Královské námořnictvo dostalo novou letadlovou loď
Britské královské námořnictvo Royal Navy oficiálně obdrželo druhou novou letadlovou loď třídy Queen Elizabeth, pojmenovanou Prince of Wales. I když obě nové lodě budou testovány ještě asi rok, oficiálně jsou již nyní součástí britského královského námořnictva.
Foto: HMS Prince of Wales | Royal Navy / OGL
Slavnostního ceremoniálu oficiálního předání letadlové lodě Prince of Wales, který se konal v jejím vnitřním hangáru, se zúčastnilo přes dva tisíce pozvaných osob, včetně posádky lodi, stavitelů, členů královské rodiny a zahraničních hostů.
HMS Prince of Wales je druhá loď ze série dvou nejnovějších britských letadlových lodí. Letecké křídlo Prince of Wales bude tvořeno lehkými stíhacími bombardéry se svislým vzletem a přistáním (V/STOL) Lockheed Martin F-35B Lightning II a vrtulníky Leonardo Helicopters Merlin v několika verzích. Běžný celkový počet všech strojů na lodi bude asi čtyřicet, včetně čtyřiadvaceti F-35B, může však v případě potřeby narůst až na sedmdesát. Kromě jmenovaných typů bude letadlová loď schopna nést i bitevní vrtulníky Apache, těžké transportní vrtulníky Chinook, stejně jako konvertoplány Bell Boeing V-22 Osprey.
Foto: Slavnostní ceremoniál předání | Royal Navy / OGL
Na lodi Prince of Wales bude sloužit kolem sedmi stovek námořníků a asi tři stovky osob patřící k leteckému křídlu. Ve stavu plné bojové připravenosti může být na lodi až 1600 lidí.
Britské letadlové lodě třídy Queen Elizabeth mají pohon tvořený dvěma plynovými turbínami a čtyřmi dieselovými generátory, jsou dlouhé více než 280 metrů, palubu mají širokou 73 metry a jejich plný výtlak přesahuje 65 tisíc tun. Lodě mohou dosáhnout rychlosti až 25 uzlů a jejich autonomie je 300 dnů plavby. Lodě nemají katapulty ani lanový záchytný systém pro letadla. Pro usnadnění startu letadel mají na přídi tzv. „skokanský můstek".
Foto: Slavnostní ceremoniál předání | Royal Navy / OGL
Navzdory skutečnosti, že stavba letadlové lodi HMS Prince of Wales začala o dva roky později (26. 5. 2011) než HMS Queen Elizabeth (7.7.2009), obě lodě mají být podle plánu uvedeny do plného provozu v roce 2020.
Komentáře
David
16. 12. 2019, 23:05v africe chcípaj hlady , protože se množej geometrickou řadou a nejsou schopni se ssami uživit, raději čekají co dostanou za potravinovou a ostatní pomoc z bílého světa která jim umožňuje jejich populační kvantitativní strategii , která ale znamené strašlivý průšvih pro celý svět, měli by si vzít příklad z číny ( i když v číně byla vzdělanost tradičně silně hodnocena (chvilkové extempore "kulturní revoluce" to nemohlo změnit)) kde politika 1noho dítěte umožnila/zapříčinila kvalitativní rozvoj společnosti (spolu s vrozenou pílí asiatů) a vidíte kde teď čína je... do pár let maximálně desetiletí bude velmocí č.1
theBearspook
16. 12. 2019, 19:31Rusové nestaví letadlové lodě z jednoho prostého důvodu, nemají na to doky. Jediní, kdo toho byli schopní jsou Ukrajinci a s těmi nějak nemají zrovna přátelské vztahy. Takže jediné, o čem mohou teoretizovat je to, kolika zásahy potopí letadlovou loď. Mimochodem, o tom byl jistý dokument, jak se Američané snažili potopit vysloužilou letadlovou loď a jak to dost dlouho nechtělo ke dnu.
carlos
14. 12. 2019, 21:42Janovi Novotnému: Doporučuji k přečtení knihu Uspořádání světa od Henryho Kissingera. Tam je to v souvislostech. Do přečtení té knížky (Audiotéka) jsem byl docela pacifista. Ta kniha mi otevřela nové horizonty poznání. Američany obdivuji i když mi na nich spousta věcí vadí. Prostě po té knize se přestanete dívat na politiku z úrovně chodníku a to je její největší přínos. Afghánistán účet 2020: 1 bilion USD, 150 000 mrtvých, 3x tolik zraněných, další škody v růstu ekonomiky Afghánistánu, zničená infrastruktura. To je průser. Hlavně tedy snaha jednoho makaka být slavnej jako taťka. Hrál si na kovboje a zaplatilo za to životem 3000 mladých z koaličního vojska. A těch Afgánců... tomu nerozumím, že ten malej zmetek vyrobí z rozmaru takový průser a lidí mu ještě tleskají. Pičus.
Kapitán poslední potopené letadlovky
14. 12. 2019, 18:46... a rybář Jan ví co říká, takto už vyřídil několik letadlových lodí. :wink:
jan
14. 12. 2019, 17:52Je to ale zároveň ta nejlepší terč na moři.Pomalejší a velký cíl.Někdy stačí i jen rybářskou loď a rozhodit síť asi tak 800m s plovocími minami a spánem bohem tajtrlové.