Mars Bluff incident aneb když vám za barák spadne atomovka
Je úterý 11. března 1958. Asi pět mil od třicetitisícového města Florence (stát Jižní Karolína) se v lesích nachází komunita Mars Bluff (v době americké občanské války se místo původně jmenovalo Marr's Bluff), s několika levně postavenými domy a obytnými přívěsy roztroušenými v širokém okolí kolem cesty. Nedaleko domku železničního pracovníka Waltera Gregga (který za druhé světové války sloužil jako výsadkář) si v cca 100 metrů vzdáleném dětském domečku, který jim šikovný Walter postavil, hrají jeho dvě dcery - šestiletá Helen a devítiletá Frances s jejich devítiletou sestřenicí Ellou. Je 16:34, když se najednou poblíž ozve velký výbuch, následovaný tlakovou vlnou.
Ellu zasáhne cihla do čela a spadne, ostatní dvě dívky to pouze povalí na zem, mají jen boule a odřeniny. Ella se rychle postaví a se silně krvácející ranou nad okem v šoku utíká k domu Greggových, který je tlakovou vlnou silně poničený, stejně jako sedm dalších stavení v okolí. Walter se svou ženou Effie a nejmladším synem okamžitě berou děti do auta a vezou plnou rychlostí krvácející Ellu do nemocnice, kde jí ránu sešijí. Všichni mají štěstí v neštěstí, za domem jim totiž právě spadla atomovka. Výbuch nakonec nepřežilo jen pár jejich slepic.
Foto: Jaderná puma Mk 6 - tento typ spadl kousek od Greggova domu | Wikimedia Commons / Public domain
O něco dříve vzlétl ze základny Hunter Air Force Base s Savannah v Georgii šestimotorový strategický proudový bombardér Boeing B-47 Stratojet. Jeho let byl součástí operace "Snow Flurry", což byly zkušební bombardovací lety z USA, přes Atlantik, Anglii a následně nad Severní Afriku, kde provedly fingovaný shoz bomby. Účelem bylo získat data z takovýchto letů a připravit posádky na případné ostré lety, pokud by vypukla válka. Bombardér nesl na palubě jadernou pumu typu Mark 6, která má za normálních okolností při výbuchu sílu odpovídající 30 kT TNT. Ta, co tehdy nesl bombardér, však byla neaktivní. Podrobné informace se v různých dostupných zdrojích různí a není tak zcela jasné, jestli bombě chybělo kompletně celé jádro jaderné nálože, nebo jen její inicializační pojistky, bez kterých nemůže dojít ke spuštění jaderné reakce a které se do pumy vkládají až těsně před shozem.
Posádka letounu byla tříčlenná - dva piloti a navigátor/bombometčík, kterým byl kapitán Bruce Kulka. První pilot, kapitán Earl Koehler, po čase zjistil, že mu na panelu svítí varovná kontrolka signalizující nesprávné uzamčení pumy v pumovnici. Dal tedy pokyn Kulkovi, aby zjistil skutečný stav - jestli je chyba v úchytech, nebo zdali se jedná o falešný signál od čidla. Ten slezl do pumovnice, což nebyl zrovna lehký úkon, přičemž nechtěně zavadil o tlačítko ručního nouzového shozu. Zhruba tři a půl tuny vážící puma se uvolnila z úchytů, prorazila zavřené dveře pumovnice a zřítila se k zemi z výšky cca 4 600 metrů - přímo k domku Waltera Gregga.
Po dopadu v pumě vybouchly klasické výbušniny, které mají za úkol stlačit dvě podkritická množství jaderné nálože a tím vyvolat nukleární reakci. Výbuch vytvořil kráter o průměru 20 metrů a hloubce 11 metrů. Gregg nejprve myslel, že spadlo celé letadlo a chtěl běžet ke kráteru, aby zkontroloval zda někdo nepřežil, posléze však raději vzal krvácející neteř rychle do nemocnice.
Armáda po dalších 25 let v místě výbuchu měřila úroveň radiace. Po menších tahanicích se rozhodla Greggovi vyplatit odškodné ve výši 54 tisíc dolarů, což mu umožnilo přestěhovat se jinam. Posádka letounu byla následně na 7 let umístěna na různých základnách v Evropě. Po návratu se všichni šli omluvit Walterovi Greggovi a stali se přáteli. Kráter je v současnosti obrostlý stromy, ale je stále dobře viditelný. Místo tehdejšího dopadu značí také velká cedule a cesta vedoucí kolem kráteru byla příznačně přejmenována na "Crater road".
Foto: Místo tehdejšího dopadu značí také velká cedule a cesta vedoucí kolem kráteru byla příznačně přejmenována na "Crater road". | Wikimedia Commons / Public domain
Zdroj: wbtw.com, militarytimes.com
Komentáře
Czert
31. 01. 2022, 09:25Lubos
Cti poradne, blizko hranic sssr ci socbloku nelitaly.
A prave takovehle nehody prispivaji k tomu, ze se ony tlacitka/prepinace lip konstruuji a bybavuji treba i temi krytkami.
Das kouli za to, ze ty krytky co dnes vsude vidis se nezacali pouzivat prave na zaklade tohoto incidentu?
Czert
31. 01. 2022, 09:21Skoda ze vybuchly konvencni naloze, kdyby zustala vicemene neposkozena, mohl by ji pak prodat velmi vyhodne zpet.
Veritas vincit
30. 01. 2022, 16:50Luboš
V některých pramenech se píše, že se při nesnadném pohybu v pumovnici chytil čepu (kolíku,...) "emergency release pin", který byl určený k nouzovému uvolnění bomby.
Tlačítko by bylo asi "Button", nebo "pressbutton".
Luboš
30. 01. 2022, 09:18"nechtěně zavadil o tlačítko ručního nouzového shozu"
Tak to je šlendrián nejvyššího stupně, když atomovou bombu lze "omylem" shodit tím, že zády zavadím o nějaké tlačítko! Co kdyby se jim to povedlo až na hranicích s Ruskem (tehdy SSSR) během toho plánovaného cvičení?
Ve filmech vždy vidíme, že je tam nějaký přepínač pod krytkou a teprve tím se aktivuje tlačítko!
Bodie Pilot
29. 01. 2022, 15:42volové, stále dráždí hada bosou nohou.
Liberal shark
29. 01. 2022, 15:17Výbušnina nevybouchla, ale vybuchla. Jsme snad v mateřské školce ?
Petr
29. 01. 2022, 10:30Stejně je zázrak, že ještě nevypukla atomová válka.
vlna
29. 01. 2022, 10:14asbestos-shingle označuje střešní krytinu nebo panely vyrobené z cementu a azbestu.