Morgenthauův plán měl poválečné Německo vrátit do středověku. Mohl mít za následek smrt až 25 milionů Němců
Během druhé světové války nastal okamžik, kdy si Spojenci byli jisti svým vítězstvím, zejména po skvělém úspěchu invaze do Normandii. Vedoucí představitelé proto věděli, že musí projednat, co udělají s Německem, až konflikt skončí. Jedním z nejpopulárnějších návrhů byl tzv. Morgenthauův plán. Nicméně ne vždy je první nápad ten nejlepší. Plán byl nápadem Henryho Morgenthaua mladšího, který v době prezidentství Franklina D. Roosevelta od roku 1934 působil jako ministr financí. Byl jmenován proto, že byl znám jako přísný v oblasti vládních výdajů.
Foto: Morgenthauův plán měl poválečné Německo vrátit do středověku. Mohl mít za následek smrt až 25 milionů Němců. (ilustrační foto) | Wikimedia Commons / Public domain
Když začala druhá světová válka, Morgenthau se začal více angažovat v oblastech státní správy, které nebyly vysloveně finanční. Byl židovského původu a důsledně se snažil tlačit na Roosevelta, aby pomohl zachránit Židy před německým pronásledováním. Významně se také angažoval v dohodách Lend-Lease mezi Spojenými státy a dalšími zeměmi.
V roce 1944 se Morgenthau zaměřil na zahraniční politiku a právě v této době přišel se svým řešením, jak by měl vypadat poválečný svět. Vysvětloval: "Uvědomuji si, že to není moje odpovědnost, ale dělám to jako americký občan a budu to dělat i nadále a budu do toho strkat nos, dokud nebudu vědět, že je to v pořádku. Chci Německo učinit tak impotentním, aby nemohlo vykovat nástroj války – další světovou válku." Morgenthauův plán byl navržen v memorandu nazvaném Suggested Post-Surrender Program for Germany (Navrhovaný program po kapitulaci Německa). Dal by se rozdělit do tří hlavních bodů. Prvním byla povinná demilitarizace Německa. Nejenže by bylo odzbrojeno, ale také by byly zničeny nebo odstraněny všechny formy průmyslu, které by mohly přispět k budoucímu vyzbrojení. K tomu mělo dojít, jakmile by Německo kapitulovalo.
Primárním regionem, kde by k této demilitarizaci došlo, bylo Porúří, protože bylo srdcem válečného průmyslu země. Podle Morgenthauova plánu měli Spojenci do šesti měsíců po skončení války z této oblasti odstranit všechny továrny a zařízení a zničit ty, které nebylo možné odstranit. Co se týče těch, kteří tam žili, měli být vyzváni, aby se přestěhovali jinam, pokud měli nějakou formu průmyslového vzdělání. Po dokončení těchto dvou etap by se oblast změnila na mezinárodní území, které by spravovala Organizace spojených národů (OSN), aby se z něj už nikdy nestalo militarizované centrum.
Foto: Prezident Roosevelt a Henry Morgenthau. Roosevelt byl plánu velmi nakloněn | Wikimedia Commons / Public domain
Namísto požadavku na reparace jako v případě Versailleské smlouvy po první světové válce by Spojenci dostali finanční kompenzaci prostřednictvím kontroly nad oblastí a převzetí továren a materiálů, které se zde kdysi používaly. Správa německého území by tím však neskončila. Francie by získala Sársko a území v blízkosti Mosely a Rýna, Polsko by získalo část Východního Pruska a jižní Slezsko a Rakousko by se vrátilo ke svým hranicím před rokem 1938. Německo by bylo rozděleno na dva samostatné státy. Württembersko, Bádensko a Bavorsko by se staly jižním Německem, zatímco Sasko, Durynsko a Prusko by se označovaly jako severní Německo. Základem Morgenthauova plánu byla jeho touha, aby se Německo změnilo v zemi zemědělců, kteří by bez vyspělé technologie a surovin již nikdy nemohli ohrozit Evropu ani zbytek světa další válkou. Nebyl to jediný vytvořený plán, protože ministr zahraničí Cordell Hull, původně pověřený tímto úkolem, také vypracoval svůj vlastní. Zatímco Morgenthau byl odhodlán Německo zničit, Hull chtěl zajistit, aby se země mohla rychle postavit na nohy.
Oba plány byly předloženy Rooseveltovi, který v dopise nizozemské královně Wilhelmině uvedl: "Existují dva názorové proudy – ti, kteří by byli vůči Němcům altruističtí a doufali, že z nich láskyplnou laskavostí udělají opět křesťany, a ti, kteří by zaujali mnohem tvrdší postoj. Rozhodně patřím k té druhé škole, protože ačkoli nejsem krvežíznivý, chci, aby Němci věděli, že přinejmenším tentokrát válku definitivně prohráli." Především díky Rooseveltově podpoře byl Morgenthauův plán poprvé představen mezinárodním politikům na druhé quebecké konferenci v roce 1944. Ačkoli byl Winston Churchill zpočátku proti, nakonec se k této myšlence přiklonil díky tomu, že Spojené státy nabídly Velké Británii rozsáhlou dohodu o půjčce a pronájmu.
Po konferenci o plánu informoval 21. září 1944 deník The New York Times. Německé ministerstvo propagandy začalo tyto informace okamžitě využívat k posílení odhodlaného odporu vlastních vojáků. Skutečnost, že Morgenthau byl Žid, byla využita jako "důkaz", že Židé se proti německému státu spikli. To podle vlády ospravedlňovalo zacházení s nimi. Když Roosevelt v dubnu 1945 zemřel, skončil i Morgenthauův plán. Na krátkou dobu to vypadalo, že prezident Harry Truman o něm bude uvažovat, protože 10. května 1945 podepsal směrnici 1067, podle níž Amerika "nepodnikne žádné kroky směřující k hospodářské rehabilitaci Německa nebo určené k udržení nebo posílení německého hospodářství."
To však nemělo dlouhého trvání, protože Turman pak v červenci téhož roku podepsal směrnici 1779, která byla namísto toho určena k poskytnutí pomoci Německu. Téhož měsíce byl Morgenthau nucen odstoupit ze své funkce na ministerstvu financí, protože se s Trumanem příliš rozcházeli v politickém přístupu. Možná je to tak dobře – výpočty ukazují, že kdyby byl plán realizován, až 25 milionů Němců by zřejmě zemřelo hlady.
Přístup realizovaný po skončení druhé světové války byl Morgenthauovu plánu maximálně vzdálen. Místo toho, aby z Němců udělal národ primitivních zemědělců s málo vyspělou technologií, poskytl jim významnou hospodářskou pomoc, aby mohli stabilizovat svou zemi a zotavit se z konfliktu. Marshallův plán, jak byl nazván, byl velmi úspěšný a umožnil západnímu Německu velmi rychlou obnovu. Jestliže mír po první světové válce trval pouhých 20 let, od roku 1945 v Evropě k masivnímu konfliktu nedošlo.
Zdroj: warhistoryonline
Komentáře
Šebesta
07. 05. 2023, 07:44Pane Flek. Máte pravdu budu nyní použivát výraz Východní Německo a Severní Korea ale ono to svádí ne proto že s tím někdo souhlasí ale je to zkratka,která se dobře píše. Pokud jde o Roosevelta tak tady bych s tím tak nesouhlasil co píšete. Naivní byl stejně jako Beneš oba brali Stalina tedy aspoň Roosevelt jako hodného strýčka a Beneš jako šéfa země ,která bude garantem naši nezávislosti a oba mu věřil a to přesto,že i k nim se doneslo co udělala NKVD s polskými oficíry. Oba tomu nevěřili a za viníky považovali Němce. I zprávy o gulagu neppochybně museli mít. Navíc u Roosevelta pokud vím z válečných dokumentů které rád sleduji tak místy měl pocit že Churchil moc přehání a Stalina a SSSR očerňuje víc než je zdrávo.
Vaclav Flek
07. 05. 2023, 21:43Pane Sebesto, nejsem s vami v uplnem rozporu, ale myslim, ze jste hrebik na hlavicku netrefil. Podstata problemu je jinde, a to prave ve velkem pragmatismu spise nez v naivite Roosevelta i Stalina. Roosevelt velmi dobre vedel o sovetsko-nemeckem paktu ze srpna 1939 i jeho praktickych dopadech na osudy celych narodu v prvnich letech II. svetove valky, ale jeho realne pojata politika se zamerovala predevsim na to, co je dobre pro USA. Proto Stalinovi hodne veci "promijel", na rozdil od Churchilla, ktery byl prece jenom vetsim idealistou a krome jiste miry cynismu se domnival, ze v politice musi platit alespon ty hlavni moralni zasady, ktere vyplyvaly treba z "Atlanticke charty", podepsane mezi USA a Velkou Britanii v roce 1941.
K teto otazce doporucuji precist velmi zajimavou publikaci od britskeho autora Laurence Reese "Za zavrenymi dvermi" s podtitulem "Stalin, naciste a Zapad" (cesky preklad vysel v roce 2009). S autorem jsem si vymenil par mailu, nesouhlasim s nim zdaleka ve vsem, ale myslim, ze tu podstatu - Stalinovu tvrdost versus zapadni lavirujici pragmatismus - vystihl Laurence skvele.
Wenet
07. 05. 2023, 07:27Je to takovy zajimavy mýtus. Roosevelt ustupující Stalinovi. Málokdo chápe, ze Roosevelt uhrál, co potřeboval. Že sovětský svaz dostane kus Německa bylo prostě jasné, už vidím jak by tomu někdo jiný zabránil, a že ke svému Německu bude mít cestu v podobě satelitů a že jsou tyto ve střední Evropě bylo obdobně neodvratné. Sověti se stáhli z Rakouska (fyzicky i z Československa, ale to bylo neco jiného), Řecko bylo vyměněno za Rumunsko, na Polsku Sověti trvali. Roosvelta nebyl žádný naiva, byl to matodor a realista, narozdíl od Churchilla a jeho plány na válku se SSSR v roce 45 po boku nového Německa (už vidim celou západní Evropu jak bojuje s nadšením s Němci proti Rusům). Stalina potřeboval proti Japonsku a jistě chápal, že SSSR je nová velmoc, takže jednal s maximálním efektem pro USA. Zajimalo by mě, jak by jednali se Stalinem a jeho 20 miliony vojáky a rozjetou armádou, kterou tehdy celá Evropa uznávala za osvoboditele, ti co tohoto výjimečného prwzidenta pořád tímto shazují
Šebesta
07. 05. 2023, 07:52Pro Wenet Roosevelt byl naiva pokud jde o STtalina jasně to dokazuji válečné dokumenty kdy Stalinovi věřil jak se lidově říka : žral mu to i schlupama ! Jak už jsem psal nevěřil ani zprávám o Katynu a zprávy o gulagu bral taky na lehkou váhu.
Vaclav Flek
07. 05. 2023, 21:08pro Wenet :
Na samem pocatku se vymezujete proti mytum, coz je sympaticke, nebot nase chapani nedavne histrorie je jeste stale plne mytu. Pak ale hned uvadite mytus velky jako vrata od stodoly - totiz ze Churchill planoval valku proti Sovetskemu svazu, a to jeste spolecne se znovuozbrojenymi nemeckymi zajatci. Na tom neni vubec nic pravdiveho, a svedci to bud o vasem nekritickem zaujeti, nebo malych znalostech. Ve skutecnosti slo o analyzu (v briskem oznaceni "studii proveditelnosti") pod nazvem "Unthinkable", resici, zda je mozne vynutit si od Sovetskeho svazu plneni jaltskych dohod vojenskou silou a dosahnout alespon odsunu Rude armady z Polska s naslednym provedenim svobodnych voleb. Na analyze se podileli britsti nacelnici stabu vojsk a jejich nejblizsi spolupracovnici, celkem asi dvacitka osob. Pote, co zavery analyzy jednoznacne konstatovaly, ze pouziti vojenske sily neni za danych okolnosti realne, byl plan na celych padesat let ulozen do sejfu, to jest zadne pripravy na valku s SSSR se nekonaly. Ucast nemeckych zajatcu nebyla nikdy myslena vazne ani v puvodnim zadani, a je zbytecne ji vubec zminovat.
Co se tyce vztahu Roosevelta se Stalinem, myslim, ze nemate pravdu. Roosevelt byval velmi tvrdym politickym hracem, ale na jare 1945 se na jeho kondici podepsal vek, chronicka unava z mnohaleteho vypeti a predevsim nemoc, takze predstavovat jen stin toho politika kterym jeste pred nekolika lety byval. Proto pisu, ze pokud by na jeho miste byl nekdo mladsi a rozhodnejsi, mohl toho vyjednat mnohem vice. Ostatne Roosevelt byl tehdy posedly myslenkou zalozeni Organizace spojenych narodu a za sovetskou podporu v teto veci cinil Stalinovi rozsahle ustupky v jinych oblastech.
Vaclav Flek
07. 05. 2023, 01:40Dekuji za clanek, ktery znovu pripomnel jinou tvar prezidenta Roosvelta, nez tu, kterou zname z Jalty, kde jiz jako velmi slaby a nemocny spatne odolaval Stalinovu natlaku. Jeste rok pred tim se ovsem citil silny a naplno podporil barbarsky Morgenthauuv plan, ktery by v pripade naplneni znamenal devastaci celeho prumysloveho srdce Nemecka. Podpora podobneho kratkozrakeho rozhodnuti (kteremu se dle historicke analogie rika "karthaginsky mir") dela v mych ocich FDR jeste mene sympatickeho.
Nastesti se Rooseveltuv nastupce Truman poucil z historie, kam vedly krute restrikce, ulozene Nemecku Versailleskou smlouvou (misto smlouvy slo v podstate o diktat). Myslim, ze i kdyby Roosevelt v dubnu 1945 nezemrel, myslenky Morgenthauova planu by se bezezbytku nenaplnily a cely vyvoj by se postupne vratil do koleji, kterymi nakonec sla povalecna obnova zapadniho Nemecka. Plan vsak v cele hruze ukazuje, jakym poradcum prezident Roosvelt naslouchal.
Pan x
06. 05. 2023, 09:50Druhá část poslední věty není pravda.
MilanK
06. 05. 2023, 11:07Lokální vojenské konflikty v Evropě byly, ale ne masivní. Ukrajina je konflikt silné intenzity, ale zatím též lokální.
Šebesta
06. 05. 2023, 08:13Děkuji za velmi poučný a zajímavý článek. Přiznavám,že jsem o nějakém Morgenthaově plánů kdysi slyšel ale v komunistickém podáni u nás a měl spíše jak jinak zdiskreditovat Američany,že chtěli Němce vyhladovět. Morgenthau byl Žid což ho částečně omlouvá, jaký plán vůči Němcům vypracoval. Roosevelt byla ale idiot ! Dovolím si to říct i když jeho zásluhy o vítězství jsou nepopiratelné ale jako president byl velmi naivní zejména vůči Stalinovi a komunistům. On Stalinovi věřil a nic nedal na rady Churchila,který viděl Rusy a Stalina v jiném spíše objektivním světle . Byl o 10 let starší než Roosevelt a měl s komunisty v Evropě své zkušenosti právě proto mu měl Roosevelt jako staršímu a zkušenějšímu vice naslouchat. Jeho následovník Trumman byl už prozirávější ale pro střední Evropu tedy pro nás to už bylo pozdě. Morgenthauův plán něměl šanci na úspěch a bylo dobře že nebyl naplněn aspoň se naplno ukázal rozdíl mezi NSR a NDR !
MilanK
06. 05. 2023, 11:12Stalin byl rozhodnut zachovat (a rozšířit) sféru svého represivního vlivu v Evropě tak, jak ji podepsal s Hitlerem (pakt tRibbentrop-Molotov z roku 1939) a nic ho od toho nemohlo odradit, ani hypoteticky prozíravý prezident USA. USA mohly jen zachovat sféru svého vlivu v západní Evropě a jako slušní vítězové předat vládu místním a stáhnout se, což na rozdíl od Rusáků udělal. Na počátku se dokonce uvažovalo o tom, že Rusko bude zahrnuto do Marshallova plánu, akorát že Stalin a Rusáci měli ve svém imperialismu jasno.
Šebesta
06. 05. 2023, 14:00Milan K. V podstatě souhlasím ale přesto kdyby se choval Roosevelt jako Churchil možná by to neměl Stalin tak jednoduché. To že se uvažovalo o účasti SSSR v Marshallově plánu je známo. Poslední věc,kdyby byl západ tehdy k Rusům tvrdší možná by dodal více odvahy protikomunistickým politikům. No a poslední PARADOX jako blázen. Komunista a zpočátku Stalinův spojenec Tito se postavil proti němu a byl vlastně jediný ze Stalinovy sféry vlivu kdo se mu úspěšně postavil.
Yarco
07. 05. 2023, 03:44MilanK lžeš, okupační vojsko je v Neměcku stále, už od roku 1945 drží Němce pod krkem.
Vaclav Flek
07. 05. 2023, 02:08pro Šebesta :
Pane Sebesto,nejsem s vami v zasadnim rozporu, ale vidim prezidenta Roosevelta v trochu jinem svetle. Myslim, ze nebyl naivni, naopak to byl po cely svuj zivot velmi tvrdy (a da se rici , ze nekdy i bezohledny) politicky hrac, jak o tom nakonec svedci i to, jak dlouho se udrzel v prezidentskem uradu. Na konci jeho obdobi jej zradilo zdravi, kdy v Jalte ustupoval Stalinovym pozadavkum, coz my ve stredni Evrope muzeme vnimat velmi negativne, silny politik na jeho miste by jiste v te dobe "uhral" vice. Ovsem on na te konferenci hajil predevsim zajmy USA, a v tom uspel. Mozna byl spokojen, jakkoliv nam ve stredni Evrope se to zda malo. Domnivam se, ze pokles jeho fyzickych , ale i dusevnich, sil vyznamne zhorsoval po jeho usednuti na invalidni vozik. Stejny proces jsme mohli pozorovat i u byvaleho prezidenta Zemana, kde jeho fyzicke i dusevni sily dramaticky klesaly ruku v ruce, coz nekteri zpochybnovali prave s odvolanim na "čileho" Roosevelta...
Nesouhlasim s vasimi zkratkami. NDR a NSR. Takzvana NDR nebyla nikdy demokratickou zemi, proto si asi ten nazev nezaslouzi, coz bylo zcela zjevne pri sjednocovani Nemecka. NSR byla od zacatku neplatnou zkratkou, spravne melo byt SRN, tedy Spolkova republika Nemecko. To se ovsem nelibilo tehdy vladnoucim komunistum, uzitim jimi zavedene zkratky podporujete jejich myslenkovy svet.