Gravitační nůž Fallmesser - speciální bojový nůž německých druhoválečných výsadkářů
Pojem „gravitační nůž“, v němčině též „Fallmesser“, vychází ze způsobu vysouvání čepele, jinak zcela skryté v rukojeti. Vysunutí lze provést po stlačení hřbetní pojistky vnitřní pružiny na palcové straně u záštity nože, poté je třeba nožem buď mávnout nebo jej prostě otočit záštitou dolů. Čepel poté vlastní vahou či odstředivou silou vyjede z rukojeti a po uvolnění palce z pojistky je pružinou zajištěna ve vysunuté poloze.
Foto: Gravitační nůž používali němečtí výsadkáři | detektorweb.cz
Pro zasunutí čepele postačí opětné stlačení hřbetní pojistky palcem a otočení nože záštitou směrem vzhůru. Čepel se opět zasune do rukojeti vlastní vahou a poté je třeba pojistku uvolnit. Nůž má mimo čepele z vynikající německé nerezavějící martenzitické oceli o délce 105 mm také výklopný hrot kruhového průřezu dlouhý stejně jako rukojeť nože a uložený na jejím boku. Je vyroben ze stejného materiálu jako čepel a kromě přímého bodání lze s jeho pomocí „rozpíchnout“ silně utažené uzly na laně a podobně. Jedním z mně známých výrobců tohoto nože, který je sběrateli militárií velmi vyhledáván, byla kupříkladu firma Paul Weyersberg ze Solingenu.
Foto: Rozložený gravitační nůž LW | printscreen z YouTube
Pokud je mi známo, spojenecké speciální jednotky dávaly přednost chladným zbraním s delší pevnou oboustranně broušenou čepelí - viz např. dýka Fairburn-Sykes britských Commandos nebo nože OSS-03 a OSS-04 u americké tajné služby OSS.
Foto: Gravitační nůž - celkový pohled. Za povšimnutí stojí výklopný hrot kruhového průřezu | printscreen z YouTube
Vystřelovací nůž používá k vysunutí čepele (buď přímo vpřed nebo zboku rukojeti) sílu vnitřní stlačené pružiny nebo sílu použitou na stlačení či posunutí příslušného prvku obsluhujícího tuto funkci nože. Pojem „útočný nůž" se váže na zamýšlený způsob užívání a nikoli na konstrukci.
Foto: Detail střední části nože s hřbetní pojistkou. Na čepeli je vyražen výrobce SMF SOLINGEN | detektorweb.cz
Více informací lze o tomto a podobných nožích německých speciálních jednotek načerpat z publikace známého odborníka Dietmara Pohla pod názvem MESSER DEUTSCHER SPEZIALEINHEITEN. Bohužel její cena je vysoká a u nás není běžně dostupná.
Foto: Torza gravitačních nožů se dají pomocí detektorů kovů nalézt dodnes | detektorweb.cz
Gravitační nože se dají dodnes nalézt v zemi i u nás v České republice díky ustupující německé armádě, která se na konci války zbavovala veškeré výzbroje a výstroje. Přestože se na střenky gravitačních nožů používalo velmi kvalitní dřevo, po více jak 73 letech v zemi se v naprosté většině dřevo nedochová.
Gravitační nůž se používá u německých výsadkářů dodnes, což jen potvrzuje nadčasovost této chladné zbraně. Pouze dřevěné střenky jsou zaměněny za plastové.
Foto: Gravitační nůž se používá u německých výsadkářů dodnes | printscreen z YouTube
Komentáře
Tomáš
24. 08. 2021, 07:39Mám německou buzolu, kterou brácha našel na loukách u nádraží, kde byla výzbroj a vystroj Schoernerovy armady je perfektní. Braval jsem si ji na školní výlety a s. ucilka to neviděla ráda a k tomu kozenou příruční tašku pro mapy tu později synovec někde vymeniln trampum. Kvalitní věc.
JirValt
20. 02. 2019, 14:01Existují dvě varianty těchto nožů. První není a druhá je rozebiratelná. Bylo to proto aby se dala vyměnit čepel, když se třeba zlomí. Bohužel koluje mezi lidmi spousta padělků, protože je tento nůž populární. Některé jsou fakt dobré, mají i třeba vyražená čísla dílů a podobně.Jo a pokud ho někde doma vyštracháte, nesnažte se ho vyčistit broušením apd. ty nože měly tmavou vrstvu, aby se neleskly, ničíte tím jejich hodnotu. Mnoho nožů tím bylo poškozeno.
MildaS
19. 02. 2019, 22:32Podobné nože se prodávaly i u nás. Říkali jsme jim "vysekávačky" protože se s ním muselo trochu švihnout, aby ostří vyjelo. Stálo to celých 23,-Kčs. Obdobný zavírák s jištěním jen 21,-Kčs
Karel
19. 02. 2019, 16:36Jaká je cena toho nože?
David
19. 02. 2019, 10:52Hale skrcenej buď vsichni nebo nikdo ses normální blb