstrátor byl vybaven motorem MTU 8V MT199 TE21 o výkonu 600 kW a automatickou převodovkou RENK HSWL 256B, pro sériová vozidla, pokud by armáda vybrala typ ASCOD 42, se však počítá se silnější pohonnou jednotkou. ASCOD 42 může být osazen dokonce moderním hybridním pohonným systémem. GDELS nabízí v rámci výběrového řízení české armády vozidlo, které je základem i pro stroje v současnosti dodávané britské armádě v rámci programu Ajax. ASCOD 42 jako bojové vozidlo pěchoty má standardní hmotnost 38 t, maximální může dosahovat až 42 t. To znamená, že celkem až 19 t celkové váhy stroje je vyhrazeno pro výzbroj a munici, vybavení, přídavné pancéřování, elektronické systémy atd.
Komentáře