„Jen si vezmu kabát,“ pravil Oldřich Frolík příslušníkům gestapa a pak se prostřílel na svobodu
Oldřich Frolík se narodil v dubnu roku 1909 a na první pohled to byl celkem obyčejný muž. Vyučil se kovodělníkem, pracoval v Janečkově továrně v Praze na Pankráci, za ženu si vzal dívku jménem Barbora a společně bydleli v pražské Michli. Ve skutečnosti se však prakticky okamžitě po začátku nacistické okupace zapojil do odbojové činnosti a pokračoval v ní až do roku 1942, kdy byl jedním z nejbližších spolupracovníků slavného výsadku Anthropoid, který spáchal atentát na Reinharda Heydricha.
Foto: Oldřich Frolík na průkazkové fotografii | Wikimedia Commons
Vzhledem ke svému povolání dělníka v pražské zbrojovce dostal v rámci spolupráce se skupinou Anthropoid na starost servis munice, zbraní i výbušnin. Frolík je zároveň pro parašutisty ukrýval. Manželé Frolíkovi toto riziko podstoupili, ačkoliv v té době měli dvě malé dcery Květu a Jitku.
Foto: Barbora Frolíková | Wikimedia Commons
Po samotném atentátu trvalo přes čtyři měsíce, než se gestapo v rámci vyšetřování dostalo na Frolíkovu stopu. 15. září 1942 jej pak přišli tři důstojníci zatknout a prohledat jeho byt. Frolík gestapákům řekl, že s nimi půjde dobrovolně, nebude klást odpor a zakončil to památnou větou: "Jen si vezmu kabát." Z kapsy kabátu však obratem tasil nabitou pistoli a zahájil na překvapené důstojníky gestapa přesnou střelbu. Dva z nich byli na místě mrtvi po zásazích do hlavy a hrudníku, třetí byl vyřazen střelou do břicha, kterou nicméně přežil. Oldřich Frolík unikl z bytu a následně dokonce ujel automobilem gestapáků, které právě postřílel.
Foto: Pamětní deska věnovaná manželům Frolíkovým | Wikimedia Commons
Během následné domovní prohlídky nalezlo gestapo v bytě bombu podobnou té, kterou použili Gabčík s Kubišem při atentátu na říšského protektora Heydricha, ramenní opěrku ze samopalu Sten Josefa Gabčíka a v důmyslně ukryté skrýši i velký arzenál zbraní a munice.
Po útěku se několik dnů ukrýval, nicméně gestapu se podařilo přesvědčit, respektive spíše donutit ke spolupráci protektorátního četníka Jaroslava Panenku, kterému Frolík věřil. Panenka Frolíka vylákal do léčky připravené téměř sto příslušníky gestapa a protektorátní policie a ačkoli se Frolík i tentokrát tvrdě bránil, uniknout se mu již nepodařilo.
Foto: Příslušníci gestapa | Wikimedia Commons
Gestapo zatklo i jeho ženu Barboru a oba byli nejprve vyslýcháni v pankrácké věznici, následně převezeni do Terezína a odtamtud transportem do koncentračního tábora Mauthausen. Tam je potkal stejný osud, jako mnoho dalších hrdinů protinacistického odboje; 23. ledna 1943 byli oba popraveni.
Foto: Květa a Jitka | Wikimedia Commons
Jejich dcery válku přežily v nacistických internačních táborech v Praze na Jenerálce, ve Svatobořicích a Plané nad Lužnicí. Byly dány na převýchovu. Po druhé světové válce Květu a Jitku vyhledali příbuzní ze strany Frolíkových a dále je pak vychovávala sestra Oldřicha Frolíka. Květa žila v Švédsku a Jitka ve Švýcarsku. Stýkaly se, ale jejich vztah byl již od dětství velmi komplikovaný. Jitka zemřela v roce 2003 a Květa před rokem 2009.
Komentáře
Jozef Korený
21. 06. 2020, 22:02:pensive:Systematická likvidácia Slovanov ( Čechov, Slovákov, Poliakov, Rusov, Srbov, Bulharov, ) atd. počas II.SV ženy, deti, starci a vojnoví zajatci podstatne prevyšujú v počtoch ktorí zahynuli ako likvidovaných Židov v akcii " konečného riešnia " započaté prvými transportami do KT Osvienčim,Treblinka,Sobibor, Chelmno a v povstaní Židov vo Varšavskom ghete ako aj v gethach vo Varšave, Lubline a Terezíne.
PepaK
01. 06. 2020, 08:40Čest jejich památce!
liberal shark
14. 02. 2020, 07:45to Osobně
Heydrich byl především vedoucí osobností projektu Generalplan Ost - tedy systematické genocidy západoslovanských národů ve střední Evropě a její důslednou germanizací. Na to se ve stínu Šoa tak nějak zapomíná. Přitom počet polských, českých a dalších obětí německého nacionálního socialismu je vyšší než 6 milionů obětí židovských.
mathes
14. 02. 2020, 06:39Atentát se opravdu páchá, vykonává se poprava. Hleděno dnešní optikou, to byl teroristický čin, hotl časy se mění.
MK
13. 02. 2020, 20:57Jako vždy,
o našich hrdinech se mluví minimálně a pro jistotu se nic nenatočí...
Hanys
13. 02. 2020, 18:11Goji,tohle není politická diskuze,tak tady netahej Havlovy.
Martin Tomášek
13. 02. 2020, 17:20Čest jejich památce.
Ronald
13. 02. 2020, 16:59:kissing_heart:
Osobně
13. 02. 2020, 16:25Bohužel oficiální CS místa, tisk, masmédia převzali ve věci likvidace masového vraha Heydricha, slova a pojmenování hrdinské likvidace masového vraha Heydricha od Protektorátní německé propagandy. Slova jako atentát, spáchali atd. rozhodně nejsou na místě a fakticky se jedná o znevažování likvidace masového vraha Heydricha, který se organizačně podílel na vyvraždování tisíců CS občanů a dále prokazatelně vedl systémovou akci na "končené řešení židovské otázky", ve smyslu konkrétní logistiky transportů, vyhlazovacích německých táborů a statistiky počtů vyhlazených v časové ose, viz. konference ve Wannsee
goj
13. 02. 2020, 16:08cest jejich pamatce. mimochodem jini jako treba havlovic familie byli s gestapackou luzou a ostatnimi okupanty vcetne heydricha celkem kamaradi.
Iniciativa A.
13. 02. 2020, 15:25Na cca 60 m Kvestorské a Hanusovy ulice bydlely hned čtyři rodiny odbojářů, kteří byli letech 1941 až 1943 zavražděni!
Většinou pro aktivní pomoc výsadku Anthropoid.
Pechmanům stačili Sokolové pamětní desku odhalit těsně po válce. Pamětní desky panu Deršatovi, manželům Albrechtovým a Frolíkovým jsme je odhalili 13. 9. 2018. Nemáme málo hrdinů, jen na ně zapomínáme ...
Dvorpa
13. 02. 2020, 14:55Nezažil jsem to, bohu dík, ale je to obrovská statečnost. To dnešní mladí vůbec neví co je to. Ty žijí pouze materialismem dnešních dní.
Tom
13. 02. 2020, 14:46Bez zbytečných gest dělali velké věci, které v té době měly rozměr neskutečného hrdinství, smekám před takovými osobnostmi. Tohle byli opravdoví hrdinové, riskovali své životy, své osobní pohodlí a věděli co je čeká v případě prozrazení. Přesto do toho šli.
Veliká úcta a neskonalý respekt
Hana Babicova
13. 02. 2020, 13:37Vždy s uctou před takovymi hrdiny,byli to vlastenci.
Petr
13. 02. 2020, 13:22Bylo by možné nepoužívat ve spojitosti s atentátem na R.H. sloveso "spáchat"? Páchají se nepravosti. Že byl na zast. říškého protektora "spáchán atentát" je přejímání nacistického slovníku. Výsadkáři nic nespáchali, ale splnili rozkaz a atentát vykonali.
Michal
13. 02. 2020, 11:36Tak tohle byli hrdinové. I přes možná rizika obětovali vše.
Čest jejich památce :)