Heckler & Koch má problémy s certifikací pušek na civilním trhu
Německý výrobce legendárních zbraních Heckler & Koch má problémy s německými úřady, které odmítají zbrojovce udělit licenci pro prodej zbraní v civilním sektoru. Firma údajně nesplňuje technické normy.
Foto: Jedna z největších ikon - samopal Heckler & Koch MP5 v ráži 9mm | CC BY-SA 3.0
Heckler & Koch vyrábí zbraně pro ozbrojené složky a armády mnoha států. Dalším odvětvím, které tvoří nemalou část prodeje, je civilní trh. Heckler & Koch je oblíbený zejména u sportovních střelců. Zde má ovšem tento výrobce zbraní nyní problém. Německé úřady odmítají udělit certifikaci TÜV, která je pro zbrojovku potřebná, pokud chtějí zbraně prodávat na civilním trhu.
Taková situace ovšem Heckler & Koch poškozuje, jelikož celý spor může působit, že zbrojovka má problémy s kvalitou zbraní a přišla by tak o své dobré jméno. Celý spor je však mnohem jednodušší. Důvodem, proč úřady nechtějí certifikaci udělit, je několik setin milimetru u ústí hlavně. Toto tvarování má zvyšovat přesnost. Úřadům se nelíbí, že oproti technické specifikaci jsou reálné hodnoty rozdílné. Zarážející ovšem je, že dříve tato odchylka úřadům vůbec nevadila.
Foto: Zakázky pro ozbrojé složky tvoří 75 % obratu společnosti | CC BY-SA 3.0
Heckler & Koch celou záležitost řeší právní cestou a své zákazníky ubezpečuje, že se nejedná o problém s kvalitou ani bezpečností zbraně. Armádní verze pušek přitom používají ozbrojené složky mnoha členských států NATO i EU. Výrobce zbraní se domáhá také odškodnění. Argumentuje tím, že drobná odchylka od tabulek nemá žádný vliv na bezpečnost jejich zbraní.
Ochuzení o civilní sektor by pro firmu Heckler & Koch byl pro firmu citelnou ztrátou. V roce 2018 zbrojovce tvořil civilní trh 25 % celkového obratu, tedy asi 5,6 miliardy korun. Firmu čeká další velký kontrakt pro Bundeswehr. Jedná se o zakázku na 120 tisíc pušek za 9,5 miliardy korun. Jedná se o důležitou zakázku, jelikož se v loňském roce spekulovalo, zda firma Heckler & Koch nestojí před krachem, kvůli velkým dluhům. O převzetí firmy projevil zájem francouzský investor Nicolas Walewski.
Foto: H&K v řadě AR-15 | YouTube
Celá záležitost s úřady je v tuto chvíli před správním soudem v Sigmaringenu. Výsledek soudního sporu v případě neúspěchu může negativně ohrozit právě výše uvedenou zakázku s Bundeswehrem.
Komentáře
Monarchista
16. 03. 2020, 16:58Všichni víme, že kvalita zbraní je vynikají a zde jde jen o ekonomický bojkot. Pokud se dostanou na civilní trh bude mít mnoho dalších menších, byť kvalkitních zbrojevk poroblém i existenční.