Česká republika a Polsko chtějí exportovat více zbraní do Afriky
Společnosti vojensko-průmyslového komplexu z České republiky a Polska prohlubují spolupráci s vládami afrických zemí a snaží se s nimi uzavřít nové smlouvy na dodávky zbraní a vojenského materiálu, jakož i na jejich údržbu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Zástupci českých a polských obranných společností i vládní představitelé pro agenturu uvedli, že existuje velká snaha o získání většího podílu na africkém trhu se zbraněmi.
Podle mezinárodního institutu pro výzkum míru Rusko za posledních pět let předstihlo Čínu jako předního prodejce zbraní do subsaharské Afriky. Od roku 2018 do roku 2022 se jeho podíl na tomto trhu zvýšil na 26 %. Současně však, jak řekl agentuře Reuters Peter Weseman, vedoucí výzkumný pracovník v programu dodávek zbraní SIPRI, obavy ze spolehlivosti zastaralého vybavení mohou některé země v regionu přimět, aby obrátily svou pozornost mimo Ruskou federaci a Čínu. „Africké trhy jsou nejlepšími novými trhy, protože africké armády stále používají sovětskou techniku, ale chtějí ji modernizovat západní technologií,“ řekl agentuře Reuters Jiří Hynek, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.
V Africe konkrétně jedná např. česká společnost AERO Vodochody AEROSPACE, a to o prodeji svých nových cvičných letounů L-39NG a také o modernizaci starších strojů.
Největší česká obranná společnost CSG (Czechoslovak Group) zase pro agenturu Reuters uvedla, že její schopnosti udržovat a modernizovat obrněná vozidla sovětské éry jí pomohla získat nové obchody v Africe.
Foto: Zástupci holdingu CSG pro agenturu Reuters uvedli, že jeho schopnosti udržovat a modernizovat obrněná vozidla sovětské éry mu pomohly získat nové obchody v Africe. (ilustrační foto) | Michal Pivoňka / ARMYWEB
V listopadu navštívila česká obchodní mise Etiopii, Keňu, Ghanu a Pobřeží slonoviny, kdy podle českého premiéra Petra Fialy bylo hlavním účelem návštěvy rozšíření příležitostí pro obranný průmysl země. Český poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar, který se obchodní mise zúčastnil, uvedl, že cesta vyústila v obranné obchody za miliardy korun, včetně jednání s Etiopií o modernizaci jejich letadel a modernizaci vybavení sovětské výroby.
Česká republika v roce 2022 podle agentury vyvezla vojenské produkty v hodnotě asi 32 milionů eur do deseti zemí subsaharské Afriky, z nichž mnohé stále spoléhají na zbraně ze sovětské éry. V roce 2011 to bylo za méně než 2 miliony eur.
Ozbrojené síly afrických zemí projevují zvýšený zájem také o polské výrobky. To se ukazuje na nárůstu počtu účastníků z Afriky na zbrojních výstavách v Polsku a intenzivnějším jednáním o dodávkách zbraní za poslední rok. Představitelé polské státní skupiny PGZ, která ovládá desítky obranných firem, i zástupce firmy WB Group agentuře Reuters také potvrdili zvýšenou pozornost věnovanou jejich produktům ze strany armád afrických zemí.
Zdroj: Reuters
Komentáře