Kalašnikov letos dodá ruské armádě 40 tisíc nových útočných pušek AK-12
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v roce 2020 koncern Kalašnikov dodá ruským ozbrojeným silám 40 tisíc nových útočných pušek AK-12 kalibru 5.45 mm. Pušky AK-12 mají u jednotek nahradit v současné době používané AK-74M. Konečné rozhodnutí o zavedení několika nových typů útočných pušek učinilo ruské ministerstvo obrany v roce 2018.
Foto: Útočná puška Kalašnikov AK-12 | Kalašnikov
První útočné pušky typu AK-12 od koncernu Kalašnikov (budou tvořit většinu mezi nově dodávanými typy) byly ruské armádě dodány v roce 2019. Podle zveřejněných zpráv by mělo jít asi o 2500 kusů. Nová útočná puška AK-12 prošla dlouhým vývojem od původního, možno říct „revolučního" návrhu vycházejícího z prototypu AK-200 až po současné sériové provedení, které je spíše hlubší modifikací pušky AK-74M. Odrazily se na ní konzervativní postoje určitých vlivných skupin v ruské armádě, strach z neznámého a neodzkoušeného, zvyky, které jsou pověstnou stahující „drátěnou košilí", a v neposlední řadě také strach o cenu finálního produktu.
Foto: AK-12 v pouštní pixel kamufláži | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND
Útočná puška AK-12 je určena pro rozšířenou ruskou munici 5,45x39 mm. Má zlepšenou celkovou ergonomii, která přispívá k lepší ovladatelnosti a přesnosti, je vybavena moderní skládací teleskopickou pažbou a montážními lištami Picatinny pro navěšení různých kolimátorů, zaměřovačů a dalších doplňků. Konec její hlavně je běžně opatřen rychle demontovatelným kompenzátorem s ozubením, které má např. ulehčovat rozbíjení odolných skel automobilů. Pod kompenzátor je možno na konec hlavně nasadit útočný nůž. Kompenzátor na konci hlavně může být v případě potřeby nahrazen tlumičem hluku. Na pušku může být zavěšen 40mm granátomet typu GP-25 nebo novější GP-34 na granáty řady VOG-25.
Foto: Podvěsný granátomet GP-34 | Gunrf
V základní verzi je puška AK-12 vybavena hlavní o délce 415 mm (16,3 palce) a její hmotnost je 3,3 kg. Zásobování municí zajišťuje nový typ zásobníku na 30 nebo 60 nábojů, lze však použít i starší typy zásobníků z AK-74 a také zásobníky na 96 nábojů kulometu RPK-16 a zásobníky kulometu RPK-74. Udávaná rychlost střelby je 650 až 700 ran/min. Z pušky lze střílet jednotlivými ranami, dávkami po dvou ranách nebo neomezenými dávkami.
AK-12 bude k dispozici i ve zkrácené verzi AK-12K s hlavní o délce 250 mm.
Foto: AK-12 | Wikimedia Commons
Útočná puška AK-12 (celý název Avtomat Kalašnikova, obrazec 2012 goda) využívá základní funkční princip Kalašnikov; je tedy poháněna odběrem prachových plynů z hlavně a její závěr tvoří nosič závorníku pevně spojený s plynovým pístem a samotný otočný závorník. Speciální balanční systém patrně využit není, ale dynamika funkčního mechanismu byl údajně upravena tak, aby se omezil zpětný ráz a zvýšila se stabilita při střelbě dávkou. Na obou stranách těla se nalézá palcem ovládaná páčka se čtyřmi polohami: zajištěno, jednotlivé rány, tříranné dávky a plně samočinná střelba. Na první pohled zaujme také skutečnost, že AK-12 má na horní straně celého těla a rovněž na spodní straně předpažbí standardizované montážní lišty typu Picatinny (MIL-STD-1913), na které lze upevňovat nejrůznější druhy zaměřovačů, světlometů, rukojetí, granátometů a dalšího příslušenství. Zdokonalilo se také základní mechanické hledí, u kterého se podstatně zvětšila záměrná délka. Jinak je řešený celý spoušťový mechanismus i uvolňovač závěru, ale podrobné informace o těchto prvcích dosud k dispozici nejsou. Co je naopak velmi zjevné, to je naprosto nová konstrukce pažby. Části uživatelů totiž na puškách AK „stovkové“ série může vadit poněkud archaický tvar pažby a absence teleskopického mechanismu (neboli nemožnost změny délky). U zbraně AK-12 lze nastavovat jak délku pažby, tak i polohu botky pažby. Kromě toho bylo lehce přepracováno ústí hlavně, aby bylo možno odpalovat i puškové granáty zahraniční výroby; díky nové hlavni je zbraň též přesnější. A vzrostla rovněž nejvyšší kadence; max. rychlost střelby zbraní série AK činila po desítky let cca 600 ran za minutu, ale AK-12 slibuje dosáhnout až 1000 ran za minutu.
Srovnání parametrů útočných pušek AK-74M a AK-12
AK-74M AK-12
Hmotnost bez zásobníku (kg) : 3,3 3,3
Hmotnost zásobníku na 30 ran (kg): 0,23 0,23
Hmotnost zásobníku na 60 ran (kg): - 0,33
Hmotnost zásobníku na 95 ran (kg): - 1,0
Celková délka zbraně (mm): 943 945
Délka zbraně se složenou pažbou (mm): 700 725
Délka hlavně (mm): 415 415
Záměrná délka (mm): 379 414 / 583
Max. rychlost střelby (ran/min.): 600 600 / 1000
Komentáře
Pantáta Bezoušek
15. 01. 2020, 15:27Jo jo Rusáci jsou borci. Sice neumí vyrobit ani mikrovlnou troubu nebo mobilní telefon natož třeba průměrný osobní automobil, ale útočné pušky chrlí ve velkém. Opravdu pokroková země. A polovina ruských domácností nemá splachovací hajzlík nebo teplou vodu případně obojí. A u nás se najde spousta obdivovatelů, kteří v Rusku vidí opravdovou vyspělou společnost a pokrokovou zemi. A kolik z těch rusofilů má doma co ruského kromě vodky? Kdo z nich se dívá na ruské filmy, poslouchá ruskou muziku, obdivuje ruské herce nebo režiséry, vaří na ruském vařiči, myje nádobí v ruské myčce nebo pere v ruské pračce? Ne vše je z toho "prohnilého" západu. Pro mě je Rusko rozvojová země, významem na úrovni Egypta nebo Vietnamu. Velké lejno, co hodně páchne a působí odporně nebezpečně, ale v pohodě ho prostě obejdete a jdete si zase po svém a za chvíli už vás to lejno za vámi nezajímá...
nevím co to je?
12. 01. 2020, 21:26:weary:Určitě to bude o5 qva,qva-kvalitní zbraň od výrobce.Která udrží standard ve spolehlivosti a provozu v jakémkoli prostředí.Škoda že Michail byl v CCCP.Jinak by byl velmi bohatý muž.