Jak stovky koček zocelených Sibiří pomáhaly porazit nacisty u Leningradu
V únoru 1943 byla zahájena ofenzíva, která se jmenovala Polární hvězda, jejímž cílem bylo zničení německé 18. armády, která byla situována na západě od Leningradu. Díky odporu Španělů z Modré divize byla tato operace neúspěšná a Sověti přišli o tisíce mužů. Dílčím úspěchem ofenzívy však bylo sovětské vytvoření úzkého koridoru do obleženého města, ve kterém se podařila vybudovat železniční trať. Ta byla dlouhá 34 kilometrů a bylo to po dlouhé době první pozemní spojení Leningradu s vnějším světem. Blokáda Leningradu (8. září 1941 – 27. ledna 1944) mimochodem představuje jednu z nejdelších obléhacích vojenských operací nejen v celé 2. světové válce, ale i v dějinách válek vůbec. Z hlediska ztrát šlo zřejmě o nejkrvavější obléhání v lidských dějinách. Nově vytvořená trať byla sice permanentně pod německým dělostřeleckým ostřelováním, přesto se jednalo o velký úspěch, protože zásobování města se výrazně zlepšilo.
Foto: Vlaky do Leningradu dopravovaly nejen životně důležité zásoby, ale také tisíce koček | printscreen z YouTube
První vlak vypravený z pevniny do města dorazil 7. února. Přivítaly jej slavnostní projevy a dechovka, vlak byl vyzdoben portréty Stalina a Molotova. Vlak vezl důležitou zásilku másla pro leningradské děti a tisíce koček a koťat. Město bylo totiž neskutečně zamořeno krysami a tito hlodavci způsobovali obyvatelům města řadu problémů.
Foto: Obyvatelé Leningradu jsou dodnes na své zachránce patřičně pyšní | galerie - Historie válek
Problém zamořeného Leningradu byl v tom, že během hladomoru obyvatelé všechny původní kočky snědli. Krysy tak neměly svého přirozeného nepřítele a přemnožily se. Krysy pak přenášely nemoci, ožíraly mrtvoly a v neposlední řadě požíraly ve velkém cenné zásoby zbylého jídla. Po čase se krysy dokonce přestaly bát lidí a napadaly malé děti. Nebyla proti nim žádná účinná obrana, byly jich desetitisíce. Kočky dovezené do města pocházely z Jaroslavské oblasti a hlavně ze Sibiře. Byly tak velmi odolné a dobře snášely zimu.
Foto: Kočka umí být také dobrým parťákem do nepohody | printscreen z YouTube
Celkem byly do města vypraveny čtyři vlaky plné koček, kterých bylo více jak 5000. Importované kočky se hned pustily do práce a krysí tyranie začala znatelně slábnout. Za několik měsíců bylo město od krys kompletně vyčištěno. Kočky byly za tuto bohulibou službu natolik ceněny, že je obyvatelé města i přes stále trvající hlad nelovili pro jídlo. Dnešní kočičí populace v Petrohradu má proto svůj původ v této válečné pomoci ze Sibiře a obyvatelé města na tuto pomoc nikdy nezapomněli. Sochy koček zdobí dodnes petrohradské ulice.
Foto: Malovaný obrázek zachycuje kočičí záchranu trpícího Lenigradu před krysí tyranií
Komentáře
ppjarda
26. 10. 2019, 15:21O pomníku koček, který není v Leningradě ale v Ťumeni. Bohužel pro mladší ročníky je v azbuce nečitelný.
https://tonkosti.ru/%D0%A1%D0%BA%D0%B2%D0%B5%D1%80_%D1%81%D0%B8%D0%B1%D0%B8%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%85_%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D0%BA
Vaclav
25. 10. 2019, 10:47Čtu tady ty výplody chorých mozků a nestačím se divit jeden nadává na výchd druhý na západ a všichni jsou vedle. Ale to už je ta česká nentalita že se nepodívá na skutečnosti. je mi vás líto.
miki
25. 10. 2019, 07:09Ja nevím,hanite tady východ a co děla zapad ameryčane jsou rozlezly všude a to jejich nařizeni to vam nevadí,a že jste ted´ hlidani více než za komunismu.
26085
24. 10. 2019, 20:49Seber se ty frajere a tahni na vychod.
Do mesice by jsi vystrizlivel.
tasticky
24. 10. 2019, 14:48Tak proč se na ten východ neodstěhujete? Já si naopak moc dobře vzpomínám, jak se nám tady ti slované z východu roztahovali a kolony tanků jezdili po našich městech.
Cateye
24. 10. 2019, 14:29Sibiřská kočka, později uznaná jako plemeno, je úžasný tvor, na pomezí kočky a psa a neskutečný lovec. Naše lovuška dokázala za noc donést klidně i pět kousků škůdců a sousedé ani netuší, že jejich zahrádky v klidu bujely díky ní. Budiž ji přáno kočičí nebe.... :)