Modernizace amerických kolových obrněných transportérů Stryker ICV
Společnost Curtiss-Wright Corporation získala kontrakt se společností General Dynamics Land Systems na vybavení pozemních bojových vozidel Stryker technologiemi, které jsou v souladu s přístupem MOSA (Modular Open Systems Approach) pro program modernizace řízených přepínačů.
Podepsaná smlouva stanoví, že společnost Curtiss-Wright poskytne svou vyměnitelnou jednotku DBH-670 Digital Beachhead, aby vylepšila pozemní bojová vozidla Stryker americké armády. Počátkem tohoto roku obdržela americká armáda 300 obrněných bojových vozidel Stryker DVHA1 od společnosti General Dynamics v rámci kontraktu v hodnotě 712,3 milionu dolarů z roku 2020. Kromě toho Bulharsko získalo od Spojených států 183 stejných vozidel Stryker v rámci dohody v hodnotě 1,5 miliardy dolarů.
Foto: Brigády vybavené vozidly Stryker mají být strategicky mobilní, tj. schopné rychlého nasazení na velké vzdálenosti | Wikimedia Commons / Public domain
Digital Beachhead DBH-670 společnosti Curtiss-Wright je osvědčená technologie, která je součástí platformy vozidel Stryker již více než pět let. DBH-670 je navržen tak, aby odolal náročným podmínkám na bojišti, a integruje síťový přepínač U.S. Army Victory a počítač pro řízení vozidla do kompaktní jednotky vyměnitelné za provozu. To umožňuje skutečně síťově orientovanou architekturu, která nabízí společné služby pro všechna autorizovaná zařízení ve vozidle.
Tento kontrakt znamená závazek společnosti Curtiss-Wright poskytovat špičkové technologie, které vybaví vozidla Stryker americké armády pro budoucí bojové scénáře. Tuto iniciativu vede divize Curtiss-Wright Defense Solutions, která působí v rámci segmentu Defense Electronics. Na mezinárodní úrovni si společnost Curtiss-Wright vybrala pro různé služby také společnost General Dynamics. Poskytuje například služby údržby, oprav a generálních oprav pro bojová vozidla pěchoty Ulan rakouské armády (rakouská varianta pásového BVP ASCOD), přičemž vyměňuje původní elektronické a mechanické komponenty systému pohonu věže vozidla Ulan.
Bojové vozidlo Stryker je univerzální platforma navržená tak, aby splňovala rozmanité potřeby moderních bojišť. Z hlediska výzbroje je Stryker vybaven pro plnění nejrůznějších úkolů. Může být osazen 7,62mm nebo 12,7mm kulometem, případně 40mm automatickým granátometem. Pro případ významnějších hrozeb je vozidlo vybaveno také odpalovacím zařízením protitankových řízených střel Javelin. Jeho korba ve tvaru písmene V poskytuje standardní ochranu proti střelbě z ručních zbraní a střepinám granátů. Kromě toho je vozidlo speciálně pancéřováno tak, aby odolalo účinkům improvizovaných výbušných zařízení (IED) a min. Vozidlo Stryker používá několik zemí, včetně Kolumbie, Iráku, Thajska, Ukrajiny a Spojených států.
Vozidlo, které bylo zkonstruováno ve Spojených státech, váží 16 740 kg a může dosáhnout maximální rychlosti 100 km/h na silnici. S dojezdem 500 km je vhodné pro dlouhodobé mise. Vozidlo je rovněž vybaveno různým příslušenstvím, které zvyšuje jeho funkčnost a bezpečnost posádky. Patří mezi ně centrální systém huštění pneumatik, ochrana proti účinkům zbraní hromadného ničení (NBC), denní/noční termovizní vidění, síťový mapovací systém a komunikační systém. Stryker pojme dvoučlennou osádku a devět plně vyzbrojených vojáků a jeho rozměry jsou 6,95 m na délku, 2,72 m na šířku a 2,64 m na výšku.
Standardní americká brigáda Stryker se obvykle skládá ze 130 obrněných transportérů ICV (Infantry Carrier Vehicle), 9 vozidel s protitankovými řízenými střelami, 27 vozidel pro zdravotnickou evakuaci, 12 vozidel ženijních jednotek, 32 velitelských vozidel, 36 samohybných minometů ráže 120 mm, 56 průzkumných vozidel, 13 vozidel palebné podpory, tři vozidla pro průzkum NBC a 12 mobilních kanónových systémů ráže 105 mm.
Brigády vybavené vozidly Stryker mají být strategicky mobilní, tj. schopné rychlého nasazení na velké vzdálenosti. Stryker byl proto záměrně navržen s nižší úrovní ochrany ve srovnání s pásovými vozidly, jako je M2 Bradley, ale s mnohem nižšími logistickými požadavky. Ačkoli byl Stryker navržen jako rychle nasaditelný a ne těžce obrněný, v minulosti opakovaně cvičení prokázala, že za určitých okolností může brigáda Stryker s vozidly a pěchotou používající protitankové střely úspěšně zasáhnout konvenční nepřátelské síly složené z tanků, obrněných vozidel a vrtulníků.
Vozidla Stryker jsou nasazena také na Ukrajině. V lednu 2023 byl na Ukrajinu odeslán první balíček pomoci, který obsahoval 90 vozidel s 20 odminovacími válci. První dorazily v březnu a v srpnu je začala v Záporožské oblasti používat 82. výsadková brigáda nasazená během ukrajinské protiofenzívy. V září pak proběhlo jejich nasazení na tzv. Surovikinově linii u Verbova v Záporožské oblasti.
Zdroj: armyrecognition
Komentáře