Akce "Wieniec": Útoky polské Armie Krajowe na železniční siť kolem Varšavy
Za 2. světové války v okupovaných územích Evropy existovaly (vedle jiných) dvě zřejmě nejvýkonnější podzemní hnutí, a to partyzáni na území někdejší Jugoslávie a polská Armia Krajowa - Zemská armáda. Druhý jmenovaný systém dokázal německým okupantům působit citelné ztráty a potíže po většinu času trvání okupace. Pojďme si v tomto článku popsat jednu z mnoha akcí polské podzemní odbojové organizace, která proběhla v roce 1942.
Foto: Útoky polské Armie Krajowe na železniční siť kolem Varšavy byly mohutné | Muzeum Armii Krajowej
V noci na 8. říjen se řada železničních úseků a významných traťových bodů stala cílem koordinovaného útoku polských sabotérů. Do vzduchu vyletěly mosty, některá staniční zařízení i celé nákladní vlaky. Byly přerušeny kolejové úseky a zabezpečovací zařízení. Náprava poškozených sekcí tratí zabrala asi dva měsíce do úplného zprovoznění ve stavu před útoky.
Plánování akce bylo pozoruhodně rychlé, stejně jako její následné provedení. Uvážíme-li fakt, že rozkaz přišel od Sikorského exilové vlády 5. října a již o tři dny později byly sabotáže provedeny, poukazuje to na vysokou efektivitu polského odboje. Utajené velení Zemské armády pověřilo útokem na železnice kolem Varšavy nebo Lublinu Zbygniewa Lewandovského a tři jeho asistenty.
Akce se zúčastnilo celkem na 40 bojovníků rozdělených do 8 týmů. Později byly velké skupiny pro větší efektivitu rozděleny do dvou menších oddílů po 4 buňkách. Operační dělení obou oddílů představoval tok Visly, kdy jeden tým operoval na levém (oddíl Zbigniewa Lewandowskiho) a druhý na pravém břehu řeky (oddíl Józefa Pszenného).
Vlastní operace začala 8. srpna 1942, kdy chvíli po půlnoci vyletěly do vzduchu nálože pod kolejemi tratě z Varšavy do Malkinie Górne. Záhy se do demolicí zapojily další skupiny a výbuchy na různých místech zcela zdemolovaly železniční mobiliář. Poslední nálože explodovaly v 2:50. Z dostupných fotografií lze poznat, že síla výbuchů musela být skutečně enormní.
Následky operace se objevily ihned, kdy německá okupační správa musela na 12 hodin zcela zastavit železniční provoz ve Varšavě a okolí. Následné opravy železnice si vyžádaly několik týdnů. Stejně tak nacistická nadvláda neotálela s represí. Jako odveta za polskou odbojovou akci bylo zabito celkem 80 rukojmích držených buď ve varšavském vězení nebo pochytaných represivním systémem. Povstalci samotní však žádné ztráty na životech neevidovali.
Přestože byli Němci schopní v nouzových podmínkách provoz železnice obnovit již za 12 hodin a tratě celkově opravit v několika týdnech, lze tuto akci polského odboje, která byla zrealizována v neuvěřitelných třech dnech, považovat za velmi úspěšnou.
Zdroj: Druhá světová válka
Komentáře
Šebesta
10. 10. 2023, 14:42Partyzánsky odboj v Polsku i Jugoslávii byl jeden z nejlepších v zemích okupovaných Hitlerovskou říší.Poláci byli vždy známi svou skvělou bojovou morálkou i odbojem.Z minula bych zmínil jejich lví podíl na záchraně střední Evropy v roce 1683 kdy jejich vojska pod vedením Sobieskeho přispěla k porážce Turků u Vídně.
Zdeněk
09. 10. 2023, 10:40Za sebe mohu vyjádřit pouze úctu ke statečným polským bojovníkům, kteří se ani v zoufalé situaci, kdy byla celá jejich země okupována, nevzdali.
Ovšem, od jisté nejmenované svoloče zde očekávám rozhodne odsouzení této nemístné eskalace konfliktu a aktu zbytečného násilí, protože za dané strategické situace roku 1942, mělo být urychleně jednáno o míru a konflikt neměl být uměle prodlužován.
Vaclav Flek
10. 10. 2023, 00:15Dobry vecer Zdenku,
zcela s vami souhlasim. Priznam se, ze jsem o teto akci polske Zemske armady nevedel, domnival jsem se, ze se v roce 1942 spise organizovala v podzemi v ocekavani rozhodneho vystoupeni v te spravne chvili, jinymi slovy, nechtela tristit sve sily dilcimi vypady.
Jeji tragedii ovsem je, ze kdyz ta "spravna chvile" prisla, musel tehdejsi velitel 1. beloruskeho frontu marsal Rokossovskij na zaklade Stalinova prikazu nechat sve armady stat a mohl se pouze divat, jak se mesto, ve kterem prozil mladi, meni v sutiny... Bez ocekavane pomoci Rude armady nemelo povstani Zemske armady naprosto zadnou nadeji na uspech...
Šebesta
10. 10. 2023, 14:45Pro Flek. Souhlasím. Poláci spolehali na pomoc RA proto povstání vzniklo.
Šebesta
10. 10. 2023, 14:23Zdenek. Primitiv jako ty se nezapře, že jo. I když je zde řeč o statečné Armiji Krajové které si rovněž vážím za její statečnost a boj. Mám také dotaz na tebe všeználku Zdeňku,který vše vi a vlastně nic. Kdy bude Švédsko v NATO ? Je to taky vojenská otázka. Před 2 nebo skoro 3 měsíci jsi se mi posmíval že už tam je. Ale beru ukončíme tuto debatu prohrál jsi i když vím že to budeš statečně popírat.Já ti to řeknu kdy tam bude vím to přesně. Na svatého dyndy !
Zdeněk
10. 10. 2023, 16:05Chcimír Šebesta, seš až druhý, údržbáře Standu za to už smazali ... ale, pravda, ten se tady doopravdy vyzvracel ...
p.s. Každopádně, jistě sis všiml, že jsem nikoho nejmenoval a ty jsi kvákl sám ...