Legendy z Bratrstva neohrožených: Alton More
Alton More se narodil 23. dubna 1920 v Casperu ve státě Wyoming do početné rodiny šesti dětí. Po vystudování střední školy si v červnu 1943 bere za ženu svou přítelkyni Ermu Jean Barnhillovou. V té době již Alton dokončuje výsadkářský výcvik v táboře Toccoa. Jako příslušník roty E, 2. praporu, 506. výsadkového pluku, 101. výsadkové divize je v témže roce poslán se svými spolubojovníky do Velké Británie. Orli se naloďují na transportní loď v New Yorku s cílovou stanicí v anglickém Liverpoolu.
Foto: Alton More (vlevo) spolu s Donem Moonem | U.S. Army / Public domain
V roce 1944 se Alton, toho času prodělávající zdokonalovací výcvik na blížící se invazi v Aldbournu, stává otcem dcery Janet. More je pověstný svými „dlouhými prsty“. V předvečer dne D, 5. června 1944 ukradne ve vozidlovém parku s pomocí Donalda Malarkeyho motocykl s přívěsným vozíkem, se kterým se pak projíždějí jižní Anglií. 6. června 1944 vyskakuje s křičícími orli do Normandie. Zúčastní se dobytí Carentanu i jeho obrany proti německému protiútoku. 10. června 1944 se nervově zhroutí poté, co najde a prohledá batohy několika padlých spolubojovníků. V jednom z nich objeví pár růžových dětských botiček, které mu připomenou jeho rodinu vzdálenou tisíce kilometrů. Ještě před návratem roty E z normanského předmostí opět prokáže své temnější „schopnosti“ když z hlavního zásobovacího skladu odcizí krabice s potravinami. O ně se záhy podělí se svými kamarády. Protože se orli již delší dobu pořádně nenajedli, po zkonzumování většího množství jídla je všem zle.
Po krátkém odpočinku ve Velké Británii, se 101. výsadková divize od 17. září 1944 zúčastní Montgomeryho naplánované operace Market – Garden v Nizozemí. Orlům je svěřen úkol obsadit a udržet mosty v Eindhovenu, Sonu a Veghelu v jižní části operačního prostoru. Jestliže se akce zdaří, mohou jednotky britského XXX. sboru mosty využít k rychlému postupu k mostu přes řeku Waal v Nijmegenu, jehož obsazení dostávají na starost příslušníci americké 82. výsadkové divize. Hlavním cílem operace, který je svěřen Rudým ďáblům z 1. britské výsadkové divize, je dálniční most klenoucí se nad Rýnem v Arnhemu. Přes něj vede přímá cesta do průmyslové oblasti Německa Porúří. Jeho obsazením tak mohou Spojenci vyřadit nejdůležitější německé průmyslové podniky a možná ukončit válku ještě v roce 1944. Jak známo, operace končí spojeneckou porážkou, těžkými ztrátami a ústupem, i když se zvláště Američanům podaří, byť se zpožděním, své úkoly splnit.
101. výsadková divize je stažena k odpočinku do Mourmelon-le-Grand východně od francouzské Remeše. Alton More a jeho spolubojovníci však na odpočinek nedostanou ani měsíc. 16. prosince 1944 zahajuje Německo v rámci operace s krycím názvem Wacht am Rhein ( Stráž na Rýně ) silami tří armád, 6. tankové SS pod velením SS - Oberstgruppenführera Josepha Seppa Dietricha, 5. tankové generála Hasso von Manteuffela a 7. polní armády generála Ericha Brandenberga poslední ofenzívu na západní frontě. Cílem mohutného útoku je proniknout slabě bráněnými Ardenami, dostat se k řece Máze, následně prorazit k belgickým Antverpám a rozdělit spojeneckou frontu. Části různých amerických jednotek, silně oslabených předešlými boji, což se týká i 101. výsadkové divize, tedy mj. i roty E s Altonem Morem, čelí nepříteli v mrazivých a zasněžených lesích severovýchodně od městečka Bastogne. Přes velké ztráty, početní převahu nepřítele i klimatické podmínky, udrží obležená americká posádka město. More se zde několikrát vyznamená jako kulometčík při odrážení útoků německé pěchoty.
Foto: Příslušníci 101. výsadkové divize sledují, jak letouny C-47 shazují zásoby nad městem Bastogne | U.S. Army / Public domain
Na jaře 1945 se Alton More zúčastní přesunu divize do Německa. Se svými spolubojovníky obsadí Berchtesgaden a „zavítá“ i do Hitlerova Orlího hnízda na Obersalzbergu. Zde ukořistí dvě alba fotografií Adolfa Hitlera, kde jsou zachyceny různé zahraniční delegace během návštěv Führerova horského sídla. Jeden z vysokých důstojníků mu dokonce vyhrožuje polním soudem, když fotografie neodevzdá. Alton se obává toho, že mu fotografie budou zabaveny. Jedno ze sedadel v jeepu tak upraví a využije jako skrýš. Richard Winters Altonovi pomůže dostat fotografie přes hlídku vojenské policie - nabídne se jako řidič. Když empíci spatří válečného hrdinu, majora Winterse za řízením jeepu, ani se neobtěžují jeho kontrolou.
More se po válce vrací do Států. Poprvé na vlastní oči spatří svou dceru Janet. K ní v letech 1946 a 1949 přibudou sourozenci Ronald a Sharon. Alton More, veterán z tábora Toccoa, jenž prožil všechna nasazení roty E, umírá 31. července 1958 během automobilové nehody nedaleko města Casper. Ve 21:00, když se vrací z práce, se jeho auto sráží s volně se pohybujícím koněm. Bylo mu 38 let.
Zdroj: wikiofbrothers.fandom.com
Komentáře