Konec 2. světové války v Evropě
Dne 8. května 1945 byla oficiálně podpesána bezpodmínečná kapitulace veškerých německých vojsk na všech frontách a tím prakticky skončila 2. světová válka v Evropě.
Foto: Generál Alfred Jodl podepisuje v Remeši bezpodmínečnou kapitulaci nacistického Německa
Některé jednotky (hlavně fanatičtí Waffen SS) se i po podepsání kapitulace odmítly vzdát a byly ochotny si prorazit cestu do amerického zajetí i násilně.
Stalo se tomu například u demarkační čáry na silnici ve směru na Písek a Strakonice se od konce dubna 1945 hromadily tisíce německých vojáků i evakuovaných civilistů z území obsazených Rudou armádou.
Foto: Zatímco se v Praze slavilo, o několik desítek kilometrů dál se ještě bojovalo
Přes linii do amerického zajetí však směli Němci postupovat jen do půlnoci mezi 8. a 9. květnem; pak už spojenecká dohoda přechody k Američanům nedovolovala. Německé jednotky tak uvízly v kotli u Slivice, kde se pak odehrála poslední velká bitva 2. světové války.
Na této bitvě se podílely útvary tří ukrajinských frontů i jednotky XII. sboru americké armády. Ohromné seskupení Spojenců tedy bojovalo s asi šestitisícovými zbytky wehrmachtu a divizí SS a význam bojů podtrhuje i její konec a německá kapitulace za účasti význačných válečných stratégů. Za Němce ji podepsal generál Pückler, za sovětskou armádu generál Serjogin a za Američany plukovník Allison. Stalo se tak v noci na 12. května v rakovickém mlýně. Gen. Pückler se 12. května 1945 nad ránem zastřelil.
2. světová válka byla nejstrašnějším konfliktem všech dob a my můžeme jen doufat, že se nic podobného již nebude opakovat. Avšak poslední dobou se mi stále více zdá, že lidé již zapomněli, jaké hrůzy válka přináší.
Komentáře