Írán - Země, která pro své vítězství neváhala poslat na smrt desetitisíce vlastních dětí
Dnes se podíváme na velmi stinnou stránku Irácko-íránské války, která je, co se počtu obětí týká, srovnávána s první světovou válkou a ve které se děly opravdu hrozné věci. Jedna z nejhorších kapitol této války je bezesporu íránská mohutná ofenzíva s názvem "Svatý Muharram", ve které byly k boji hromadně využity (nebo lépe řečeno zneužity) děti.
Irácko-íránská válka byl ozbrojený konflikt mezi Irákem a Íránem od září 1980 do srpna 1988. Ve své době se nazývala také jako Válka v Perském zálivu, což se později ujalo jako označení jiného konfliktu v letech 1990–91. Obě strany utrpěly ve válce výrazné ztráty a škody. Odhaduje se, že v důsledku bojových akcí zemřelo jeden a půl milionu iráckých a íránských vojáků a civilistů. Kvůli taktice, kterou obě strany zvolily, byl tento konflikt srovnáván s první světovou válkou. Využívány byly taktiky zákopového boje, stejně jako útoků lidských vln přes ostnatý drát a minová pole. V průběhu konfliktu Irácká strana široce využívala bojové plyny, jako je yperit, proti íránským vojákům i proti kurdským civilistům během operace al-Anfal.
V této válce zahájil Írán dne 10. 10. 1982 mohutnou ofenzívu s názvem "Svatý Muharram" namířenou proti iráckému městu Mandali. Tato ofenzíva se zapsala do dějin prvním masívním nasazením tisíců nezletilých chlapců, jejichž věk se pohyboval kolem dvanácti až šestnácti let.
Foto: Chlapci, ktěří byli ještě dětmi, bojovali v dobrovolnických milicích Basídž a umírali po tisících | Wikimedia Commons
Chlapci po vypuknutí války masově vstupovali do národní milice dobrovolníků zvané Basídž a zhruba po týdenním výcviku byli posíláni na frontu. Íránské velení je nasazovalo na čištění minových polí, kde svými těly doslova tvořili mezery pro pravidelnou armádu. Jindy zas hromadně útočili proti kulometným hnízdům a po nepříteli házeli granáty, které nosili v baťůžkách na zádech.
Dětští vojáci pocházeli většinou z chudých rodin a byli hluboce oddáni šíitskému pojetí islámu. Na hlavě nosili rudé a zelené pásky se jménem Alláha a kolem krku jim visel zlatý klíček z plastu. Klíčky měly symbolicky představovat vstupenku do ráje, íránská vláda jich v Hongkongu zakoupila na 100000, aby chlapce motivovala k umírání. U města Mandali pak byly děti v několika lidských vlnách hnány proti dobře zakopaným pozicím. V následné jednostranné bitvě pak mnoho z nich zahynulo v kulometné palbě.
Foto: Chlapci pocházeli většinou z chudých rodin a byli hluboce oddáni šíitskému pojetí islámu | Wikimedia Commons
Íránci sice během operace "Svatý Muharram" získali velký kus iráckého území, avšak oběť tisíců chlapců se nakonec ukázala jako zbytečná. Území, které Íránci během ofenzívy získali, nemohli dlouho udržet a byli následujícím protiútokem vytlačeni zpět do původních pozic. Íránské velení používalo nezletilé vojáky celou válku a odhaduje se, že za celou tu dobu zahynulo 90000 íránských vojáků mladších 16 let.
Foto: Chlapci, kterým se dostalo zhruba týdenního výcviku, byli posléze posíláni rovnou na frontu | Wikimedia Commons
Asi není třeba dlouhosáhle přemýšlet o tom, že v případné "otevřené válce", kde by proti sobě stál Írán a USA, by měl tento konflikt předem jasného vítěze. Ovšem jednalo by se zřejmě jen o vítězství na poli bitevním. Vzhledem k tomu, jak silné kořeny má islám v Íránu a co všechno jsou bojovníci ve jménu Alláha schopni udělat v prosazení svých cílů, je potřeba se zamyslet, jakou případnou reakci by konflikt vyvolal.. Můžeme tedy jen doufat, že se horké hlavy obou mocností hluboce zamyslí a pokusí se narůstající konflikt "uhasit" dříve, nežli bude pozdě.
Komentáře
Waki
14. 01. 2020, 13:22..a pak kvičeli jak selata, když jim ustřelili ruku či nohu. Vzývali a děkovali potom Aláhovi ? Pak tihle invalidi se budou léčit u nás v Teplicích.
Lynx
10. 01. 2020, 10:40BPN to napsal dobře...... tesat do kamene a šířit